کمک به برنامه های فرهنگی

اسم مشهدالرضا (ع) که می آید ، دلها پر می گشاید برای استشمام عطر حرم محبوب و عشقبازی با حضرت دوست. برای آن حس خوبی که قلب آدمی را به تسخیر خود در می آورد که هر رفته ای را دوباره به سوی خود می خواند ؛ مرغ دل چون پرنده ای بی قرار است که بی تابانه جهد کرده تا مشهد را به نجف و نجف را به کربلا وصل نماید .
وقتی قرعه به نام مادری می افتد که سالهاست بغضِ تنهایی گلویش را فشرده و آرزویش رفتن به خانه امام مهربانی هاست ، گریه امان بخش این دل دردمند می شود . راهی می شود به زیارت دوست ؛ از دور نگاهش بر گنبد مطلای معشوقش می افتد و مجنون وار به دور شمع سروری به تسبیح و طواف شرفیاب .

تصمیم داریم تا با مهر شما خوبان و همراهان و حامیان عزیز رویای فرزندان زندانیان نیازمند را به واقعیت تبدیل کنیم و مُهر زیارت را بر دفتر دلهایشان بزنیم و کاروان زیارت را به اماکن مقدس زیارتی روانه کنیم .
با امید این که خیّرین محترم با کمک به اجرای هرچه مطلوب تر این برنامه ها ، نگاه های مشتاق را اجابت نمایند ؛ انشاء الله .

دورهمی هنرمندان و خیران برای حمایت از خانواده زندانیان

هنرمندان و خیران با حضور در اکران خیریه ­فیلم «آزاد به قید شرط» برگ دیگری از دفتر مهربانی و حمایت از خانواده زندانیان را در سینما چارسو ورق زدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ علی و معصومه ۴ سال است که در انتظار آمدن پدر چشم به در دوخته اند. این خواهر و برادر دوقلو ۶ ساله بودند که پدرشان به اتهام مالی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.
آنها حالا در دهمین سال تولدشان هنوز هم دلبسته لحظه هایی هستند که در خانه باز شود و پدر در آستانه ورودی در آنها را در آغوش بگیرد.
یکی از آرزوهای علی این است که زود بزرگ شود و بتواند جایی کار پیدا کند تا با حقوقش بدهی پدر را بدهد و او آزاد شود.
بدهی پدر این دو کودک معصوم ۵۰میلیون تومان است و آنها چشم انتظار دست های مهربان خیرین هستند تا با جلب رضایت شاکیان پدر, در زندان به روی او باز شود و این خواهر و بردار دو قلو دلشان به دیدار پدر شاد شود.
حکایت علی و معصومه؛ حکایت هزاران کودکی است که پدرهایشان پشت میله های زندان روزگار می گذرانند و عمر بچه ها بدون پدر طی می شود.
اگرچه روزگار فرزندان زندانیان, در نبود پدر سخت است اما دلهای مهربان مردم نیکوکار هم برای دل کوچک و بی قرار این بچه ها می تپد؛ آنها را فراموش نکرده اند و از هر بهانه ای برای شاد کردن دل آنها استفاده می کنند.
درست مثل جمع خیرین و هنرمندانی که شب گذشته با حضور در پردیس سینما چارسو دور هم جمع شدند تا با کمک های خیرخواهانه خود, هم در آزادی چند زندانی سهیم شوند و هم گرهی از مشکلات متعدد خانواده زندانیان باز کنند.
ـ دور همی ماندگار پاییزی
ساعت ۱۸:۵۰ و همه در انتظار بازگشایی گیشه فروش بلیط فیلم سینمایی «آزاد, به قید شرط» بودند؛ برخی مردم هم در کنار هنرمندان عکس یادگاری می انداختند تا در یک دور همی شبانه پاییزی با هدف خیرخواهانه خاطرات خوبی را از دستگیری خانواده نیازمند زندانیان رقم بزنند.
بلیط ها با رقم های میلیونی یکی به یک فروخته می شدند بلیط های میلیونی فیلم آزاد به قید شرط این بار اما قرار نیست که به جیب سازندگان فیلم برود بلکه قرار است با آن گره های زندگی هزاران هزار علی و معصومه که از بد حادثه پدرشان راهی زندان شده هزینه شود.
همه آمده اند تا این محفل مهربانی را به دورهمی ماندگار پاییزی تبدیل کنند و هر کسی سعی می کند به سم خود قدمی بردارد.
ـ با زندانی و خانواده اش مهربان باشیم
در میان ازدحام و شلوغی جمعیت خودم را به حسین شهابی کارگردان فیلم «آزاد, به قید شرط» می رسانم و از وی درباره زمینه های تولید این فیلم می پرسم که می گوید:‌ هدفم از تولید این فیلم پرداختن به یک موضوع عام اجتماعی با محوریت زندگی یک زندانی محکوم به ۲۰ سال حبس بود که بعد از سپری کردن ۱۰ سال حبس به صورت مشروط آزاد می شود و البته مشکلاتی نیز بر سر راه این زندانی و خانواده اش قرارمی گیرد.
شهابی ادامه می دهد: وقتی فردی راهی زندان می شود در دو بعد آسیب های اجتماعی قابل بررسی است اول آسیب هایی که به خود زتدانی وارد می شود بعد از آن خانواده آن زندانی در نبود سرپرست خانواده درگیر چالش های فراوان می شوند.
این کارگردان سینما تاکید می کند: این فیلم تلاش می کند به مخاطب بگوید که در مواجهه با یک زندانی و به خصوی خانواده اش مهربانتر باشند؛ چرا که حساب یک زندانی با خانواده اش جداست و نباید خانواده وی به عسرت بیفتند.
ـ اکران خیریه به نفع خانواده زندانیان
وی تاکید می کند: از آنجایی که فیلم بنده به مشکلات یک زندانی و خانواده اش اختصاص دارد سعی کردم در همین آغاز اکران فیلم در سینماها برنامه اکران خیریه به نفع این خانواده ها را با کمک انجمن حمایت از خانواده زندانیان راه بیاندازیم تا عواید حاصل از فروش فیلم برای همن خانواده ها هزینه شود.
شهابی می گوید: در روزهای آینده هم اکران خیریه فیلم ادامه دارد و امیدواریم مردم در حمایت از خانواده زندانیان از این طرح خیریه حمایت کنند.
ـ حبس برخی زندانیان با مبالغ ناچیز
در ادامه لیلا اوتادی یکی دیگر از هنرمندان حاضر در این اکران خیریه می گوید: حمایت از خانواده زندانیان وظیفه همه ماست و به اعتقاد من با توجه به کارهای خیری که سالهاست در کشور انجام می شود بهتر است این دریای مهربانی را به سمت زندانهای کشور روانه کنیم چرا که افرادی هم هستند که برای مبالغ ناچیز در زندان و دور از خانواده به سر می برند.
وی در پاسخ به این سوال که حمایت از خانواده زندانیان چه تاثیری در کاهش آسیب های اجتماعی دارد,‌تاکید می کند: قطعا حمایت از این خانواده ها در نبود سرپرستشان, نقش موثری در کاهش آسیب های اجتماعی احتمالی که متوجه این افراد است دارد.
این بازیگر سینما در ادامه می گوید: حمایت و همراهی برای آزادی زندانیان هم یکی دیگر از راه های کاهش اسیب های اجتماعی است و برای بچه های یک خانواده حضور پدر در جمعشان با ارزش تر از هر هدیه ای است و در این اکران های خیره باید هر دو وجه دیده شود هم آزادی زندانی و هم حمایت از خانواده های زندانیان کشور.
ـ خانواده زندانیان آسیب پذیرند
حسین محرمی یکی دیگر از مردم خیرخواهی است که با حضور در این دورهمی قصد دارد در مسیر کمک به خانواده زندانیان کمک کند؛ وی با بیان این که خانواده زندانیان قشری آسیب پذیرند می گوید:‌یک زندانی به هر دلیلی که به زندان می افتد فرزندان و خانواده اش نیاز به حمایت دارند و نباید اجازه بدهیم در مضیقه معیشتی قرار بگیرند.
این خیر ادامه می دهد: کمک کردن به خانواده زندانیان در حقیقت نزدیک شدن به کاهش مشکلات و بزه کاری های اینده است چرا که وقتی خانواده ای درگیر مشکلات اقتصادی شود ممکن است برخی از اعضای آن خانواده در مسیر جرم قدم بردارند و این یعنی افزایش آمار زندانیان.
محرمی تاکید می کند: در این اکران های خیریه یک بلیط سینما ممکن است برای خیلی از ما قیمت کمی داشته باشد و به منزله یک قطره باشد؛‌ اما وقتی این قطره ها در کنار هم قرار بگیرند دریایی از مشکلات خانواده زندانیان برطرف می شود.
ـ انجمن حمایت خانواده زندانیان بانی اکران خیریه
اما در ادامه این گزارش به سراغ مهران منتظر مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان رفتیم وی درباره برگزاری اکران خیریه فیلم «آزاد, به قید شرط» می گوید: این فیلم با هدف جلب کمک های مردمی در سینماها اکران شده و ما تلاش می کنیم در این اکران خیریه مثل اکران های گذشته کمک های خوبی در جهت آزادی زندانیان و حمیت از خانواده های آنها جمع شود.
وی با بیان این که انجمن حمایت از خانواده زندانیان بیش از ۲۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد ادامه می دهد:‌ این انجمن بیش از ۱۰۰ هزار خانواده زندانیان را در سراسر کشور و ۵ هزار خانواده را در تهران تحت پوشش خود قرار داده است.
ـ توجه به تحصیل و اشتغال فرزندان زندانیان
منتظر تاکید می کند: یکی از اهداف انجمن حمایت خانواده زندانیان اشتغال زایی و توانمندسازی این خانواده ها در دوران حبس سرپرست خانواده است و انجمن بنا بر وظایف ذاتی خود تاکنون قدم های خوبی برای حفظ خانواده زندانیان برداشته است.
مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان تاکید می کند:‌ بازگشت به تحصیل فرزندان بازمانده از تحصیل زندانیان, پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اشتغال خانواده زندانیان از اولویت های اصلی ماست.
وی ابراز امیدواری کرد: عواید حاصل از فروش این فیلم صرف تامین ابزار کار برای خانواده زندانیان شود و تعداد قابل توجهی از فرزندان و همسران زندانیان جذب بازارهای کار شوند.
ـ و نکته پایانی
بیش از ۱۰۰ هزار خانواده نیازمند زندانیان کشورمان در انتظار دستگیری و کمک های خیرخواهانه ما هستندحتی با خریدن یک بلیط خیریه سینما می توانیم در حل بخشی از مشکلات این خانواده ها سهیم باشیم.
گزارشگر: ملیحه پژمان

امیر جعفری و لیلا اوتادی رسماً سفیر شدند

امیر جعفری و لیلا اوتادی در حکمی رسمی سفیر خانواده زندانیان شدند.

سومین اکران مردمی ویژه فیلم «آزاد به قید شرط» در حمایت از خانواده زندانیان شامگاه ۷ آبانماه با حضور بازیگران و عوامل فیلم در پردیس «چارسو» برگزار شد.
در این مراسم نماینده دادستان کشور و رییس انجمن حمایت از خانواده زندانیان ضمن تقدیر ویژه از حسین شهابی کارگردان فیلم، با ارائه حکم رسمی؛ امیر جعفری و لیلا اوتادی را به عنوان سفیران خانواده زندانیان معرفی کردند.
اکران‌های مردمی فیلم «آزاد به قید شرط» جهت آزاد سازی زندانیان مالی دربند همچنان ادامه دارد و در روزهای آینده اکران‌های ویژه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
کلیه عواید حاصل از فروش بلیت شامگاه ۷ آبان ماه فیلم «آزاد به قید شرط» توسط انجمن حمایت زندانیان مرکز و نماینده ویژه حسین شهابی تهیه‌کننده فیلم در جهت حمایت از خانواده زندانیان صرف خواهد شد.
این فیلم هم‌اکنون در پردیس سینمایی کورش – پردیس آزادی – پردیس مگامال – پردیس چهارسو – پردیس تماشا – پردیس راگا – پردیس ملت – سینما فردوسی – پردیس کیان – فرهنگسرای بهمن – فرهنگسرای اشراق – سینما فلسطین – سینما ناهید – سینما دهکده المپیک – سینما برج میلاد – سینما سروش – سینما شاهد و سینما مرکزی تهران در حال نمایش است.
امیر جعفری، شقایق فراهانی، لیلا اوتادی، دیبا زاهدی، امیررضا دلاوری، رامین راستاد، امیر داژاکام، احمد نیکپور، شکرخدا گودرزی، علیرضا ثانی فر، وحید رستم پور گیلان، محمد کارهمت، فر شین طهماسب، مجید رمضانی، رها مردانی، سونیا شیرازی، علی حبیب‌پور، محمد اکبری، وحید اکبری، پیمان یونسی، احمد شهابی، شاهین حسینی، مهرداد نائمی، فرید اسحاقی، اکبر احمدی، علی افشاری و اکرم علمدار بازیگران این فیلم هستند.

فیلم «آزاد به قید شرط» به نفع خانواده زندانیان اکران می‌شود

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز از اکران فیلم سینمایی (آزاد به قید شرط) با هدف حمایت از خانواده زندانیان خبر داد.

مهران منتظر در مصاحبه تلفنی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: این فیلم با هدف جمع آوری کمک‌های خیران برای حمایت از خانواده زندانیان با حضور حسین شهابی کارگردان، هنرمندان و خیران یکشنبه هفتم آبان، ساعت ۱۹ در سینما چارسو اکران می‌شود.
وی گفت: این انجمن بیش از ۵ هزار خانواده زندانی را تحت پوشش دارد که رسیدگی به وضع معیشتی این خانواده‌ها در نبود سرپرست خانواده با حمایت نیکوکاران مرتبط با انجمن انجام می‌شود.
مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز تاکید کرد: همه باید به این نکته توجه کنیم که حساب فرد زندانی از خانواده وی جداست و نباید اجازه بدهیم در دوران حبس سرپرست خانه، خانواده وی درگیر آسیب‌های اجتماعی و مشکلات معیشتی شوند.
گفتنی است؛ فیلم «آزاد به قید شرط» به زندگی یک زندانی محکوم به ۲۰ سال حبس اختصاص دارد که پس از تحمل ۱۰ سال حبس به صورت مشروط آزاد می‌شود و پس از آزادی؛ زندگی وی و خانواده اش دستخوش مسائل مختلف می‌شود.
سیمنا چهارسو در خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع پل حافظ، بازار چارسو، پردیس سینمایی چارسو یکشنبه ساعت ۱۹ در انتظار خیرین و نیکوکاران است.

زنانی که آبروی شان را به دندان می گیرند

تهران – ایرنا – زنانی بعنوان همسر زندانی، اطراف ما زندگی می کنند که با وجود همه بی مهری ها، هجمه ها، تحقیرها، کم محلی های اطرافیان و نداری های خود، اما ، آبرو را به دندان می گیرند.

زنانی که حاضرند به هر زحمت و مشقتی شده خرج خود و فرزندان خود را دربیاورند همانانی که به ظاهر همسرشان در حبس به سر می برد، اما در عمل این زنان هستند که در خود حبس شده و بابت جرم مرتکب شده همسر، تحمل کیفر می کنند؛ کیفری که من و شما برای آنان تعیین کرده ایم؛ کیفر طرد کردن از اجتماع، کم محلی کردن به آنان و فرزندان معصوم شان، تحقیرهایی که پایانی ندارد و همه و همه کیفرهایی است که در دادگاه نانوشته ما برای این زنان رقم خورده است.
به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، صبح یک روز گرم تابستان با هماهنگی از قبل انجمن حمایت از زندانیان ، قرار شد تا از سه خانواده زندانی بازدیدی انجام شود. هر سه خانواده تقریبا در یک محدوده تهران زندگی می کنند.
ساعت از ۹:۳۰ گذشته است؛ مقابل ساختمانی که همسر یک زندانی در آن زندگی می کند توقف می کنی و با نگاهی با ساختمان به خود می گویی این خانم که جای خوبی زندگی می کند ، پس مشکل چیست؟
اما این تنها ظاهر ماجرا است؛ وقتی وارد خانه می شوی و به حرف های زن جوانی که تنها ۲۳ سال سن دارد و خواهرش که کنار دستش ایستاده است گوش می دهی، در می یابی او سربار خواهر و شوهر خواهرش است. این زن جوان در مدت ۵ سالی که عقد و ازدواج کرده، جایی برای زندگی نداشته است؛ نخست در خانه مادر زندگی می کرد. بقول خود طاهره – همسر زندانی را می گویم- تازه می خواستند خانه ای کوچک رهن و اجاره کنند که اتفاقی که نباید پیش می آمد، پیش آمد و همسرش روانه زندان شد.
این زن جوان که دانشجو هم هست حالا چند ماه است که خود مانده و قسط های وام ازدواجی که خیری از آن ندیده و خرج و مخارج دانشگاه.

** بختی که از نخست روی پیشانی نوشته شده است
از این ساختمان به سمت ساختمان دیگری که منزل یک زندانی دیگر هست می روی؛ اینجا هم یک آپارتمان است که یک زن ۳۲ ساله با کودک خردسالش در آن زندگی می کند.
زن جوان مهمان دارد و از بچه های انجمن حمایت از زندانیان می خواهد آرام تر صحبت کنند تا مهمانش متوجه داستان نشود چون به او گفته بود همسرش مرد.
راست می گوید حکم حبس ابد کمتر از مرگ نیست؛ وقتی جامعه این زنان را با این ویژگی ها نمی پذیرد همان بهتر که بگویند همسرشان از دنیا رفته است.
ریحانه در یک منزل استیجاری زندگی می کند که پول رهن آن را دیگران داده اند. او می گوید در ۱۳ سالگی به دلیل فوت مادر، ازدواج مجدد پدر و زیر بار کتک بودن نامادری به همراه یک برادر و یک خواهرش به بهزیستی منتقل شده است.
پیش خود گمان می کرد با ازدواج با یک مردی که به نسبت ورزشکار هم بود، روی همه بدبختی های خود رنگ می کشد اما ظاهرا این بخت نگون روی پیشانی او از قبل نوشته شده بود که باید تا آخر همراهش باشد؛ چون همسرش به جرم مشارکت در قتل آن هم زمانی که ریحانه نوزادی در شکم داشت، به حبس ابد محکوم شد. یعنی مهدی کوچولو حتی پدر خود را ندیده است. این طفل معصوم از خواب بیدار می شود و تاتی کنان سمت مادرش می آید. کودکی بسیار خوشرو و بازیگوش است و به مهمانان روی خوش نشان می دهد و مدام می خندد غافل از بازی تلخ روزگار.
ریحانه می گوید که قبل از زایمان در یک دندانپزشکی کار می کرد و الان با وجود این کودک نمی تواند به این کار ادامه دهد اما دوست دارد شغلی آبرومندانه داشته باشد تا بتواند از زیر بار قرض بیرون بیاید و برای خود و یگانه فرزندش زندگی خوبی بسازد. همه خرج این مادر و کودک از محل یارانه است، حتی یارانه همسرش را هم پدر و مادر او به زندان می برند.
از این ساختمان که بیرون می روی دلت کمی سنگین تر می شود و کمی به نوع دوستی خود شک می کنی.
آخرین جایی که می رویم، باز هم با یک زن جوانی مواجه می شوی که دو پسر زیبا اما تندخو دارد.
کسی که با اولین نگاه او را زنی ۳۰ و هشت نه ساله می یابی اما او تنها ۲۹ سال سن دارد و این سختی زندگی است که از او زنی میانسال ساخته است.
او حدود هشت سال با یک همسر شیشه ای زندگی می کرد که دست کج هم داشت.
مریم با این همه با وجود دو فرزند با این زندگی ساخت اما همسرش به مصرف شیشه و بدرفتاری با زن و فرزند بسنده نکرده بلکه برای تامین مخارج زندگی یا دمار از روزگار پدر ومادر خود درآورده و مدام آنان را اذیت می کرد یا اینکه دست به دزدی می زد که در نهایت هم به جرم سرقت به حبس و رد مال محکوم شد.
مریم می گوید، قبل از اینکه همسرش به زندان برود ، خود در خانه مردم کار می کرد اما همسر شیشه ای اش نمی گذاشت به کار کردن ادامه دهد؛ نه تنها خود کار نمی کرد و نان آور نبود بلکه به زنش هم اجازه کار کردن نمی داد.


به گفته این همسر زندانی ، پدر و مادر شوهرش بدلیل مزاحمت های وقت و بی وقت فرزندشان ، محل سکونت خود را تغییر دادند و حتی عروس و نوه هایشان هم نمی دانند آنها کجای تهران سکونت دارند؛ چون می ترسند پسرشان خبردار شود و باز برای آنان آبروریزی کند.
دو پسر هشت و چهار ساله حاصل این زندگی هستند که پسر بزرگتر هر وقت مادر سرکار می رود از برادر کوچکتر مراقبت می کند اما چه مراقبتی؛ تمام بدن پسر کوچک تر کبود است و حسام پسر بزرگ گویا تنها چیزی که از پدر معتاد خود به ارث برده دست بلند کردن و بد رفتاری با دیگران است. او بقدری خشن شده که این روحیه تهاجمی در حرف هایش کاملا پیدا است.
بزرگترین حسن این خانواده این است که عمه این کودکان برای اینکه برادرزاده هایش آواره کوچه و خیابان نباشند، خانه ای برای آنان و مادرشان رهن کرده و اینها در این منزل زندگی می کنند.
نکته جالب اینجاست که پدر مریم هم بعد از فوت همسر، دوباره ازدواج اختیار کرد و بعد از ازدواج دیگر فرزندان خود را ندید و فرزندان حق رفتن به خانه پدری را ندارند.
انجمن حمایت از زندانیان مرکز از مریم خواست تا برای مشاوره حتما به مرکز مشاوره این مرکز مراجعه کند تا پسرش از همین الان تحت مشاوره قرار گرفته و این روحیه خشن از او دور شود.
از در ساختمان که بیرون می آیی دیگر گرمای ۴۰ و چند درجه تابستان را حس نمی کنی؛ تنها سردی وجودت هست که تنت را می لرزاند ؛ از این همه بی مهری و سردی روزگار و انسان هایی که با نام انسان در این جامعه زندگی می کنند دلت می گیرد و دوست داری با صدای بلند فریاد بزنی «آی آدم ها که بر ساحل نشسته شاد و خندانید! یکی در آب دارد می سپارد جان…».
اجتمام** ۷۳۲۹** ۱۵۶۹
گزارشگر: لیلا اسماعیل نژاد

نائب رئیس انجمن حمایت زندانیان مرکز با بیان اینکه در حوزه مدیریتی، در مجمع حمایت از زندانیان اقداماتی انجام شده است، گفت: پیش‌نویس اصلاح اساسنامه انجمن حمایت از زندانیان، تهیه شده و در حال بررسی است.

به گزارش ایسنا، خامسی نماینده دادستان کل کشور و نائب رئیس انجمن حمایت از زندانیان مرکز، در مجمع عمومی انجمن حمایت از زندانیان اظهار کرد: متولی اصلی خدمت‌رسانی و حمایت‌های مادی و معنوی از خانواده‌های زندانیان، خیرین، ابرار و صاحب‌نظران هستند.

وی با بیان اینکه همیشه دوستان و همکاران ما در ادوار مختلف بنا را بر تحمل وضعیت از وضع موجود به وضع مطلوب گذاشتند، گفت:‌ اگر به وضعیت موجود اکتفا کنیم درجا می زنیم و پیشرفت نمی‌کنیم لذا در این راستا تلاش کردیم تا تحول پیدا کنیم. در راس همه این موارد، توفیقات الهی است که منجر به ارائه این خدمات می‌شود. وظیفه هیأت مدیره، هماهنگی امور است و خدمات اصلی را جمع حاضر انجام دادند.

نماینده دادستان کل کشور در مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان در راستای گزارش عملکرد این مجمع به شرح مواردی پرداخت و عنوان کرد: در حوزه مدیریتی، برگزاری جلسات تخصصی در زمینه ارائه خدمات بهتر و حمایت مادی و معنوی از خانواده زندانیان و خود زندانیان در حدی که در توان انجمن است، صورت گرفته است.

وی افزود: اساسنامه انجام مطالعات برای اصلاح اساسنامه انجمن حمایت زندانیان، مصوبه سال ۱۳۶۰ که پیش‌نویس آن تهیه شده است و در حال بررسی است. همچنین تامین آیین‌نامه جذب و به‌کارگیری نیروی انسانی و برگزاری جشن‌ها و حمایت‌ها مانند برنامه نسیم مهر در سوم خرداد و جشن حمایت در دهم خرداد در کارنامه مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان ثبت شده است.

خامسی عملکرد مجمع عمومی در زمینه حوزه اجتماعی به شمارش مواردی پرداخت و گفت: طرح جامع بازدید از منازل مددجویان به صورت ثابت و دو روز در هفته، قرارداد با سازمان ملل در زمینه پیشگیری از بیماری‌های پرخطر، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه پیشگیری از اعتیاد و طلاق، فراهم نمودن مقدمات امضای تفاهمنامه با معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، آزاد کردن ۱۵۳ نفر زندانی در سال ۹۵ و ۱۷۰ نفر در سال ۹۶، ارائه مشاوره حقوقی و همچنین قول مساعدت رئیس اداره معاضدت کانون وکلای مرکز در این راستا برخی از اقدامات صورت گرفته است.

وی ادامه داد: امضای تفاهمنامه با اتحادیه سازندگان و فروشندگان عینک، اخذ مجوز روان شناسی برای استان‌ها که فعلا در آذربایجان غربی محقق شده است، همچنین هوشمندسازی تلفن زندان‌های کشور، راه‌اندازی موسسه کاریابی، تمدید قراردادهایی که در سال‌های گذشته انجام شده است با زمینه‌های بهتر و قرارداد با شرکت‌های دیگر، ساماندهی مرکز اسقاط خودرو، بازنگری در وضعیت مشارکت در کارخانه شیر شیروان، حسابرسی به مسائل جاری و امور مالی از دیگر اقدامات این انجمن است.

وی بازنگری در چاپ ماهنامه مهر حامی را از اقدامات در حوزه فرهنگی انجمن دانست و خاطرنشان کرد: بازنگری در بروشورهای انجمن، تشکیل مجمع خیرین، برگزاری مصاحبه و خبررسانی بیشتر، تهیه و چاپ بسته‌های آموزش پیشگیری از طلاق و اعتیاد از دیگر اقدامات مجمع در حوزه فرهنگی است.

 

مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان مرکز عصر روز یکشنبه به منظور بررسی راهکارهای جذب کمک های اعضای انجمن حمایت زندانیان و خیران برای رسیدگی بهتر به مطالبات خانواده زندانیان برگزار شد.

در این نشست قهرمانی معاون توسعه مدیریت ومنابع سازمان زندانها، خامسی معاون دادستان کل کشور، محبی مدیرکل زندان های استان تهران و برخی خیران حضور داشتند.

قهرمانی در نشست مجمع عمومی انجمن حمایت زندانیان گفت: مهمترین مشکل زندانیان و خانواده هایشان اشتغال است.

وی گفت: بیش از ۲۰۵ مرکز در زیر مجموعه انجمن حمایت از زندانیان در سراسر کشور فعالیت دارند.

معاون توسعه انسانی سازمان زندانها تصریح کرد: توانمندسازی زندانیان و خانواده آنان نقش موثری در کاهش آسیب های اجتماعی دارد و ما تلاش می کنیم بودجه و اعتبار دولت را به انجمن حمایت زندانیان برگردانیم.

قهرمانی ادامه داد: نباید خانواده زندانیان همپای آنها تنبیه شوند بلکه باید در نبود سرپرست خانواده مورد حمایت قرار بگیرند.

وی گفت: بیش از ۱۹۰ هزار خانواده زندانی تحت پوشش انجمن حمایت قرار دارند اما این حمایت ها کافی نیست.

معاون توسعه منابع سازمان زندانها تصریح کرد: پدیده شوم مواد مخدر آثار مخرب و ویرانگری در جامعه و حانواده ها برجای گذاشته و همین مسال امار جرایم را افزایش داده است.

قهرمانی گفت: نزدیک ۷۰ درصد ورودی ها به زندان های کشور درگیر اعتیاد هستند و همین آمار ورودی خانواده هایی دارند که ممکن است برخی از آنها هم درگیر اعتیاد باشند.

معاون منابع انسانی سازمان زندانها افزود: حکم حبس برای یک زندانی موجب می شود خانواده وی درگیر مشکلات مختلف شوند که با حمایت نشدن ممکن است درگیر بزهکاری شوند.

وی گفت: امروز متاسفانه بخشی از ورودی های زندان ما افرادی هستند که یکی از والدین آنها تجربه حبس و ورود به زندان را داشته است.

قهرمانی تاکید کرد: اجازه ندهیم با اجرای حکم حبس یک فرد، خانواده او هم نابود شوند بلکه با حمایت و نظارت جدی خانواده زندانی، راه افزایش جرایم و بزهکاری را مسدود کنیم.

وی گفت: وجود خیران در انجمن حمایت زندانیان موجب کاهش آسیب های خانواده زندانیان می شود چنانکه حمایت خیران در برنامه ماه عسل بسیار بی نظیر بود.

قهرمانی افزود: برخی خانواده های زندانیان با همین حمایت ها موفقیت های علمی و اجتماعی کسب کرده اند و این بسیار ارشمند است.

معاون توسعه انسانی سازمان زندانها تصریح کرد: ماه رمضان امسال خیران ۱۷ میلیارد تومان کمک کردند و نزدیک به ۱۰۰۰ زندانی که برخی از انها محکومیت خود را طی کرده اند و قدرت تامین رد مال ندارند با همین کمک ها آزاد می شوند و به جمع خانواده بر می گردند.

وی گفت: ۳۵ درصد خانواده های زندانیان حاشیه نشین، ۵۸ درصد این خانواده ها در مناطق محروم زندگی می کنند و ۳۶ درصد خانواده ها هم درامد ماهیانه کمتر از یک میلیون تومان دارند.

 

در بیمه سلامت ایرانیان هیچ جایی برای سلامت زندانیان پیش‌بینی نشده است

 

معاون توسعه منابع انسانی سازمان زندان‌ها با بیان اینکه در بیمه سلامت ایرانیان هیچ جایی برای سلامت زندانیان پیش بینی نشده است، گفت: در لایحه احکام دائمی برنامه توسعه به دو موضوع آموزش های فنی، حرفه ای و مقاومتی به خانواده زندانیان و بیمه سلامت زندانیان و خانواده هایشان توجه کردیم.

قهرمانی گفت: حکم حبس برای یک زندانی موجب می شود خانواده وی نیز درگیر مشکلات مختلف شود که با حمایت نشدن ممکن است درگیر بزهکاری شوند.

وی گفت: امروز متاسفانه بخشی از ورودی‌های زندان ما افرادی هستند که یکی از والدین آنها تجربه حبس و ورود به زندان را داشته است.

قهرمانی تاکید کرد: اجازه ندهیم با اجرای حکم حبس یک فرد، خانواده او هم نابود شود، بلکه با حمایت و نظارت جدی خانواده زندانی، راه افزایش جرایم و بزهکاری را مسدود کنیم.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده: « سلام … بابام اومده؟ …» جمله ای که «هانیه» وقتی درب خانه را باز کرد به من گفت …

۴۰ متری … یعنی یک اتاق کوچک، یک آشپزخانه و یک حال ساده …

دیوارها کمی سیاه شده و یخچال ایرانی قدیمی ویز ویز صدا می کند. «هانیه» ۲ ساله، «نیوشا» ۵ ساله و «نیایش» ۶ سال دارند. سه خواهر زیبا و دوست داشتنی که ۶ ماه است پدر را ندیده اند. کمی خجالتی و روی تخت چوبی قدیمی با دختر همسایه عروسک بازی می کنند.

مادر بچه ها ۲۸ سال دارد و می گوید: همسر ۳۱ ساله ام در زندان قزل حصار محبوس است. برادرم معتاد بود و متاسفانه مواد مخدر را در خودروی همسرم می گذارد و همین برای ما درد سر می شود. زندگی خوبی داشتیم … همسرم سرآشپز بود. نان بود، آب بود، بابا بود، خوشی بود، عزت و احترام بود … و شیرینی بچه هایمان …

تا اینکه در دادگاه انقلاب تهران با توجه به اسناد و مدارک پرونده را مورد بررسی قرار می گیرد. فعلا هم بابای خانه حبس است. پولی برای وکیل نداشتم و گفتند تسخیری .

مادر هانیه و نیوشا و نیایش از روزهایی گفت که مجبور شد تلویزیون و یخچال خانه را حراج کند. از روزهایی گفت که خادم مسجد برای آنها غذا می آورد و همسایه ها به او کمک می کنند.

از پدر همسرش که ناشنواست و نمی تواند کمک کند و از برادرش که می گویند در کمپ است. آخ اگر این برادر به قاضی بگوید کار او بوده بابای بچه ها آزاد می شود.

گفتم: خورد و خوراک؟ گفت: یارانه بعلاوه کمک مسجد و نذری ها و …( سرش را پایین انداخت)

گفتم: کمیته امداد؟ گفت: می گویند چون هنوز حکم قطعی نشده کمک نمی کنیم!

گفتم: اجاره خانه؟ گفت: ۱۵ میلیون ماهی ۵۵۰ هزار تومان … به زودی هم باید تخلیه کنیم.

گفتم: مهد کودک …مدرسه؟ گفت: نمی توانم …توانش را ندارم.

گفتم: خودتان؟ گفت: هر قرص ۴۸ هزار تومان… استرس دارم… همین

انجمن حمایت زندانیان مرکز که چند ماهی است این خانواده را تحت پوشش قرارداده و ماهانه ۱۵۰ هزارتومان بصورت مستمری به حساب خانواده واریز می کند.

خیرین محترم می توانند کمکهای نقدی خود به این خانواده را به حساب ۰۱۰۰۴۹۳۳۱۰۰۰۱ سیبای بانک ملی بنام انجمن حمایت زندانیان واریز نمایند و یا به سایت haami.org مراجعه کنند و بصورت آنلاین در قسمت کمک های عمومی واریز نمایند

خانواده زندانیان نیاز به حمایت جدی دارند

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمک به خانواده زندانیان نقش موثری در کاهش آسیب های اجتماعی دارد.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد یکی از مهم ترین علل جرائم و تخلفاتی که سبب زندانی شدن افراد می شود مشکلات اقتصادی است که همین مسائل در خانواده ها تاثیر منفی دارد.

دادستان کل کشور تصریح کرد: وقتی فردی راهی زندان می شود خانواده وی با مشکلات متعددی روبرو می شود و این درحالی است که باید حساب فرد زندانی را از حساب خانواده اش جدا کنیم.

منتظری ادامه داد: از آنجائی که که برخی از زندانیان کشور فرزندان کوچک و خردسال دارند حمایت از خانواده آنها کار بسیار ارزشمندی است که توسط خیرین و سازمان زندان های کشور انجام می شود.

وی ابراز امیدواری کرد تا با کمک خیرین بخشی از آسیب هایی که ممکن است که پس از زندانی شدن سرپرست خانواده به کانون خانواده اش تحمیل شود، کاهش بدهیم.

انفاق باید از مال حلال باشد

خبرگزاری میزان- حجت الاسلام و المسلمین صادقی گفت: گاهی فکر میکنیم وقتی میخواهیم انفاق کنیم باید بدنبال مومنان بگردیم، اما سیره اهل بیت اینگونه نشان نمیدهد.

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، معاون فرهنگی قوه قضاییه در نوزدهمین جشن حمایت از خانواده زندانیان مرکز گفت: حمایت از اقشار بسیار محتاج، کاری خداپسندانه است و در ایات قران این مهم را مبینیم.
وی افزود: در جای جای قرآن آمده است از مال پاک انفاق کنید. مال باید حلال باشد هم اصل مال و هم صرف مال باید حلال باشد.
وی اضافه کرد: گاهی فکر میکنیم وقتی میخواهیم انفاق کنیم باید بدنبال مومنان بگردیم، اما سیره اهل بیت اینگونه نشان نمیدهد.
معاون فرهنگی قوه قضاییه در ادامه بیان کرد مساله حمایت از زندانیان و خانواده انان از امور شریفی است که مورد حمایت اهل بیت قرار گرفته است. خوشا به حال کسانی که در راستای حمایت از خانواده زندانیان گام بردارند.
‎صادقي با تاكيد بر اينكه راي همه افراد حق آنهاست و حلال محسوب مي شود گفت: آنچه مهم است اين است كه کاندیدها رای حلال مردم را چگونه کسب می کنند . ممکن است راههای نامشروعی در کسب ارا مردم بیپمایند که موجب شود رای انها حرام شود.