کمک به برنامه های فرهنگی

اسم مشهدالرضا (ع) که می آید ، دلها پر می گشاید برای استشمام عطر حرم محبوب و عشقبازی با حضرت دوست. برای آن حس خوبی که قلب آدمی را به تسخیر خود در می آورد که هر رفته ای را دوباره به سوی خود می خواند ؛ مرغ دل چون پرنده ای بی قرار است که بی تابانه جهد کرده تا مشهد را به نجف و نجف را به کربلا وصل نماید .
وقتی قرعه به نام مادری می افتد که سالهاست بغضِ تنهایی گلویش را فشرده و آرزویش رفتن به خانه امام مهربانی هاست ، گریه امان بخش این دل دردمند می شود . راهی می شود به زیارت دوست ؛ از دور نگاهش بر گنبد مطلای معشوقش می افتد و مجنون وار به دور شمع سروری به تسبیح و طواف شرفیاب .

تصمیم داریم تا با مهر شما خوبان و همراهان و حامیان عزیز رویای فرزندان زندانیان نیازمند را به واقعیت تبدیل کنیم و مُهر زیارت را بر دفتر دلهایشان بزنیم و کاروان زیارت را به اماکن مقدس زیارتی روانه کنیم .
با امید این که خیّرین محترم با کمک به اجرای هرچه مطلوب تر این برنامه ها ، نگاه های مشتاق را اجابت نمایند ؛ انشاء الله .

تقدیر از ۱۸۰ محصل موفق خانواده زندانیان

منتظر: از بین ۱۲۰۰ دانش آموز تحت پوشش انجمن حمایت از خانواده زندانیان، ۲۱۸ دانش‌آموز موفق به کسب رتبه در رشته های مختلف شدند و امروز از ۱۸۰ نفر از دانش آموزان و دانشجویان موفق تقدیر شد.

مهران منتظر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: سال گذشته با شروع سال تحصیلی جدید،​ فرزندان خانواده های مددجویان زندان ها را که از تحصیل باز مانده بودند شناسایی کردیم و به مراکز آموزشی برگرداندیم.
وی گفت: ما به دانش آموزان و دانشجویان این خانواده ها که رتبه تحصیلی بالای تحصیلی داشتند، ماهانه مبلغی را به عنوان کمک‌های آموزشی پرداخت کردیم؛ البته به این بسنده نکردیم و اطلاعیه‌ای به خانواده‌ها دادیم تا هر کدام از آنها که فرزندانشان رتبه بالای تحصیلی را کسب کرده است بیاید و جایزه ویژه‌اش را دریافت کند.
منتظر افزود: از بین ۱۲۰۰ نفر، ۲۱۸ نفر از دانش‌آموزان خانواده‌های زندانیان در رشته‌های مختلف رتبه کسب کردند و از آنها دعوت کردیم تا هم دوره‌های مهارت اخلاقی را ببینند و هم تشویق شوند و هدایایشان را دریافت کنند، البته از این تعداد برخی از دانش‌آموزان که ابتدایی بودند نمی‌توانستند در مراسم حضور یابند و به طور کلی درمراسم امروز از ۱۸۰ نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان تقدیر شد.
وی درباره برنامه‌های انجمن حمایت زندانیان مرکز در سال جاری ادامه داد: استمرار کمک به خانواده ها در حوزه های معنوی و مادی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی و توجه به فرزندان و تشکیل سابقه برای فرزندان زندانیان که امکان تحصیل دارند، از اولویت های کاری ماست.
منتظر همچنین با اشاره به تلاش انجمن حمایت خانواده زندانیان برای آزادی برخی زندانیان افزود: بعد از ۱۵ فروردین امسال با همکاری و همدلی خیران این انجمن،​ ۱۴ زندانی واجد شرایط،​ آزاد شدند.
وی گفت: برای سال جدید اولویت ما آموزش و توانمندی سازی خانواده های زندانیان است که مهارتهای شغلی را کسب کنند و در صورتی که توان مالی انجمن اقتضا کند ابزار و ملزومات کار در خانه در اختیار آنها قرار می گیرد.
ادامه پرداخت هزینه‌های تحصیلی فرزندان زندانیان

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز از ادامه پرداخت هزینه های تحصیلی فرزندان زندانیان خبر داد و گفت : با توجه به سیاست های انجمن و تعهدی که در زمینه آموزش فرزندان زندانیان، ادامه تحصیل فرزندان آنان و همچنین پیگیری فرزندان بازمانده از تحصیل داده ایم، نوبت سوم هزینه های تحصیلی فرزندان تحت پوشش پرداخت شد.

منتظر افزود: خانواده های زندانیان یکی از مهمترین دغدغه های انجمن به شمار می روند که در معرض انواع آسیب ها قرار دارند و ما تلاش می کنیم تا حد امکان این آسیب ها را کاهش دهیم.

همچنین مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت : به منظور تشویق و ترغیب فرزندان محصل زندانیان تحت پوشش طرحی با عنوان «دانش آموز کوشا» در حال اجرا است که به هر دانش آموز واجد شرایط که دارای رتبه برتر باشند در مقاطع ابتدایی تا دانشگاه مبلغی حداقل ۱۰۰ هزار تومان و حداکثر ۳۰۰ هزار تومان بعنوان هدیه به آنان اعطا می شود و طی مراسمی  از این افراد تجلیل خواهد شد.

منتظر گفت: وقتی خانواده ای سرپرست خود را بصورت موقت از دست می دهد، بی شک فرزندان دچار آسیب های جدی شده که عدم حمایت از آنها موجب بی انگیزگی و بی تفاوتی نسبت به درس و مدرسه و در نهایت موجب دور افتادن آنان در امر تحصیل علم و سواد آموزی می شود.

وی تصریح کرد : هیچ یک از فرزندان زندانیان تحت پوشش نباید به جهت فقر مالی از تحصیل باز بمانند.

منتظر افزود : به مناسبت آغاز سال تحصیلی، انجمن در نوبت اول در شهریور ماه سال جاری ۲۹۰ میلیون ریال، نوبت دوم مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال در آبان ماه و نوبت سوم نیز مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال در دی ماه به فرزندان زندانیان جهت تحصیل در مقاطع مختلف اختصاص و پرداخت کرده است.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در ادامه افزود : برخی فرزندان زندانیان با زندانی شدن سرپرست خانواده ترک تحصیل می کنند و انجمن برنامه های خوبی برای بازگشت به تحصیل فرزندان بازمانده از تحصیل زندانیان دارد.

دورهمی هنرمندان و خیران برای حمایت از خانواده زندانیان

هنرمندان و خیران با حضور در اکران خیریه ­فیلم «آزاد به قید شرط» برگ دیگری از دفتر مهربانی و حمایت از خانواده زندانیان را در سینما چارسو ورق زدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ علی و معصومه ۴ سال است که در انتظار آمدن پدر چشم به در دوخته اند. این خواهر و برادر دوقلو ۶ ساله بودند که پدرشان به اتهام مالی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.
آنها حالا در دهمین سال تولدشان هنوز هم دلبسته لحظه هایی هستند که در خانه باز شود و پدر در آستانه ورودی در آنها را در آغوش بگیرد.
یکی از آرزوهای علی این است که زود بزرگ شود و بتواند جایی کار پیدا کند تا با حقوقش بدهی پدر را بدهد و او آزاد شود.
بدهی پدر این دو کودک معصوم ۵۰میلیون تومان است و آنها چشم انتظار دست های مهربان خیرین هستند تا با جلب رضایت شاکیان پدر, در زندان به روی او باز شود و این خواهر و بردار دو قلو دلشان به دیدار پدر شاد شود.
حکایت علی و معصومه؛ حکایت هزاران کودکی است که پدرهایشان پشت میله های زندان روزگار می گذرانند و عمر بچه ها بدون پدر طی می شود.
اگرچه روزگار فرزندان زندانیان, در نبود پدر سخت است اما دلهای مهربان مردم نیکوکار هم برای دل کوچک و بی قرار این بچه ها می تپد؛ آنها را فراموش نکرده اند و از هر بهانه ای برای شاد کردن دل آنها استفاده می کنند.
درست مثل جمع خیرین و هنرمندانی که شب گذشته با حضور در پردیس سینما چارسو دور هم جمع شدند تا با کمک های خیرخواهانه خود, هم در آزادی چند زندانی سهیم شوند و هم گرهی از مشکلات متعدد خانواده زندانیان باز کنند.
ـ دور همی ماندگار پاییزی
ساعت ۱۸:۵۰ و همه در انتظار بازگشایی گیشه فروش بلیط فیلم سینمایی «آزاد, به قید شرط» بودند؛ برخی مردم هم در کنار هنرمندان عکس یادگاری می انداختند تا در یک دور همی شبانه پاییزی با هدف خیرخواهانه خاطرات خوبی را از دستگیری خانواده نیازمند زندانیان رقم بزنند.
بلیط ها با رقم های میلیونی یکی به یک فروخته می شدند بلیط های میلیونی فیلم آزاد به قید شرط این بار اما قرار نیست که به جیب سازندگان فیلم برود بلکه قرار است با آن گره های زندگی هزاران هزار علی و معصومه که از بد حادثه پدرشان راهی زندان شده هزینه شود.
همه آمده اند تا این محفل مهربانی را به دورهمی ماندگار پاییزی تبدیل کنند و هر کسی سعی می کند به سم خود قدمی بردارد.
ـ با زندانی و خانواده اش مهربان باشیم
در میان ازدحام و شلوغی جمعیت خودم را به حسین شهابی کارگردان فیلم «آزاد, به قید شرط» می رسانم و از وی درباره زمینه های تولید این فیلم می پرسم که می گوید:‌ هدفم از تولید این فیلم پرداختن به یک موضوع عام اجتماعی با محوریت زندگی یک زندانی محکوم به ۲۰ سال حبس بود که بعد از سپری کردن ۱۰ سال حبس به صورت مشروط آزاد می شود و البته مشکلاتی نیز بر سر راه این زندانی و خانواده اش قرارمی گیرد.
شهابی ادامه می دهد: وقتی فردی راهی زندان می شود در دو بعد آسیب های اجتماعی قابل بررسی است اول آسیب هایی که به خود زتدانی وارد می شود بعد از آن خانواده آن زندانی در نبود سرپرست خانواده درگیر چالش های فراوان می شوند.
این کارگردان سینما تاکید می کند: این فیلم تلاش می کند به مخاطب بگوید که در مواجهه با یک زندانی و به خصوی خانواده اش مهربانتر باشند؛ چرا که حساب یک زندانی با خانواده اش جداست و نباید خانواده وی به عسرت بیفتند.
ـ اکران خیریه به نفع خانواده زندانیان
وی تاکید می کند: از آنجایی که فیلم بنده به مشکلات یک زندانی و خانواده اش اختصاص دارد سعی کردم در همین آغاز اکران فیلم در سینماها برنامه اکران خیریه به نفع این خانواده ها را با کمک انجمن حمایت از خانواده زندانیان راه بیاندازیم تا عواید حاصل از فروش فیلم برای همن خانواده ها هزینه شود.
شهابی می گوید: در روزهای آینده هم اکران خیریه فیلم ادامه دارد و امیدواریم مردم در حمایت از خانواده زندانیان از این طرح خیریه حمایت کنند.
ـ حبس برخی زندانیان با مبالغ ناچیز
در ادامه لیلا اوتادی یکی دیگر از هنرمندان حاضر در این اکران خیریه می گوید: حمایت از خانواده زندانیان وظیفه همه ماست و به اعتقاد من با توجه به کارهای خیری که سالهاست در کشور انجام می شود بهتر است این دریای مهربانی را به سمت زندانهای کشور روانه کنیم چرا که افرادی هم هستند که برای مبالغ ناچیز در زندان و دور از خانواده به سر می برند.
وی در پاسخ به این سوال که حمایت از خانواده زندانیان چه تاثیری در کاهش آسیب های اجتماعی دارد,‌تاکید می کند: قطعا حمایت از این خانواده ها در نبود سرپرستشان, نقش موثری در کاهش آسیب های اجتماعی احتمالی که متوجه این افراد است دارد.
این بازیگر سینما در ادامه می گوید: حمایت و همراهی برای آزادی زندانیان هم یکی دیگر از راه های کاهش اسیب های اجتماعی است و برای بچه های یک خانواده حضور پدر در جمعشان با ارزش تر از هر هدیه ای است و در این اکران های خیره باید هر دو وجه دیده شود هم آزادی زندانی و هم حمایت از خانواده های زندانیان کشور.
ـ خانواده زندانیان آسیب پذیرند
حسین محرمی یکی دیگر از مردم خیرخواهی است که با حضور در این دورهمی قصد دارد در مسیر کمک به خانواده زندانیان کمک کند؛ وی با بیان این که خانواده زندانیان قشری آسیب پذیرند می گوید:‌یک زندانی به هر دلیلی که به زندان می افتد فرزندان و خانواده اش نیاز به حمایت دارند و نباید اجازه بدهیم در مضیقه معیشتی قرار بگیرند.
این خیر ادامه می دهد: کمک کردن به خانواده زندانیان در حقیقت نزدیک شدن به کاهش مشکلات و بزه کاری های اینده است چرا که وقتی خانواده ای درگیر مشکلات اقتصادی شود ممکن است برخی از اعضای آن خانواده در مسیر جرم قدم بردارند و این یعنی افزایش آمار زندانیان.
محرمی تاکید می کند: در این اکران های خیریه یک بلیط سینما ممکن است برای خیلی از ما قیمت کمی داشته باشد و به منزله یک قطره باشد؛‌ اما وقتی این قطره ها در کنار هم قرار بگیرند دریایی از مشکلات خانواده زندانیان برطرف می شود.
ـ انجمن حمایت خانواده زندانیان بانی اکران خیریه
اما در ادامه این گزارش به سراغ مهران منتظر مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان رفتیم وی درباره برگزاری اکران خیریه فیلم «آزاد, به قید شرط» می گوید: این فیلم با هدف جلب کمک های مردمی در سینماها اکران شده و ما تلاش می کنیم در این اکران خیریه مثل اکران های گذشته کمک های خوبی در جهت آزادی زندانیان و حمیت از خانواده های آنها جمع شود.
وی با بیان این که انجمن حمایت از خانواده زندانیان بیش از ۲۰۰ شعبه در سراسر کشور دارد ادامه می دهد:‌ این انجمن بیش از ۱۰۰ هزار خانواده زندانیان را در سراسر کشور و ۵ هزار خانواده را در تهران تحت پوشش خود قرار داده است.
ـ توجه به تحصیل و اشتغال فرزندان زندانیان
منتظر تاکید می کند: یکی از اهداف انجمن حمایت خانواده زندانیان اشتغال زایی و توانمندسازی این خانواده ها در دوران حبس سرپرست خانواده است و انجمن بنا بر وظایف ذاتی خود تاکنون قدم های خوبی برای حفظ خانواده زندانیان برداشته است.
مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان تاکید می کند:‌ بازگشت به تحصیل فرزندان بازمانده از تحصیل زندانیان, پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اشتغال خانواده زندانیان از اولویت های اصلی ماست.
وی ابراز امیدواری کرد: عواید حاصل از فروش این فیلم صرف تامین ابزار کار برای خانواده زندانیان شود و تعداد قابل توجهی از فرزندان و همسران زندانیان جذب بازارهای کار شوند.
ـ و نکته پایانی
بیش از ۱۰۰ هزار خانواده نیازمند زندانیان کشورمان در انتظار دستگیری و کمک های خیرخواهانه ما هستندحتی با خریدن یک بلیط خیریه سینما می توانیم در حل بخشی از مشکلات این خانواده ها سهیم باشیم.
گزارشگر: ملیحه پژمان

امیر جعفری و لیلا اوتادی رسماً سفیر شدند

امیر جعفری و لیلا اوتادی در حکمی رسمی سفیر خانواده زندانیان شدند.

سومین اکران مردمی ویژه فیلم «آزاد به قید شرط» در حمایت از خانواده زندانیان شامگاه ۷ آبانماه با حضور بازیگران و عوامل فیلم در پردیس «چارسو» برگزار شد.
در این مراسم نماینده دادستان کشور و رییس انجمن حمایت از خانواده زندانیان ضمن تقدیر ویژه از حسین شهابی کارگردان فیلم، با ارائه حکم رسمی؛ امیر جعفری و لیلا اوتادی را به عنوان سفیران خانواده زندانیان معرفی کردند.
اکران‌های مردمی فیلم «آزاد به قید شرط» جهت آزاد سازی زندانیان مالی دربند همچنان ادامه دارد و در روزهای آینده اکران‌های ویژه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
کلیه عواید حاصل از فروش بلیت شامگاه ۷ آبان ماه فیلم «آزاد به قید شرط» توسط انجمن حمایت زندانیان مرکز و نماینده ویژه حسین شهابی تهیه‌کننده فیلم در جهت حمایت از خانواده زندانیان صرف خواهد شد.
این فیلم هم‌اکنون در پردیس سینمایی کورش – پردیس آزادی – پردیس مگامال – پردیس چهارسو – پردیس تماشا – پردیس راگا – پردیس ملت – سینما فردوسی – پردیس کیان – فرهنگسرای بهمن – فرهنگسرای اشراق – سینما فلسطین – سینما ناهید – سینما دهکده المپیک – سینما برج میلاد – سینما سروش – سینما شاهد و سینما مرکزی تهران در حال نمایش است.
امیر جعفری، شقایق فراهانی، لیلا اوتادی، دیبا زاهدی، امیررضا دلاوری، رامین راستاد، امیر داژاکام، احمد نیکپور، شکرخدا گودرزی، علیرضا ثانی فر، وحید رستم پور گیلان، محمد کارهمت، فر شین طهماسب، مجید رمضانی، رها مردانی، سونیا شیرازی، علی حبیب‌پور، محمد اکبری، وحید اکبری، پیمان یونسی، احمد شهابی، شاهین حسینی، مهرداد نائمی، فرید اسحاقی، اکبر احمدی، علی افشاری و اکرم علمدار بازیگران این فیلم هستند.

فیلم «آزاد به قید شرط» به نفع خانواده زندانیان اکران می‌شود

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز از اکران فیلم سینمایی (آزاد به قید شرط) با هدف حمایت از خانواده زندانیان خبر داد.

مهران منتظر در مصاحبه تلفنی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: این فیلم با هدف جمع آوری کمک‌های خیران برای حمایت از خانواده زندانیان با حضور حسین شهابی کارگردان، هنرمندان و خیران یکشنبه هفتم آبان، ساعت ۱۹ در سینما چارسو اکران می‌شود.
وی گفت: این انجمن بیش از ۵ هزار خانواده زندانی را تحت پوشش دارد که رسیدگی به وضع معیشتی این خانواده‌ها در نبود سرپرست خانواده با حمایت نیکوکاران مرتبط با انجمن انجام می‌شود.
مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز تاکید کرد: همه باید به این نکته توجه کنیم که حساب فرد زندانی از خانواده وی جداست و نباید اجازه بدهیم در دوران حبس سرپرست خانه، خانواده وی درگیر آسیب‌های اجتماعی و مشکلات معیشتی شوند.
گفتنی است؛ فیلم «آزاد به قید شرط» به زندگی یک زندانی محکوم به ۲۰ سال حبس اختصاص دارد که پس از تحمل ۱۰ سال حبس به صورت مشروط آزاد می‌شود و پس از آزادی؛ زندگی وی و خانواده اش دستخوش مسائل مختلف می‌شود.
سیمنا چهارسو در خیابان جمهوری اسلامی، تقاطع پل حافظ، بازار چارسو، پردیس سینمایی چارسو یکشنبه ساعت ۱۹ در انتظار خیرین و نیکوکاران است.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز:توانمندسازی خانواده زندانیان اولویت اصلی انجمن حمایت از زندانیان استانجمن حمایت از زندانیان مرکز در راستای توانمندسازی شغلی خانواده‌های زندانیان کارگاه‌های آموزشی و مهارتی برگزار کرد.

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، مهران منتظر مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری(مدضله العالی) در زمینه اشتغال در شعار امسال تصریح کرد: نامگذاری امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی و اشتغال وتولید نشان دهنده این است که دغدغه ما باید تلاش برای ایجاد اشتغال و کسب و کار باشد و این امر به همت جمعی و تلاش همه جانبه مسئولین و دست اندرکاران و دلسوزان تحقق می‌یابد.

وی افزود: در همین راستا انجمن حمایت زندانیان مرکز در جهت آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و ایجاد اشتغال در رشته‌های مختلف مورد نیاز مددجویان و مشارکت در ایجاد زمینه‌های مناسب برای اشتغال بیشتر خانواده‌های زندانیان، نسبت به برگزاری کارگاه آموزش کارآفرینی و توانمندسازی اقدام کرده است که امیدواریم این اقدام با پیگیری‌های انجمن تداوم یابد.

مدیر عامل انجمن حمایت زندانیان مرکز با تأکید بر اهمیت توانمندسازی خانواده زندانیان گفت: انجمن حمایت تمام توان خود را در جهت توانمندسازی اقتصادی خانواده‌های زندانیان به کار بسته و تلاش می‌کند تا با استفاده از ظرفیت‌های سایر سازمان‌های مرتبط بتوانیم توان اقتصادی خانواده‌ها را افزایش دهیم.

 منتظر افزود: مطالبه انجمن از دستگاه‌های ذیربط حمایت از اقشار ضعیف جامعه به ویژه خانواده زندانیان در زمینه ایجاد اشتغال و تولید و در نهایت خود کفایی آنان است، چراکه انجمن به تنهایی قادر به انجام این امر خطیر نخواهد بود، بنابراین از تمامی دستگاه‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی و حمایتی دعوت می‌شود در این عرصه ورود پیدا کنند تا آسیب‌هایی که این خانواده‌ها را تهدید می‌کند چند برابر آن متوجه جامعه نگردد.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز تصریح کرد: آگاه سازی خانواده‌ها با آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و توانمندسازی خانواده زندانیان از اهداف و برنامه‌های انجمن حمایت زندانیان برای تربیت کارآفرینیان از میان این خانواده‌هاست.

منتظر خاطر نشان کرد : همانطور که جریان آب، آبادانی و سرزندگی را به دنبال دارد، ایجاد اشتغال پایدار نیز چرخه زندگی را در این خانواده‌ها به گردش در می‌آورد و کاهش آسیب‌های اجتماعی در خانواده‌های زندانیان و کاهش ضریب بازگشت زندانیان به جرم  را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه انجمن حمایت زندانیان منابع درآمدی محدودی دارند، افزود: منابع انجمن‌ها از کمک‌های مردمی و بعضاً دستگاه‌های حمایتی است، در صورتی که انجمن‌های حمایت زندانیان از پشتوانه مالی موثر برخوردار باشد می‌توانند راهبردهای هدفمند و زیربنایی را در حل معضلات خانواده زندانیان اتخاذ و به اجرا گذارند.

منتظر گفت : در حال حاضر راهبرد اساسی انجمن حمایت زندانیان فراهم نمودن شرایط کسب و کار برای خانواده‌های زندانیان است تا از بروز آسیب‌های اجتماعی و بروز جرم در این خانواده‌ها جلوگیری شود.

زنانی که آبروی شان را به دندان می گیرند

تهران – ایرنا – زنانی بعنوان همسر زندانی، اطراف ما زندگی می کنند که با وجود همه بی مهری ها، هجمه ها، تحقیرها، کم محلی های اطرافیان و نداری های خود، اما ، آبرو را به دندان می گیرند.

زنانی که حاضرند به هر زحمت و مشقتی شده خرج خود و فرزندان خود را دربیاورند همانانی که به ظاهر همسرشان در حبس به سر می برد، اما در عمل این زنان هستند که در خود حبس شده و بابت جرم مرتکب شده همسر، تحمل کیفر می کنند؛ کیفری که من و شما برای آنان تعیین کرده ایم؛ کیفر طرد کردن از اجتماع، کم محلی کردن به آنان و فرزندان معصوم شان، تحقیرهایی که پایانی ندارد و همه و همه کیفرهایی است که در دادگاه نانوشته ما برای این زنان رقم خورده است.
به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، صبح یک روز گرم تابستان با هماهنگی از قبل انجمن حمایت از زندانیان ، قرار شد تا از سه خانواده زندانی بازدیدی انجام شود. هر سه خانواده تقریبا در یک محدوده تهران زندگی می کنند.
ساعت از ۹:۳۰ گذشته است؛ مقابل ساختمانی که همسر یک زندانی در آن زندگی می کند توقف می کنی و با نگاهی با ساختمان به خود می گویی این خانم که جای خوبی زندگی می کند ، پس مشکل چیست؟
اما این تنها ظاهر ماجرا است؛ وقتی وارد خانه می شوی و به حرف های زن جوانی که تنها ۲۳ سال سن دارد و خواهرش که کنار دستش ایستاده است گوش می دهی، در می یابی او سربار خواهر و شوهر خواهرش است. این زن جوان در مدت ۵ سالی که عقد و ازدواج کرده، جایی برای زندگی نداشته است؛ نخست در خانه مادر زندگی می کرد. بقول خود طاهره – همسر زندانی را می گویم- تازه می خواستند خانه ای کوچک رهن و اجاره کنند که اتفاقی که نباید پیش می آمد، پیش آمد و همسرش روانه زندان شد.
این زن جوان که دانشجو هم هست حالا چند ماه است که خود مانده و قسط های وام ازدواجی که خیری از آن ندیده و خرج و مخارج دانشگاه.

** بختی که از نخست روی پیشانی نوشته شده است
از این ساختمان به سمت ساختمان دیگری که منزل یک زندانی دیگر هست می روی؛ اینجا هم یک آپارتمان است که یک زن ۳۲ ساله با کودک خردسالش در آن زندگی می کند.
زن جوان مهمان دارد و از بچه های انجمن حمایت از زندانیان می خواهد آرام تر صحبت کنند تا مهمانش متوجه داستان نشود چون به او گفته بود همسرش مرد.
راست می گوید حکم حبس ابد کمتر از مرگ نیست؛ وقتی جامعه این زنان را با این ویژگی ها نمی پذیرد همان بهتر که بگویند همسرشان از دنیا رفته است.
ریحانه در یک منزل استیجاری زندگی می کند که پول رهن آن را دیگران داده اند. او می گوید در ۱۳ سالگی به دلیل فوت مادر، ازدواج مجدد پدر و زیر بار کتک بودن نامادری به همراه یک برادر و یک خواهرش به بهزیستی منتقل شده است.
پیش خود گمان می کرد با ازدواج با یک مردی که به نسبت ورزشکار هم بود، روی همه بدبختی های خود رنگ می کشد اما ظاهرا این بخت نگون روی پیشانی او از قبل نوشته شده بود که باید تا آخر همراهش باشد؛ چون همسرش به جرم مشارکت در قتل آن هم زمانی که ریحانه نوزادی در شکم داشت، به حبس ابد محکوم شد. یعنی مهدی کوچولو حتی پدر خود را ندیده است. این طفل معصوم از خواب بیدار می شود و تاتی کنان سمت مادرش می آید. کودکی بسیار خوشرو و بازیگوش است و به مهمانان روی خوش نشان می دهد و مدام می خندد غافل از بازی تلخ روزگار.
ریحانه می گوید که قبل از زایمان در یک دندانپزشکی کار می کرد و الان با وجود این کودک نمی تواند به این کار ادامه دهد اما دوست دارد شغلی آبرومندانه داشته باشد تا بتواند از زیر بار قرض بیرون بیاید و برای خود و یگانه فرزندش زندگی خوبی بسازد. همه خرج این مادر و کودک از محل یارانه است، حتی یارانه همسرش را هم پدر و مادر او به زندان می برند.
از این ساختمان که بیرون می روی دلت کمی سنگین تر می شود و کمی به نوع دوستی خود شک می کنی.
آخرین جایی که می رویم، باز هم با یک زن جوانی مواجه می شوی که دو پسر زیبا اما تندخو دارد.
کسی که با اولین نگاه او را زنی ۳۰ و هشت نه ساله می یابی اما او تنها ۲۹ سال سن دارد و این سختی زندگی است که از او زنی میانسال ساخته است.
او حدود هشت سال با یک همسر شیشه ای زندگی می کرد که دست کج هم داشت.
مریم با این همه با وجود دو فرزند با این زندگی ساخت اما همسرش به مصرف شیشه و بدرفتاری با زن و فرزند بسنده نکرده بلکه برای تامین مخارج زندگی یا دمار از روزگار پدر ومادر خود درآورده و مدام آنان را اذیت می کرد یا اینکه دست به دزدی می زد که در نهایت هم به جرم سرقت به حبس و رد مال محکوم شد.
مریم می گوید، قبل از اینکه همسرش به زندان برود ، خود در خانه مردم کار می کرد اما همسر شیشه ای اش نمی گذاشت به کار کردن ادامه دهد؛ نه تنها خود کار نمی کرد و نان آور نبود بلکه به زنش هم اجازه کار کردن نمی داد.


به گفته این همسر زندانی ، پدر و مادر شوهرش بدلیل مزاحمت های وقت و بی وقت فرزندشان ، محل سکونت خود را تغییر دادند و حتی عروس و نوه هایشان هم نمی دانند آنها کجای تهران سکونت دارند؛ چون می ترسند پسرشان خبردار شود و باز برای آنان آبروریزی کند.
دو پسر هشت و چهار ساله حاصل این زندگی هستند که پسر بزرگتر هر وقت مادر سرکار می رود از برادر کوچکتر مراقبت می کند اما چه مراقبتی؛ تمام بدن پسر کوچک تر کبود است و حسام پسر بزرگ گویا تنها چیزی که از پدر معتاد خود به ارث برده دست بلند کردن و بد رفتاری با دیگران است. او بقدری خشن شده که این روحیه تهاجمی در حرف هایش کاملا پیدا است.
بزرگترین حسن این خانواده این است که عمه این کودکان برای اینکه برادرزاده هایش آواره کوچه و خیابان نباشند، خانه ای برای آنان و مادرشان رهن کرده و اینها در این منزل زندگی می کنند.
نکته جالب اینجاست که پدر مریم هم بعد از فوت همسر، دوباره ازدواج اختیار کرد و بعد از ازدواج دیگر فرزندان خود را ندید و فرزندان حق رفتن به خانه پدری را ندارند.
انجمن حمایت از زندانیان مرکز از مریم خواست تا برای مشاوره حتما به مرکز مشاوره این مرکز مراجعه کند تا پسرش از همین الان تحت مشاوره قرار گرفته و این روحیه خشن از او دور شود.
از در ساختمان که بیرون می آیی دیگر گرمای ۴۰ و چند درجه تابستان را حس نمی کنی؛ تنها سردی وجودت هست که تنت را می لرزاند ؛ از این همه بی مهری و سردی روزگار و انسان هایی که با نام انسان در این جامعه زندگی می کنند دلت می گیرد و دوست داری با صدای بلند فریاد بزنی «آی آدم ها که بر ساحل نشسته شاد و خندانید! یکی در آب دارد می سپارد جان…».
اجتمام** ۷۳۲۹** ۱۵۶۹
گزارشگر: لیلا اسماعیل نژاد

١٧٠ زندانی نیازمند با کمک خیرین آزاد شدند

تهران – ایرنا – مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز از اعطای عیدی به خانواده های زندانی نیازمند به مناسبت أعیاد مذهبی خبر داد و گفت: ١٧٠ زندانی
به مناسبت ولادت حضرت علی (ع) آزاد شدند.

مهران منتظر روز سه شنبه در دومین مجمع انجمن حمایت زندانیان مرکز که با حضور خیرین در محل این مجموعه افزود: با یاد ائمه و به مناسبت أعیاد مذهبی به خانواده ها عیدی پرداخت می شود که بمناسبت سیزده رجب به هزار خانواده عیدی اعطا شد و در همان زمان ١٧٠ زندانی توسط خیرین این مجموعه آزاد شدند .
مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز درباره اقدامات فرهنگی این مرکز گفت: آموزش های پیشگیری از بیماری های پرخطر، مهارت های زندگی و کار در خانواده انجام شد که ٣٥٠ تا ٣٦٠ خانواده کار تولید خود را آغاز و بیش از ١٥٠ خانواده در غرفه اشتغال ماه رمضان شرکت کردند.
وی با بیان شکل گیری دومین مجمع خیرین، اظهار کرد: در عید غدیر همزمان با بازگشایی مدارس قصد براین است به ٧٠٠ فرزند زندانی کمک تحصیلی در همه مقاطع ارایه شود.
به گفته منتظر ماهانه به ٣٠٠ تا ٥٠٠ خانوار از سوی انجمن حمایت مرکز ، کمک هزینه معیشت داده می شود.
منتظر یکی از موضوعات مهم کشور را پیشگیری از آسیب های اجتماعی برشمرد و گفت: انجمن در بحث پیشگیری دو موضوع مشاوره خانواده و آموزش هدف گرفته است که مشاوره هم به صورت حقوقی و هم به صورت روانشناسی انجام می شود.

** مشاوره انجمن حمایت زندانیان مرکز در ندامتگاه های تهران فعال می شود
وی با بیان اینکه در حوزه مشاوره روانشناسی برای دو حوزه مرکز و هفده شهریور مجوزهایی دریافت شده است، ادامه داد: این موافقت اصولی انجام شده و قرار است در همه ندامتگاه های تهران مشاوره فعال شود.
مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان مرکز افزود: آموزش خانواده برای پیشگیری از طلاق، اعتیاد و غیره برگزار می که سال گذشته ٢١٠٠ خانواده این آموزش ها را دریافت کردند.
منتظر در حوزه توانمندسازی خانواده ها، فنی حرفه ای را بسیار اساسی دانست و گفت: اگر با کمک خیرین بتوانیم کار در منزل را راه بیندازیم و مرکز فروشی برای آنها دایر کنیم ، بسیار موفق خواهیم بود و در حال رایزنی با مراکز عمومی هستیم که در پارک ها این کار انجام شود.
وی ادامه داد: قصد براین است در فرودگاه امام و مهرآباد صنایع دستی این خانواده ها برای جذب گردشگری و فروش محصولات تولیدی خانواده های زندانیان انجام شود. البته دوره زمانی فنی حرفه ای بسیار زیاد است چون خانواده الان نیاز دارد و دوره ٦ ماهه برای او دیر است.

** مهد کودک در زندان نسوان
منتظر با اشاره به اینکه دریافت مجوز ایجاد مهدکودک در زندان نسوان شهرری با کمک سازمان بهزیستی در حال انجام است، گفت: این مهدکودک علاوه بر هزینه مربی، به هزینه های دیگری چون آزمایش سلامت کودک، تغذیه کودک، فراهم کردن وسائل بازی برای کودکان نیاز است.

** به کمک فکری نیاز داریم
مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز با بیان اینکه بیشتر از نیاز مالی به کمک فکری نیاز داریم ، اظهار کرد: به کمک فکری نیاز داریم تا با بررسی موضوعات، بتوان چرخه تولید و اشتغال این خانواده ها فراهم شود.
وی یکی از سیاست های انجمن را بازدید از خانواده زندانی عنوان کرد و گفت: مددکار به منزل مددجو می رود و نیازمندی های آنان را بررسی می کند.
اجتمام**٧٣٢٩ ** ۱۴۱۸
خبرنگار : لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: مریم برزآبادی

توسعه اشتغال؛ کاشتن بذر امید در دل خانواده زندانیان

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز:‌ ورود به فضای کسب و کار دغدغه خانواده زندانیان کشور است و ما تلاش می کنیم با توسعه اشتغال بذر امید را در دل این خانواده ها بکاریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، یکی از مهمترین اولویت های سازمان زندانهای کشور و انجمن حمایت از خانواده زندانیان، حرفه آموزی و ایجاد فضای اشتغال برای اعضای خانواده زندانیان است تا با داشتن شغل مناسب بتوانند در نبود سرپرست خانواده ؛ امور زندگی و معیشیتی خود را دنبال کنند.

خانه یاس یکی از نهادهای خیریه کارآفرینی و حرفه آموزی است که سالهاست با انجمن حمایت خانواده زندانیان همکاری دارد و همسران و دختران که سرپرست آنها به دلایلی زندانی شده می توانند با ورود به این محل و فراگیری دوره های آموزشی رایگان وارد فضای کسب و کار شوند.

ناهید؛ یکی از بانوانی است که مدت یک سالی می شود همسرش با محکومیت مالی در میان خانواده نیست اما با توکل به خدا و امید در مسیر اداره زندگی گام های خوبی برداشته است.

وی درباره شرایط اشتغال خویش می گوید : با این مرکز از طریق انجمن حمایت زندانیان آشنا شدم و حالا پس از طی دوره های آموزشی به مهارت تولید کیف های چرمی دست پیدا کرده ام.

ناهید ادامه می دهد: در حال حاضر خوشحالم که با این هنری که یاد گرفته ام امورات زندگی و هزینه تحصیل فرزندانم را تامین می کنم و حتی وقتی همسرم هم از زندان آزاد شود می توانیم همین شغل را به همراه هم ادامه دهیم.

خواسته این زنان سرپرست خانواده از مسئولان

ناهید در ادامه به یکی از مطالبات همیشگی خودش و همه زنان سرپرست خانواده این چنین اشاره می کند: از مسئولان می خواهم به ما وام بدهند و محلی را هم به عنوان نمایشگاه دائمی عرضه تولیداتمان به ما اختصاص دهند تا به صورت دائمی مکانی برای فروش داشته باشیم.

اشتغال بیش از ۸۰۰ خانواده زندانی

در ادامه این گزارش مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه در تهران بیش از ۸۰۰ خانواده زندانی از آموزش رایگان بهره مند شده اند می گوید: آموزش مهارت های مختلف به خانواده زندانیان فرصتی برای اشتغال آنها در جامعه است.

مهران منتظر ادامه می دهد: در حال حاضر بیش از ۶۰۰ خانواده با همین آموزش ها به استقلال مالی رسیده اند و می توانند امر معاش خود را دنبال کنند.

وی تاکید می کند: بیش از ۱۵۰ خانواده در ایام ماه مبارک رمضان محصولات خود را در غرفه جشن رمضان عرضه کردند که البته در مناسبت های مختلف نمایشگاه هایی برای عرضه تولیدات این خانواده ها برگزار می شود.

منتظر تصریح می کند: انجمن حمایت از خانواده زندانیان به خانواده های توانمند با اعطای وام کمک می کند تا بتوانند مواد اولیه تولیدات خودشان را تهیه و در نهایت در بازارها عرضه کنند.

مدیرعامل انجمن حمایت از خانواده زندانیان می گوید: در تلاشیم تا مکانی دائمی را برای عرضه تولیدات این خانواده ها تامین کنیم تا در نبود سرپرست خانواده با دغدغه کمتری در بازار ها فعالیت داشته باشند.

به رویش بذر امید در دل خانواده زندانیان کمک کنیم

این روزها همه ما می دانیم که خانواده زندانیان در نبود سرپرست می توانند درگیر آسیب ها و مشکلات مختلف شوند‏, چقدر خوب است که وقتی به نمایشگاه هایی می رویم که تولیدات این خانواده ها در معرض فروش قرار گرفته؛‌ با خرید تولیدات غرفه ها بذر امید را در دل زنان سرپرست این خانواده ها بکاریم.

و نکته مهمتر این که مسئولان که همیشه با کمک های خود همراه نیازمندان و خانواده زندانیان کشور هستند؛‌ باید باز هم دست به خیر شوند و  برای عرضه تولیدات خانگی این خانواده ها مکانی دائمی در نظر بگیرند تا آنها بدون داشتن دغدغه بتوانند فعالیت کنند.

گزارشگر:‌ملیحه پژمان