بازدید منزل مینا

نام و نام خانوادگی:      مینا وضعیت سلامت:سالم
شغل:خانه دار نسبت:همسر تعداد فرزندسه فرزند: محل تولد:
میزان تحصیلات:دیپلم وضعیت مسکن:استیجاری نوع بیمه:ندارد بومی یا مهاجر:بومی

 

نوع سکونت:اپارتمان قدیمی

 

متراژ و سن مسکن: ۵۶متر و ۱۷ سال ساخت دسترسی به مراکز فرهنگی و بهداشتی:دارد میزان رهن :۳میلیون تومان

واجاره:۳۵۰هزار تومان

تعداد اتاق خواب:یک امکانات رفاهی : لباسشویی و جارو برقی ندارد آدرس و تلفن وتوضیحات: اسلامشهر

 

سایر اطلاعات خانواده مددجو:

مدیریت خانواده:متوسط درامد خانواده :یارانه
کیفیت تغذیه:ضعیف لباس اعضا:ضعیف
تفریح واوقات فراغت :ضعیف امنیت روانی، اجتماعی:ضعیف
ارتباط با بستگان :ضعیف تاریخچه مشکل در خانواده:۳ماه

 نقاط قوت خانواده از منظر خدمت گیرنده (مددجو) و از خدمت دهنده ( مددکار)

طی بازدید منزل صورت گرفته مشخص گردید مددجو یارانه اش را دریافت می کند.فرزندانش بیماری خاصی ندارند . همسرش مصرف مواد نداشته و فقط سیگار مصرف می کند.وی دارای یک موتور بوده که با آن کار میکرده ولی از زمانی که همسرش به زندان افتاده موتور را فروخته و با پول آن در این دو ماه کرایه خانه اش را پرداخت کرده است.

اهم مسائل و مشکلات مطرح شده 

طی بازدید منزل صورت گرفته منزل مددجو خانه ای ۵۲متری و دارای یک خواب در طبقه پنجم یک اپارتمان قدیمی بود . وسایل زندگی مددجو شامل یک تلویزیون قدیمی،یخچال و دو فرش ۶متری قدیمی بود. لباس فرزندان در حد نامتعارف بود و مددجو گفت که توان خرید لباس برای آنها را ندارد. فرزند نوزاد خانواده که شش ماهه است شیر خشک مصرف می کند ولی نمی تواند برای وی خرید کند و با شیر پاستوریزه فرزندش را تغذیه می کند. مددجو یک ماه است که لباسشویی اش خراب شده و تعمیر کار گفته قابل تعمیر نمی باشد .

بازدید از منزل مرضیه

نام و نام خانوادگی:    مرضیه وضعیت سلامت: سالم
شغل: خانه دار نسبت:همسر تعداد فرزند:۴ فرزند محل تولد:تهران
میزان تحصیلات: فوق دیپلم حسابداری وضعیت مسکن: استیجاری نوع بیمه: سلامت بومی یا مهاجر:بومی

 

نوع سکونت:اپاتمان

 

متراژ و سن مسکن:۵۹ متر و ۸سال ساخت دسترسی به مراکز فرهنگی و بهداشتی:دارد میزان رهن :۸میلیون تومان

واجاره:۵۵۰هزار تومان

تعداد اتاق خواب:فاقد اتاق خواب امکانات رفاهی:دارد آدرس و تلفن وتوضیحات:کیانشهر

سایر اطلاعات خانواده مددجو:

مدیریت خانواده:  متوسط درامد خانواده :یارانه
کیفیت تغذیه:ضعیف لباس اعضا: ضعیف
تفریح واوقات فراغت:ضعیف امنیت روانی، اجتماعی:ضعیف
ارتباط با بستگان : ضعیف تاریخچه مشکل در خانواده:۴ماه

اهم مسائل و مشکلات مطرح شده (متناسب با موضوع بازدید)

طی بازدید منزل صورت گرفته مشخص گردید مدت ۶ماه است که همسر وی در زندان است و وی بعد از زندانی شدن همسرش به خانه استیجاری مادر شوهر پناه اورده و با وجود ۳ فرزند نزد مادر شوهر زندگی می کند. پدر شوهر وی فوت شده است و مادر شوهر باتوجه به دارا بودن شصت سال سن کارهای خدماتی انجام می دهد و خرج خود و عروس و نوه هایش را فراهم می کند. مددجو دارای ۴ فرزند است  که سه فرزندش بیمار هستند و باید تحت درمان قرار بگیرند که به دلیل عدم استطاعت مالی وی امکان درمان وجود ندارد. فاطمه که سیزده ساله است در کودکی دچار شکستگی لگن شده  آن زمان تحت درمان قرار گرفته و در حال حاضر پا درد شدید دارد و پاهایش دچار فاصله شده است و باید تحت درمان قرار بگیرد.

فرزند سوم مددجو نیز دچار بیماری فابیسم است و بسیار کم خون و باید تحت درمان و رژیم غذایی خاص باشد که با توجه به عدم استطاعت مددجو این امکان وجود ندارد.

فرزند چهارم مددجو به اسم مازیار نیز از زمان به دنیا آمدن دچار بیماری قلبی است و به سختی نفس میکشد که باید اکو شود و تحت درمان قرار بگیرد که تا به امروز مددجو نتوانسته وی را دکتر ببرد و بسیار نگران وضعیت وی می باشد. پدر مددجو فوت شده و مادرش در خانه استیجاری در خزانه زندگی می کند و تحت پوشش کمیته امداد می باشند. مددجو وسایلی که داشته را فروخته و تنها با یک چمدان لباس خود و فرزندانش به خانه مادر شوهر پناه آورده است. مددجو از ابتدا نیز بابت یارانه ثبت نام نکرده است و یارانه نیز دریافت نمی کند.

چرا کودکان امروز خودشیفته می شوند؟

افراد خود شیفته معتقدند که خاص و بی همتا هستند.
در سال های اخیر، توجه روان شناسان اجتماعی و شخصیت، همچنین منتقدان اجتماعی- فرهنگی به مقوله خودشیفتگی در جوامع امروزی افزایش پیدا کرده است؛ زیرا طبق بررسی های انجام شده توسط یکی از منتقدان، به نام «کریستوفرلش»، به دلیل ایجاد تغییرات زیربنایی در جوامع امروزی، خودشیفتگی در میان نسل امروز شیوع بالایی پیدا کرده است، به طوری که وی این احتمال را تحت عنوان «روان رنجوری عصر حاضر» مورد بررسی قرار داده است. افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته، درکی غیرواقع بینانه و کاذب از اهمیت خود دارند؛ صفتی که به خودبزرگ ‌بینی معروف است.
این افراد معتقدند که خاص و بی همتا هستند و فقط افراد یا موسسات خاص یا عالی رتبه قادر به درک آن ها هستند و لذا تنها باید با چنین افرادی در ارتباط باشند. افراد خودشیفته نیاز مفرطی به تحسین شدن دارند لذا ممکن است به صورت دائمی به این موضوع اشتغال ذهنی داشته باشند که تا چه اندازه کارهای خود را خوب و درست انجام می دهند و تا چه اندازه دیگران نظر مساعدی نسبت به آنها دارند. این اشتغال ذهنی اغلب به شکل نیاز مداوم به توجه، تحسین و تایید از سوی دیگران در می آید.
ویژگی دیگر این افراد این است که همواره احساس محق بودن می کنند، یعنی به شکل نامعقولی انتظار دارند که دیگران برخورد بسیار مطلوبی با آنها داشته باشند و یا بی چون و چرا تسلیم خواسته های آنها شوند. این افراد در روابط میان فردی خود استثمارگر هستند، یعنی از دیگران برای رسیدن به اهداف خود سوءاستفاده می کنند و ممکن است از آنها بیگاری بکشند و معمولا تنها در صورتی با دیگران روابط دوستانه برقرار می کنند که احتمال بدهند طرف مقابلشان به پیشبرد مقاصد آن ها کمک کرده و یا به طریقی عزت نفس شان را افزایش می دهد.
افراد خودشیفته عزت نفسی بسیار شکننده دارند، به طوری که این خصوصیت، آنها را نسبت به ضربه ناشی از انتقاد و یا شکست بسیار حساس و آسیب پذیر
می سازد، به طوری که در برابر انتقاد دیگران به شدت دچار احساس حقارت، تهی بودن و بی ارزش می شوند، بنابراین ممکن است در برابر این عمل دیگران متقابلا با نفرت، خشم یا حمله گستاخانه واکنش نشان دهند؛ چنین تجاربی اغلب منجر به انزوای اجتماعی، یا تظاهری از فروتنی کاذب در فرد خودشیفته می شود که می تواند خود بزرگ بینی فرد را پنهان کرده و از آن محافظت نماید.
پژوهش های روان شناختی انجام شده در حوزه عوامل ایجاد خودشیفتگی در افراد، نظام خانواده و پویایی های آن را در شکل گیری این اختلال بسیار موثر ارزیابی کرده اند.
در نظام خانواده، نوع اعتقادات، نگرشها، فعالیت ها و نحوه برخورد والدین با فرزندان، در قالب الگوهای خانوادگی و سبک های فرزندپروری نمود پیدا می کند؛ حال این که والدین در هر عصری چه سبک و الگویی را برای تربیت فرزندان خود انتخاب می کنند، تحت تاثیر عوامل گوناگونی است که مهم ترین این عوامل شرایط و مقتضیات حاکم بر جامعه در آن دوره زمانی است.
افراد خودشیفته نیاز مفرطی به تحسین شدن دارند
بدین صورت که ساختار و پویایی نظام خانواده، در پاسخ به تغییرات جامعه، تغییر می یابد که این دگرگونی در نهایت منجر به ایجاد تغییرات عمده ای در ویژگی های شخصیتی فرزندان آن نسل خواهد شد.
عامل دیگری که بر چگونگی سبک های فرزندپروری در یک نظام پویای خانواده تاثیر می گذارد، فضای عاطفی حاکم بر خانواده است که درواقع نشأت گرفته از چگونگی روابط همسران با یکدیگر است. فضای متشنج و ناامن حاکم بر خانواده، می تواند اثرات بسیار مخربی را بر شخصیت فرزندان بر جای بگذارد.
در رابطه با علل شیوع خود شیفتگی در عصر حاضر، باید گفت که نظام خانوادگی شکل گرفته در این عصر، متاثر از عوامل فوق الذکر، عملکرد مناسب و صحیحی در رابطه با فرزندپروری
نداشته اند که در نتیجه آن شاهد افزایش این اختلال در فرزندان امروز هستیم که در ادامه، این دو عامل مورد بررسی قرار خواهدگرفت.
در مورد عامل اول شیوع بالای خودشیفتگی در نسل امروز، این نکته قابل توجه است که امروزه والدین، در مقایسه با نسل پیشین خود، حساسیت بیشتری نسبت به افکار و الگوهای حاکم بر جامعه دارند؛ به گونه ای که به دلیل یکسری تغییرات صورت گرفته در اذهان عمومی، برای نمونه، در این عصر
ازدواج ها معمولا با انتخاب جوانان صورت می گیرد و تقریبا اجبار والدین برای ازدواج با یک فرد خاص، دیگر رایج نیست و یا تنبیه بدنی کودکان در جوامع امروزی تقریبا منسوخ شده است و در مقابل احترام به فرزندان و حفاظت از عزت نفس آنها، بیش از پیش مورد توجه والدین امروز قرار گرفته است.
بسیاری از این گونه تغییرات اجتماعی، تاثیرات مثبتی را بر نظام حاکم بر خانواده های امروزی داشته است ولی در مقابل، تغییرات نامناسبی نیز در برخی عقاید حاکم بر جامعه ایجاد شده است که به تغییراتی در نحوه فرزندپروری والدین و ایجاد مشکلات و آسیب هایی در فرزندان نسل امروز منجر شده است؛ یکی از این تغییرات، کم شدن اقتدار در والدین امروز است.
درواقع در نسل امروز، یک جابجایی قدرت اتفاق افتاده است، به این صورت که امروزه والدین به عنوان مراجع قدرت از سوی فرزندان در نظر گرفته نمی شوند و دوران کودکی آنها، بدون وجود درکی از اقتدار والدین سپری شده و قدرت با فاصله زمانی به نهادهای آموزشی و اجتماعی انتقال یافته است، این حالت، رسیدن به استقلال عاطفی را برای فرزندان نسل امروز دشوار می سازد. این درحالی است که تا پیش از این، فرزندان نسل های پیشین، به والدین خود به عنوان مراجع قدرتی نگاه می کردند که در عین حال که تکیه گاه قدرتمندی برای آنان بودند، در مواقع لزوم آنها را به دلیل اشتباهات شان مورد مواخذه قرار
می دادند و در عین حال محبت کافی را نیز نثارشان می کردند؛ این تجربه فرزندان نسل های گذشته، باعث می شد تا آنها با تصویری کاملا آرمانی یا کاملا اهریمنی از والدین خود بزرگ نشوند و تصورشان از والدین خود، به واقعیت نزدیک باشد.
در عین حال، این تجربه هم زمان عشق و تنبیه از سوی والدین نسل دیروز، به فرزندان آن نسل، درس بزرگی آموخت، از جمله این که می توان به این والدین قدرتمند اعتماد کرد و در نتیجه در کودک دیروز، عزت نفس متعادلی شکل می گرفت که باعث می شد در آینده، وقتی از سوی دیگران مورد انتقاد قرار می گرفت، احساس حقارت و
بی ارزشی در او ایجاد نشود. بدین ترتیب فرزندان نسل های گذشته ای که با سبک فرزندپروری مقتدرانه و محبت آمیز، بارآمده بودند از امنیت عاطفی بنیادینی برخوردار می شدند که آن ها را قادر می ساخت که در طول زمان، خود را از پوسته تخیلات و تفکرات کودکی رها کرده و در نهایت به بلوغ روانی- عاطفی دست پیدا کنند.
اما در عصر امروز، ستایش افراطی کودکان توسط والدین، غلو کردن در توانایی های آنها، تحسین و تمجید
بی مورد و در عین حال عدم انتقاد از کودکان در مواقع لزوم، همچنین ارضای بی چون و چرا و دائمی نیازهای فرزندان و عدم اقتدار لازم در والدین، باعث
شکل گیری شخصیت ناپخته، بسیار شکننده و پرتوقع در کودکان امروز شده است. فرزندانی که در نتیجه چنین تربیتی، واجد نشانه های خودشیفتگی شده اند و به دریافت تحسین و تمجید مداوم و ارضای بی چون و چرای خواسته هایشان عادت کرده اند و توقع دارند که تمامی افرادی که با آنان در ارتباط هستند، چنین برخوردی را با آنان داشته باشند، وقتی در مراحل بعدی زندگی و ورود به محیط های اجتماعی، با برخورد دیگری از سوی دیگران مواجه می شوند، سرخورده و منزوی خواهند شد.
منابع:
ترجمه رضاعی، فرزین؛ فخرایی، سید علی؛ فرمند، آتوسا؛ نیلوفری، علی؛ هاشمی آذر، ژانت؛ شاملو، فرهاد. چاپ اول، ۱۳۹۳٫ انتشارات ارجمند.

لزوم اصلاح الگوهای ذهنی بزهکاران کانون اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان

کانون اصلاح و تربیت کودکان و نوجوانان در دو دهۀ گذشته مرکز توجه سازمانهای بین المللی و نمایندگان کشورهای خارجی بوده که موفقیت عملکرد این نهاد در مواجهه با اطفال بزهکار بی تردید از عمده دلایل این امر است. تلاش جدی در زمینه اصلاح باورهای گذشته با تاکید بر کرامت انسانی، سهم بسزایی در این مهم دارا است.
بزهکاری اطفال، معلول عوامل
بی شماری است که از آن جمله می توان به فقر، محیط ناسالم، از هم گسیختگی خانواده، بدسرپرستی یا بی سرپرستی آنان اشاره نمود. نابسامانی ها و شکست واحد خانواده، به همراه قدرت تلقین پذیری بالای کودک در این رابطه از اهمیت بالایی برخوردار است. تلاش برای بازگشت مجدد کودک بزهکار به روال عادی زندگی از آنجا ضرورت
می یابد که سرنوشت آینده جامعه در گرو تربیت کودکانی سالم است. افزایش بزهکاری در میان کودکان و کاهش سن ارتکاب جرم، خطر پیدایش مجرمانی حرفه ای را در آینده ای نزدیک بدنبال خواهد داشت . الگوهای ذهنی ، باورها، اعتقادات ، توان تجزیه و تحلیل شرایط محیطی ، استدلال و استنتاج در کودکان بسیار محدود بوده و به شدت مبتنی بر پایه الگوهای فرا گرفته شده قبلی است. جرائم ارتکابی اطفال در میان پسران عمدتاً بر اساس اولویت به سرقت – ضرب و جرح عمدی و خرید و فروش مواد مخدر یا استعمال آن طبقه بندی می شود که البته در میان دختران این دسته بندی بصورت ارتکاب اعمال منافی عفت، سرقت و خرید و فروش مواد مخدر است.
مصلحت اندیشی در برخی اوقات وجود نداشته و تصمیمات لحظه ای یا هیجانات روحی در برخی اوقات موجب می شود حتی خود کودک بزهکار دقیقا نداند به چه دلیل مرتکب جرم شده است . اگر از آنان سوال شود در لحظه ارتکاب جرم چه حالت روحی داشته اند به خشم مفرط یا میل به انتقام و یا رهایی از ترس در مقابله با تحقیر صورت پذیرفته اشاره می کنند . روش برخورد سیستم عدالت کیفری در تمامی دنیا با آنان نه سختگیرانه که توام با ملاطفت و تقریبا همراه با تسامح است.گواه این مدعا در اولین قدم، استفاده از لفظ مدد جو بجای مجرم است .اگر دقت کافی در اصلاح آنان صورت نپذیرد پس از آزادی و بازگشت به محیط های قبلی در مرتبه های بعد با عزم جدی تر و بسیار خطرناک و حرفه ای تر مرتکب جرایم شده و همانند بمبی متحرک در اجتماع آزادانه جولان خواهند داد.
بذل اهتمام برای اصلاح آنان مستلزم صرف هزینه و انرژی زیادی است .تقریبا تمامی حکومتها تمایل واقعی به حفظ این سرمایه های انسانی بجای واپس زدن و طرد آنان دارند.البته انجام این مهم بدون شک از توان یک نهاد دولتی به تنهایی خارج بوده و نیازمند همیاری بخش خصوصی نیز خواهد بود .
لذا تحمیل هزینه های بسیار زیاد و تبعات منفی ناشی از ارتکاب بزهکاری در جامعه بطور عام مشتمل بر انواع اقدامات مجرمانه موجبات تحمیل تاوان فراوان بر اجتماع است. بدین مفهوم که حتی در جرائم صرفاً با جنبه های خصوصی به لحاظ الزام جامعه در امر تعقیب کیفری مجرم، امر دادرسی، فعالیت ضابطین قضایی و عملکرد محاکم، بار مالی بسیار فراوانی بر جامعه تحمیل می کند. در هر اجتماعی کودکان نقش بسیار مهمی در تأمین آینده کشور دارا هستند و افزایش بزهکاری و ناتوانی در کنترل و مهار آن در میان اطفال تبعات منفی فراوانی به بار خواهد آورد. شعار قانونگذار در این خصوص اینست: «پیشگیری بهتر از درمان می باشد.»
وضع قوانین مساعد و صرف هزینه و نیرو و تلاش تخصصی برای تغییر ذهنیت و باورهای اینگونه کودکان بدین جهت حائز اهمیت است که بی دقتی و
بی مبالاتی در این امر بدون تردید موجبات پیدایش مجرمانی حرفه ای و تحمیل هزینه هایی به مراتب سنگین تر بر جامعه در آینده خواهد داشت.

نتیجه
جرائم ارتکابی اطفال در میان پسران عمدتاً بر اساس اولویت به سرقت – ضرب و جرح عمدی و خرید و فروش مواد مخدر یا استعمال آن طبقه بندی می شود که البته در میان دختران این دسته بندی بصورت ارتکاب اعمال منافی عفت، سرقت و خرید و فروش مواد مخدر است. در مقابله با عمده دلیل ارتکاب بزه یعنی تحقیر، تاکید بر کرامت انسانی و بازپروری شخصیت کودکان کمک شایانی می نماید . این امر از آنجا حائز اهمیت است که بی دقتی در این زمینه موجبات پیدایش مجرمان خطرناکی در آینده خواهد شد. از سوی دیگر انجام روشهای تربیتی که در کانون صورت می پذیرند مستلزم صرف
هزینه های بسیار زیادی است که
می بایست قانونگذار با وضع قوانین مناسب امکان جذب سرمایه های بخش خصوصی را فراهم آورد.

پیشنهاد
در برخورد با معظل بزهکاری کودکان، آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است بذل اهتمام و جدیت در بازپروری و اصلاح مجدد اطفال وارانه الگوهای صحیح تربیتی است. چون صرف هزینه های نسبتاً گزاف مانع بسیار مهمی در انجام این مهم است. اهتمام بخش خصوصی ضرورت فراوانی داشته و پیشنهاد می گردد در انجام هرگونه کمک و مساعدت به اطفال بزهکار از طریق مرکز مراقبتهای پس از خروج که از تجربیات بالایی برخوردارند اقدام شود. قانونگذار به تشدید مجازات افرادی که در خصوص کودکان بدسرپرستی نموده اند اهمیت خاص نشان داده و در برابر اطفالی که ناخواسته در ورطه بزهکاری گرفتار شده اند سیستم عدالت کیفری مسئولیت بیشتری احساس کند. نقش سازمانهای مردم نهاد در انجام این امور بسیار حیاتی است که نیازمند تلاش گروه های متخصص جهت جلب اعتماد هرچه بیشتر آنان است. به نظر این امر نیازمند آموزشی است که افراد در برخورد با خیرین
می بایست به نکات آن به دقت اشراف داشته باشند، از جمله عدم سماجت، دعوت گروهی، دعوت در مناسبتها و تشخیص افراد خیر NGOهای کارآمد و استفاده از ظرفیتهای خیرین و موسسات خیریه در امر کمک به بهبود و توسعه کانونهای اصلاح و تربیت در کشور امری بسیار مهم است.
گردآورنده : رضا غلامپور سیگارودی

هنر ایجاد انگیزه

نویسنده: دکتر فهیمه فتحعلی لواسانی
هدف ما ، آموزش مهارت‌هايي به شماست تا ” اگر خواستيد” از آنها استفاده کنید و تغييرات مثبتي را در زندگي خود ايجاد كنيد. شايد با خود فكر كنيد براي تغيير، به منابع بيروني مثل پول، حمايت خانواده و اقوام و … احتیاج داريد. كاملاً درست است، ولي اولين و شايد مهمترين قدم براي تغيير، بستگي به چيزي در درون خود شما دارد. يعني يك منبع دروني خيلي مهم كه در همه ما وجود دارد. فقط كافي است آن را در درون خود پيدا و تقويت كنيد. اين منبع دروني، همان انگيزه است.
اگر بخواهيم انگيزه را تعريف كنيم، مي‌توانيم بگوييم “انگيزه، يك نيروي محركه دروني براي انجام رفتار يا كار خاصي است”.
انگيزه در ايجاد تغيير نيز اهميت زيادي دارد. اصولاً تغيير سبك زندگي و عادات روزمره كار سختي است و داشتن انگيزه قوي براي ايجاد چنين تغييراتي يك امر ضروري است. براي مثال فرض كنيد كه اضافه وزن زيادي داريد يا متوجه مي‌شويد كه مبتلا به بيماري قند شده‌ايد و نبايد يك سري غذاها را بخوريد. شايد اگر انگيزه كافي براي بهبود وضعيت سلامتي‌تان نداشته باشيد، خيلي سخت باشد كه از خوردن شيرينی و يك سري غذاها- بخصوص اگر دست پخت خود يا همسرتان نيز خيلي خوب باشد- بگذريد.
چه عواملی بر انگیزه تاثیر می گذارد؟
چيزهايي كه مي‌توانند ايجاد انگيزه كنند، در افراد مختلف و حتي در سنين مختلف فرق مي‌كند. براي مثال ممكن است چيزي كه در شما ايجاد انگيزه مي‌كند، در هم اتاقي تان تأثير كمي داشته باشد و يا چيزي كه ۲۰-۱۰ سال قبل در شما ايجاد انگيزه مي‌كرد، حالا ديگر چندان مؤثر نباشد. ولي با وجود اين تفاوت‌ها، يك سري موارد هست كه معمولاً در اغلب‌افراد مي‌تواند انگيزه ‌ايجاد‌كند مانند: کسب قدرت، پول، میل به پیشرفت و … .
ولي در كنار چيزهايي كه مي‌تواند در ما ايجاد انگيزه كرده و يا انگيزه ما را افزايش دهد، بعضي چيزها هم هست كه انگیزه ما را ضعيف كرده و يا حتي از بين مي‌برد. مانند : انتقادها، ترس، احساس شکست و … .
هنر ایجاد انگیزه
اهداف شما در زندگي چيست؟ اهداف مهمي كه براي آينده خود، پس از آزادي و يا حتي در باقيمانده مدت محكوميت داريد چه هستند؟ براي رسيدن به اين اهداف، چه تغييراتي را بايد در زندگي خود ايجاد كنيد؟ اين تغيير مي‌تواند تغییر يك عادت، تغيير دوست و رفيق‌ها و يا ساير تغييراتي باشد كه به شما كمك مي‌كند كه به اهداف خود دست يابيد.
برخي از زندانيان اهداف مهم خود را اين موارد ذكر كرده‌اند مانند : آشتی با همسر، یک زندگی آرام، ارتباط بهتر با مردم، ادامه تحصیل، جلب اعتماد دوباره خانواده .
مثلاً فرض كنيد مواد مصرف مي‌كنيد و مي ‌خواهيد آن را ترك كنيد. چطور انگيزه خود را براي صرفنظر كردن از حالت‌ هاي خوشايند پس از مصرف مواد، تقويت مي‌كنيد؟ يا وقتي در جمع دوستانتان هستيد و آنها شما را ترغيب مي‌كنند كه مواد مصرف كنيد، چطور انگيزه خود را براي مصرف نكردن حفظ مي‌كنيد؟ يا اگر هدف شما خلاف نكردن و برنگشتن به زندان است، چطور در مقابل پيشنهاد هم بندي‌هاي سابق‌تان براي بدست آوردن مبالغ قابل توجهي پول از طريق قاچاق مواد يا جعل سند، مقاومت مي‌كنيد؟ بخصوص وقتي كه به هر دري زده‌ايد كه يك كار و كاسبي سالم براي خود راه بيندازيد، با درهاي بسته مواجه شده‌ايد.
درست است، اصلاً كار ساده و آساني نيست، ولي انگيزه قوي همين جاست كه به درد مي‌خورد و گرنه ممكن است تصميمي بگيريد و با اولين مانع، دوباره كارهاي قبلي خود را تكرار كنيد. ولي وقتي انگيزه قوي براي انجام يك كار داشته باشيد، هيچ كس و هيچ چيز نمي‌تواند به راحتي شما را منصرف يا دلسرد كند.
اهداف خود را بشناسيد
اهدافي را كه برايتان مهم است مشخص كنيد. هدف، چيزي است كه مي‌خواهيد به آن دست پيدا كنيد و رسيدن به آن احتیاج به تلاش و برنامه ریزی دارد. اين اهداف، ممكن است انجام يك كار يا رفتار جديد، تغيير يك رفتار يا عادت قبلي و يا رسيدن به شرايط و وضعيت خاصی باشد.
اگر در پيدا كردن اهداف خود مشكل داريد، به آينده فكر كنيد، مثلاً به چند ماه يا چند سال پس از آزادي، دوست داريد در چه شرايطي باشيد؟ دوست داريد خودتان را در چه وضعيتي ببينيد؟ دوست داريد زندگيتان در مقايسه با امروز يا گذشته چه تفاوتي كرده باشد؟
تعیین هدف اصلا کار راحتی نیست. گاهی ممکن است اهدافی را برای خود تعیین کنید که بعدها متوجه شوید که اصلا هدف درست یا مناسبی نبوده است و باید هدف دیگری را جایگزین آن کنید.بنابراین وقتي می خواهید اهداف خود را در زمينه‌هاي مختلف مشخص ‌كنيد به چند موضوع توجه داشته باشيد:
۱)اهداف خود را روشن و دقيق تعريف كنيد. مثلاً من مي‌خواهم آدم بهتري شوم، خیلی كلي است و دقيق نيست. منظور از بهتر بودن چيست؟ ترك مواد، خلاف نكردن، خط كشيدن دور بعضي دوست و رفيق‌ها و … وقتي هدف خود را كاملاً دقيق و روشن تعريف مي‌كنيد، هدف قابل دسترس بنظر مي‌رسد و انگيزه شما براي تلاش جهت رسيدن به آن افزايش پيدا مي‌كند. ولی وقتی هدف شما واضح و روشن نیست آن وقت نمی دانید برای رسیدن به آن چکار باید انجام دهید و بنابراین ممکن است در همان اول کار انگیزه خود را از دست بدهید و مایوس و ناامید شوید.
۲) اهداف شما باید کاملا متناسب با توانایی ها و استعدادهای شما باشد. برای مثال آیا هدف قهرمان دو کشور شدن برای کسی که بیماری قلبی یا تنفسی دارد هدف مناسبی است؟ وقتی اهداف شما خیلی بالاتر از توانایی ها و استعدادهایتان است آن وقت ممکن است خیلی زود انگیزه خود را از دست داده و یا وقت و تلاش زیادی را صرف رسیدن به یک هدف غیرممکن کنید. از طرف دیگر اگر اهدافتان خیلی پایین تر از توانایی هایتان باشد ممکن است انگیزه لازم برای دستیابی به آن را داشته باشید و به این اهداف هم برسید ولی اشکال کار اینجاست که خود را از پیشرفت ها و موفقیت های بیشتر محروم کرده اید.
۳)اهدافي را انتخاب كنيد كه رسيدن به آن به تلاش خود شما بستگي داشته باشد. مثلاً اين هدف كه پس از آزادي ديگران دست من را بگيرند و زندگيم را سر و سامان بدهند، هدف خوبي نيست، چون رسيدن به آن بيشتر به انگیزه و خواست ديگران بستگي دارد تا خود شما.
وقتی اهدافی را برای خود تعیین می کنید که رسیدن به آن مشروط به کارهایی است که دیگران باید انجام دهند آن وقت فقط باید دست روی دست بگذارید و ببینید که آیا این دیگران شما را به اهدافتان می رسانند یا نه. البته شما می توانید- و گاهی کاملا ضروری است- از دیگران کمک بگیرید ولی کار اصلی را باید خودتان انجام دهید.

پیشگیری از آسیب های اجتماعی  با حمایت از خانواده زندانیان

خانواده‌های زندانیان در معرض آسیب‌های اجتماعی مختلفی قرار دارند که زندگی را برای آنها بسیار دشوار می‌کند این در حالی است که آنها تقصیری‌ در جرمی که توسط سرپرست یا مَرد خانواده که گاهی اوقات زنان سرپرست خانواده هستند، ندارند اما به خاطر زندانی شدن سرپرست‌شان در معرض آسیب‌های گوناگون فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی قرار می‌گیرند. بنا به اذعان کارشناسان، اغلب خانواده‌های زندانیان به خاطر شرایطی که دارند، در معرض آسیب‌هایی همچون طلاق، فقر، اعتیاد و … هستند و در این میان، بیشترین آسیب متوجه فرزندان زندانیان است.

۷۰ هزار خانواده زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت
از جمله نهادهایی که برای حمایت از خانواده زندانیان نیازمند راه اندازی شده و امروز در محور حمایت از این خانواده ها قرار دارد، انجمن حمایت زندانیان است؛ انجمنی که هم اکنون ۱۰۰ هزار خانواده زندانی نیازمند در کشور وجود دارد که از این تعداد، ۷۰ هزار نفر تحت پوشش انجمن ها قرار دارند. بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان زندان‌ها و انجمن حمایت زندانیان، ۷۰ درصد خانواده زندانیان، نیازمند حمایت هستند و در فقر به سر می‌برند.
دکتر جهانگیر رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در جلسه شورای معاونین این سازمان گفته است: آمارها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از افرادی که وارد زندان ها می شوند متاهل و اکثر آنها از اقشار محروم و حاشیه نشین هستند و این نشان دهنده وجود شرایط نامناسب در بین خانواده های زندانیان است که اگر امروز برای حمایت از آنها اقدامی صورت نگیرد فردا این آسیب‌ها جامعه را به مخاطره خواهد انداخت.
‌جلوگیری از طلاق ۱۰ هزار همسر زندانی
همان طور که گفته شد، یکی از آسیبهایی که خانواده زندانیان را تهدید می کند، طلاق همسر زندانیان است که دکتر جهانگیر در همین ارتباط اعلام کرد: سال گذشته کار شناسایی ۱۰هزار همسر زندانی که به‌ علت زندانی شدن سرپرست خانواده، خواستار طلاق بودند انجام و از فروپاشی این خانواده‌ها با برگزاری کلاس‌های مشاوره جلوگیری شد.
رییس سازمان زندان ها گفت: همچنین سال گذشته دو هزار و ۵۰۰ فرزند زندانی که در معرض اعتیاد بودند، شناسایی شدند که با کمک نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد از سقوط آنها جلوگیری شد و بیش از ۷۰۰ فرزند زندانی که ترک تحصیل کرده بودند به مدارس بازگشتند.

‌لزوم تصویب قانون
از جمله مشکلات سر راه حمایت از خانواده زندانیان نیازمند، نبود قانون مصوب در این حوزه است که احمد فاضلیان‌‌ رییس کل دادگستری استان البرز، نبود قانون حمایت از خانواده زندانیان را یک خلاء می‌داند و
می گوید:‌ دولت مکلف به کمک برای تصویب این قانون و درنظر گرفتن ردیف اعتباری برای آن است.
‌او با بیان اینکه کاهش درآمد با زندانی شدن سرپرست، مشکلات عدیده ای را برای خانواده زندانیان فراهم می کند، گفته است: کمک‌ هزینه‌های درمانی و مسکن خانواده زندانیان باید بیش از گذشته مورد توجه و پیگیری قرار گیرد و از فرصت‌هایی نظیر مسکن مهر برای این خانواده ها استفاده شود.

‌حاشیه نشینی؛ تهدید خانواده زندانیان
از دیگر آسیب هایی که امروزه به شدت خانواده های زندانیان را تهدید می کند، بحث حاشیه نشینی است؛ موضوعی که از معضل مسکن نشات می گیرد.
یدالله موحد رییس کل دادگستری استان البرز در همین ارتباط می گوید: خانواده زندانیان، مشکلات متعددی دارند که یکی از اینها بحث مسکن است و برای رفع آن باید اقدام کرد.
او معتقد است: اگر مسکن خانواده زندانیان تامین نشود، حاشیه‌نشینی این افراد را تهدید می کند و باید برای ساخت مسکن ویژه خانواده زندانیان نیازمند، طبق چارچوب های قانونی اقدام شود.
‌رمضان امیری مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان در همین ارتباط از تشکیل کارگروه ساخت مسکن برای خانواده زندانیان محروم در این استان خبر داده و می گوید: این کارگروه با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره)، مسکن و شهرسازی، شهرداری و اداره کل مسکن و شهرسازی تشکیل شده است.

‌ایجاد درآمد پایدار
مراد فتحی مدیر‌کل زندان‌های استان اردبیل هم‌ بر ایجاد درآمد پایدار برای خانواده زندانیان تاکید کرده و
می گوید: برای ارایه خدمات بهتر به خانواده زندانیان نیازمند، ابتدا باید مشکلات این خانواده ها به طور کارشناسی احصاء و از ظرفیت مشاوران اقتصادی‌، بخش خصوصی‌ و مدیران دستگاه‌های اجرایی و قضایی شهرستان در این راستا استفاده کرد.
وی بیان می‌کند: بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت اجاره بهاء را ندارند‌، برخی فرزندانشان به دلیل مشکلات مالی به وجود آمده از زندانی شدن سرپرست خانواده در حال ترک تحصیل و برخی دارای فرزند بیمار هستند ‌و استعدادهایشان به جای اینکه در نکات مثبت صرف شود به صورت ناخودآگاه یا ‌خود‌آگاه صرف بزه‌های جدید می‌شود.
منبع : روزنامه حمایت

روتختی، روبالشی

موجودیت کالا:موجود است (آزمایشی)
مبلغ کالا بدون تخفیف: ۷۰۰,۰۰۰ ریال
جهت سفارش کالا با شماره ۸۸۸۴۳۵۰۳ تماس بگیرید.

کیف پول

موجودیت کالا:موجود است (آزمایشی)
کد کالا:۱۰۲
مبلغ کالا بدون تخفیف: ۳۰۰,۰۰۰ ریال
جهت سفارش کالا با شماره ۸۸۸۴۳۵۰۳ تماس بگیرید.

کیف دستی چرم

موجودیت کالا:موجود است (آزمایشی)
مبلغ کالا بدون تخفیف: ۷۰۰,۰۰۰ ریال
جهت سفارش کالا با شماره ۸۸۸۴۳۵۰۳ تماس بگیرید.