رئیس سازمان زندانها: توسعه خدمات انجمن حمایت زندانیان با توزیع خدمت روان تر شود

دکتر جهانگیر رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در دویست و هشتادو سومین جلسه هیات مدیره انجمن حمایت زندانیان مرکز گفت: با توجه به اینکه توسعه ارائه خدمات به خانواده های زندانیان اهمیت دارد لذا تعامل با مراکز مذهبی و اجتماعی در محله ها نظیر مساجد، شهرداری ها در راستای خدمت رسانی غیرمتمرکز به خانواده ها با ایجاد نمایندگی هایی در مناطق مختلف شهر امکان پذیر خواهد بود.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت زندانیان مرکز افزود: خدمت رسانی به خانواده های زندانیان در انجمن حمایت باید در چارچوب مقررات وضوابط باشد و با تدوین دستورالعمل های مختلف در حوزه های اقتصادی ، اجتماعی، اداری و استخدامی به مسائل موجود انتظام بخشیم لذا در این راستا باید از ظرفیت های هیات مدیره و همچنین تعامل مدیرعامل در جهت هم افزایی و پیشرفت کارها
بهره گیری بیشتری صورت پذیرد.

وی با اشاره به تامین منابع درآمدی انجمن گفت: در گذشته فعالیت هایی جهت کسب درآمد انجمن صورت گرفته که استمرار آنها با کمی اصلاحات موثر می تواند ادامه یابد ضمن اینکه بهره مندی از ظرفیت های نهادهای حمایتی در راستای خدمت رسانی به
خانواده های زندانیان را نیز باید در نظر داشت.

دکتر جهانگیر با تاکید بر شفاف سازی اموال و دارائی های انجمن برابر مقررات، نسبت به تسویه حساب وتعیین تکلیف بدهی های مالیاتی نیز تاکید کرد.

اختصاص ۴۰۰ میلیارد ریال برای آموزش مهارت های اخلاقی و زندگی خانواده های زندانیان

در ابتدای جلسه، جبار باقری مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز ضمن ارائه گزارش کاملی از وضع موجود و برنامه های آتی انجمن از امضای قرارداد اجرای آموزش مهارت های اخلاقی زندگی برای خانواده های زندانیان گفت: در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در خصوص اهتمام جدی دستگاه‌های اجرایی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، انجمن حمایت زندانیان مرکز در قراردادی با اداره کل زندان‌های استان تهران و همکاری سازمان اجتماعی وزارت کشور، اقدام برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی حول محور «ارتقای مهارت‌های اخلاقی و زندگی» ویژه خانواده های زندانیان کرده است.

وی با تشریح طرح آموزش مهارت های اخلاقی ویژه خانواده های زندانیان تصریح کرد: میزان بودجه اختصاص یافته به این موضوع ۳ میلیارد ریال برای آموزش ۵۶۲ نفر از خانواده هایی که سرپرست آنان دارای محکومیت قطعی با بیش از ۶ ماه حبس هستند در نظر گرفته شده است.

گفتنی است در این جلسه، رئیس هیات مدیره انجمن حمایت زندانیان مرکز برای افزایش کیفیت برگزاری جلسات آموزشی و همچنین کمک به خانواده های زندانیان، علاوه بر مبلغ ۳ میلیارد ریالی بودجه آموزشی، با افزایش یک میلیارد ریال بودجه فوق از محل درآمدهای انجمن موافقت کردند.

جبار باقری به عنوان مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز منصوب شد

به گزارش روابط عمومی سازمان زندانها، با آغاز فعالیت هیات مدیره جدید انجمن حمایت زندانیان مرکز، جباری باقری به عنوان مدیرعامل از سوی این هیات تعیین و حکم خود را از دکتر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها و رئیس هیات مدیره انجمن حمایت زندانیان دریافت نمود.

دکتر جهانگیر در مراسم معارفه هیات مدیره جدید ضمن تقدیر از هبات مدیره قبلی و آقایان فرهادی، طلا و ولیی گفت: انجمن‌های حمایت جایگاه و کارکرد‌های مهم اجتماعی دارد و خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در مسیر توسعه و رشد و توسعه قرار گرفته است که امیدواریم در کنار کاهش جمعیت زندانیان و به حداقل رسیدن آنها، تمامی خانواده‌ها تحت پوشش این انجمن‌ها قرار بگیرند.

وی با اشاره به ضرورت حمایت از خانواده‌های زندانیان گفت: کمک به خانواده زندانیان نباید محدود به کمک‌های جزئی و مایحتاج‌ها باشد و انتظار ما از انجمن‌ها این است که با برنامه ریزی‌های کلان و مدیریت بلند مدت، اقدامات لازم را برای توسعه انجمن‌ها و ایجاد بستر‌های لازم برای حمایت‌های صحیح از خانواده زندانیان بعمل آورند.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت زندانیان مرکز در ادامه با تبیین استراتژی این انجمن برای رسیدن به خودکفایی و توسعه حمایت از خانواده زندانیان گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ انجمن درسراسر کشور مشغول فعالیت هستند و باید این سرمایه عظیم اجتماعی را برای رسیدن به جایگاه واقعی تقویت کنیم.

دکتر جهانگیر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیش از ۱۵۰هزار نفر از زندانیان متاهل هستند که اغلب دارای فرزند می‌باشند و نبود پدر در خانواده می‌تواند لطمات مادی و معنوی برای این فرزندان ایجاد نماید.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین وظیفه انجمن این است که بخشی از این خلاء‌ها را با رعایت ضوابط و قوانین و رعایت حرمت خانواده زندانیان ترمیم کند.

این مقام ارشد قضایی اظهار داشت: وجود بانک اطلاعاتی جامع از خانواده‌های زندانیان یکی از نیاز‌های ضروری انجمن‌ها است که می‌باید به عنوان یک فعالیت پایه در دستور کار قرار بگیرد.

رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به ترکیب هیات مدیره جدید گفت: در انتخاب افراد ضمن توجه به سوابق ایشان، حوزه‌های مختلف کاری بویژه در حوزه‌های زندانبانی، قضایی و امور مالی و درک و شناخت مشکلات زندانیان و خانواده‌های آنان مدنظر بود.

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت زندانیان مرکز در پایان خواستار اطلاع رسانی جامع فعالیت‌های انجمن‌های حمایت به منظور آشنا شدن خانواده‌های زندانیان با خدمات این انجمن‌ها از یک سو و مشارکت مردم از سوی دیگر شد.

شایان ذکر است هیات مدیره جدید انجمن حمایت زندانیان مرکز را آقایان سهراب سلیمانی، قادری فر و آقامحمدی تشکیل می‌دهند.

 

شناسایی ۶۰۰۰ محصل بازمانده از تحصیل در خانواده زندانیان

رئیس سازمان زندان های کشور : ۶۰۰۰ محصل از خانواده زندانیان که از تحصیل باز مانده بودند شناسایی و تعداد قابل توجهی از آنان جذب مراکز آموزشی کشور شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ اصغر جهانگیر صبح امروز در حاشیه برنامه قدردانی از دانش آموزان و دانشجویان کوشای خانواده مددجویان زندان های کشور در جمع خبرنگاران افزود: یکی از وظایف سازمان زندان ها در کنار رسیدگی به امور زندانیان و بحث حرفه آموزی آنان، کمک به خانواده های زندانیان است.
وی گفت: خانواده های زندانیان نقشی در ارتکاب جرم نداشته اند بلکه خودشان قربانی جرم دیگری هستند و اگر مورد حمایت قرار نگیرند گرفتار آسیب های اجتماعی می شوند.

وی افزود: علاوه بر آموزش مهارت های زندگی، روش هایی برای جلوگیری از طلاق و کاهش آسیب های اجتماعی این خانواده ها طراحی شده است.
جهانگیر تصریح کرد: ۶۰۰۰ فرزند زندانی که ترک تحصیل کرده بودند سال گذشته شناسایی و تعداد قابل توجی از آنان با کمک سازمان زندان ها و حمایت آموزش پرورش تحت آموزش قرار گرفتند و به مدارس بازگردانده شدند.
وی همچنین از توانمندسازی ۲۵۰۰ همسر زندانی در سال گذشته خبر داد و گفت: همسران زندانیان را هم مورد توجه قرار دادیم و آنان را توانمندسازی کردیم تا زندگی شان را خود اداره کنند.
جهانگیر ادامه داد: تفاهم نامه ای هم با کمیته امداد به همین منظور امضا کردیم؛ همچنین زندانیان را در کلاس حرفه آموزی شرکت دادیم و تلاش این است زندانی بعد از آزادی به زندگی شرافتمندانه برگردد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره حمید بقایی گفت: هر فردی که داخل زندان می شود فرقی ندارد متهم یا مجرم یا محکوم است؛ حفاظت از جان آنان وظیفه انسانی ماست که این وظیفه را انجام می دهیم.
جهانگیر ادامه داد: کسانی که مقررات زندان را رعایت نکنند و بخواهند چیزی نخورند، این اعتصاب غذا ممنوع است و با در پیش گرفتن روش هایی با کمک روانشناسان، تلاش داریم تا این افراد جان خود را به خطر نیندازند.
وی تصریح کرد: به دلیل نخوردن غذا وضعیت جسمانی بقایی دچار مشکل شد و وی برای مراقبت های بیشتر و به دلیل نگاه انسانی سازان زندان ها و حکومت، به بیمارستان اعزام شد.
رئیس سازمان زندان ها ادامه داد: طبق گزارشی که به ما دادند ایشان مشکلی ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که برخی وکلای دادگستری عقیده دارند، سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به دلیل نوع جرمش باید در ندامتگاه بزرگ تهران تحمل حبس می کرد نه اوین، ​نظر شما چیست گفت: تقسیم بندی زندانیان اعم از محکومان و متهمان از وظایف سازمان زندان هاست و مشکلی از این حیث که ایشان در اوین زندانی شود، وجود ندارد.
وی گفت: مرتضوی در بند عمومی نگهداری می شود.

 حمایت سازمان زندان ها از ۷۰ هزار خانواده زندانیان کشور
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت:​ خانواده های زندانیان امانت های نظام در مجموعه ما محسوب می شوند و ما موظفیم که شما را مانند فرزندانمان حمایت و کمک کنیم.
اصغر جهانگیر افزود: یکی از وظایف سازمان زندان ها کمک به خانواده زندانی است البته با کمبود امکاناتی که داشتیم نتوانستیم تمام خانواده ها را مورد حمایت قرار دهیم و امروز ۷۰ هزار خانواده را تحت پوشش قرار دادیم و امیدواریم بتوانیم همه خانواده ها را کمک و از آنان حمایت کنیم.
وی خطاب به خانواده های زندانیان گفت: ما در مقابل امتحانات می توانیم وسیله های ترقی را بپیماییم و شما خانواده های زندانیان، امانت های نظام در مجموعه ما محسوب می شوید و ما موظفیم که شما را مانند فرزندانمان حمایت و کمک کنیم.

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده: « سلام … بابام اومده؟ …» جمله ای که «هانیه» وقتی درب خانه را باز کرد به من گفت …

۴۰ متری … یعنی یک اتاق کوچک، یک آشپزخانه و یک حال ساده …

دیوارها کمی سیاه شده و یخچال ایرانی قدیمی ویز ویز صدا می کند. «هانیه» ۲ ساله، «نیوشا» ۵ ساله و «نیایش» ۶ سال دارند. سه خواهر زیبا و دوست داشتنی که ۶ ماه است پدر را ندیده اند. کمی خجالتی و روی تخت چوبی قدیمی با دختر همسایه عروسک بازی می کنند.

مادر بچه ها ۲۸ سال دارد و می گوید: همسر ۳۱ ساله ام در زندان قزل حصار محبوس است. برادرم معتاد بود و متاسفانه مواد مخدر را در خودروی همسرم می گذارد و همین برای ما درد سر می شود. زندگی خوبی داشتیم … همسرم سرآشپز بود. نان بود، آب بود، بابا بود، خوشی بود، عزت و احترام بود … و شیرینی بچه هایمان …

تا اینکه در دادگاه انقلاب تهران با توجه به اسناد و مدارک پرونده را مورد بررسی قرار می گیرد. فعلا هم بابای خانه حبس است. پولی برای وکیل نداشتم و گفتند تسخیری .

مادر هانیه و نیوشا و نیایش از روزهایی گفت که مجبور شد تلویزیون و یخچال خانه را حراج کند. از روزهایی گفت که خادم مسجد برای آنها غذا می آورد و همسایه ها به او کمک می کنند.

از پدر همسرش که ناشنواست و نمی تواند کمک کند و از برادرش که می گویند در کمپ است. آخ اگر این برادر به قاضی بگوید کار او بوده بابای بچه ها آزاد می شود.

گفتم: خورد و خوراک؟ گفت: یارانه بعلاوه کمک مسجد و نذری ها و …( سرش را پایین انداخت)

گفتم: کمیته امداد؟ گفت: می گویند چون هنوز حکم قطعی نشده کمک نمی کنیم!

گفتم: اجاره خانه؟ گفت: ۱۵ میلیون ماهی ۵۵۰ هزار تومان … به زودی هم باید تخلیه کنیم.

گفتم: مهد کودک …مدرسه؟ گفت: نمی توانم …توانش را ندارم.

گفتم: خودتان؟ گفت: هر قرص ۴۸ هزار تومان… استرس دارم… همین

انجمن حمایت زندانیان مرکز که چند ماهی است این خانواده را تحت پوشش قرارداده و ماهانه ۱۵۰ هزارتومان بصورت مستمری به حساب خانواده واریز می کند.

خیرین محترم می توانند کمکهای نقدی خود به این خانواده را به حساب ۰۱۰۰۴۹۳۳۱۰۰۰۱ سیبای بانک ملی بنام انجمن حمایت زندانیان واریز نمایند و یا به سایت haami.org مراجعه کنند و بصورت آنلاین در قسمت کمک های عمومی واریز نمایند

عمری که دود می شود/پنج طفل معصوم بی سرپناه حاصل یک زندگی شیشه ای

تهران – ایرنا – سنگینی مصرف شیشه پدر روی کودکان معصوم، در بازماندن دو نوجوان از تحصیل و نداشتن حداقل امکانات زندگی قابل مشاهده است و تنها نگاه پر مهر من و شماست که می تواند مرهمی بر دردهای جسم و روح این پنج کودک باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، بیاییم فرض کنیم کسی خطایی کرده و بعد دیگران ما را به چشم دیگر نگاه کنند و با این نگاه که خطا متوجه ماست از ما دوری گزینند؛ حتی این تصور آزار دهنده است چه برسد به اینکه این نوع نگاه واقعیت داشته باشد و مهم تر این که افرادی باید تاوان خطایی را پس دهند که کودک و بی گناه هستند و حق دفاع از خود را ندارند؛ این موارد مطرح شد تا درباره فرزندان خانواده زندانیانی مطلب گفته شود که با بدبختی هرچه تمام تر زندگی می کنند و تنها گناه اینها این است که ناخواسته وارد این دنیای والدین معتاد و مجرم خود شده اند.
همه چیز برای دیدن و تهیه گزارش از خانواده یک زندانی نیازمند آماده است؛ برنامه ریزی بدین صورت است تا بعد از ظهریک روز زمستان به همراه انجمن حمایت از زندانیان به منزل یک خانواده نیازمند یک زندانی بروی.
تصور خبرنگار بر این است که محل سکونت خانواده مدنظر تهران است و از این رو برنامه دیگری را بعد از این بازدید ، برای دیدار اقوام و نزدیکان در شهرستان ترتیب می دهد؛ خبرنگار با برنامه ریزی با خود می گوید اگر این نشست ساعت ۲ شروع شود نهایت تا ساعت ۱۵:۳۰ به اتمام می رسد و از آنجا می توان به برنامه ریزی دیگر رسید.
اما با رفتن به انجمن حمایت معادلات کمی به هم می ریزد؛ خانه ای ( خانه که چه عرض شود ویرانه ای) که قرار است به اعضای آن سر زده شود در یکی از مناطق شهرستان بهارستان واقع شده است. ساعت تقریبا ۱۵:۳۰ عصر روز چهارشنبه است که با پرسیدن آدرس از چند نفر به مقصد می رسی؛ مقابل این خانه بیابانی قرار دارد و خود خانه از حیث امنیت بسیار پایین است.
منطقه بیشتر شبیه حلبی آباد است؛ جایی کوچک ، تو در تو، شلوغ با افرادی کم بضاعت اما پر فرزند؛ خانه مد نظر هم همانند دیگر خانه های منطقه خالی از امنیت است؛ وارد خانه نشده بوی گاز تو را خفه می کند و طوری احساس گاز گرفتگی به آدم دست می دهد که نشئگی به وضوح قابل لمس است. با نگاه به لوله بخاری، متوجه می شوی که لوله از جای لوله بخاری بسیار بزرگتر است و عملا فضای اطراف لوله خالی و گاز مستقیم دوباره به اتاق باز می گردد.
کودکی که هنوز دوسالش تمام نشده وسط اتاق خوابیده و کنار آن مادرش و دو خواهر ۱۴ و ۱۰ ساله و یک برادر ۴ ساله نشسته اند. اینجا فقط یک اتاق و یک آشپزخانه کوچک است؛ دخترک ۱۴ ساله زیبارو که نخست کمی خجالت می کشید داخل اتاق در جمع بچه های انجمن و خبرنگار ننشست بلکه به گوشه ای از آشپزخانه پناه برده بود.
مادر خانه که خود خانمی جوان است از زندگی با مرد شیشه ای می گوید و اینکه در مدت ۱۵ سال زندگی مشترک پنج فرزند بدنیا آورده است؛ او از خدا می خواهد تا هیچ گاه همسرش به خانه برنگردد چون وقتی از زندان هم آزاد می شود از عهده مخارج خانه برنمی آید و بخش عمده آنچه را بابت کار روزانه دریافت می کند، خرج تهیه شیشه خود می نماید.
وقتی این خانم در حال صحبت کردن است و می گوید که پسرش از مصرف شیشه پدر بی نصیب نمانده و همیشه از دست او کتک می خورد و گاهی با پرت کردن شی ئی بر سر پسر بزرگ موجب بستری شدن او می شود، ذهن خبرنگار به یکی از گزارش های قبلی خود که مربوط به شیشه بود معطوف می شود؛ گزارشی که در آن مهدی صابری رئیس بخش معاینات روانپزشکی پزشکی قانونی تهران تاکید کرده بود خانواده، نخستین قربانیان جنایات مصرف شیشه هستند که این عبارت به وضوح در جملات این همسر درد کشیده عینیت می یابد. پدری که با پرتاب شی نوک تیز روی فرزندان خود، آنان را از مصرف شیشه خود بی نصیب نمی گذارد.
همین حین نوجوانی تقریبا ۱۲ سال و نیمه وارد اتاق می شود، نوجوانی که با یک نگاه ساده به آن متوجه می شوی خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکند مرد شده است؛ مردی که جای پدرش کار می کند؛ او به دلیل مشکلات مالی به مدرسه نمی رود و با فروختن قوطی ها خرج خانواده را در این سن کم بر دوش کوچک خود می کشد. شانه های کوچکش چون کوه ستبر شده اند و بار مشکلات در نگاه کودکانه اش موج می زند.
فرزند بزرگ خانه که دختر است درباره تحصیلات خود می گوید: تا کلاس ششم درس خواندم و بعد بدلیل مشکلات مالی دیگر مدرسه نرفته ام. او در ادامه صحبت هایش اصرار دارد کسی او را به مدرسه بفرستد تا از دوستان و همسالان خود عقب نماند و مدام تاکید می کند که می تواند طی تابستان امسال بصورت از راه دور تا سه کلاس را بخواند و به پای همسالان و همکلاسی های خود برسد.
همین وضع روی پسر بزرگ خانواده هم مصداق دارد؛ میثم که با امسال دو سال است به مدرسه نمی رود، بسیار دوست دارد به مدرسه و کلاس درس بازگردد و او هم می گوید می تواند با مطالعه بسیار خود را به همکلاسی هایش برساند؛ البته درعین حال تاکید می کند که به کار کردنش هم ادامه می دهد.
دخترک فورا کارنامه پایه ششم خود را آورده و به مددکار نشان می دهد تا اثبات کند دختر درس خوانی بوده اما چه می شود کرد که سهم او از زندگی شیشه ای پدرش فقط دود بود و درد.
معاون انجمن حمایت از زندانیان در این بازدید به این کودکان قول می دهد که برای بازگرداندن هر چه زودتر این کودکان به مدرسه تلاش می کند و همچنین برای آنان حقوقی ماهیانه حداقلی هم که شده در نظر می گیرد؛ اما مشکلات این کودکان به همین جا بسنده نمی شود.
«بیش از یکسال است در این خانه زندگی می کنیم با سه میلیون ودیعه و ۱۵۰ هزارتومان ماهیانه این خانه را اجاره کردیم» مادر خانواده که بعلت سختی زندگی بسیار بیشتر از سن خود نشان می دهد، ادامه می دهد: «همسرم مدام شیشه مصرف می کند و اجاره ماهیانه را پرداخت نکرده است و از آبان هم که به جرم حمل مواد دستگیر و راهی زندان شده است».
او همچنان که به نقش و نگار قالی رنگ و رو باخته نگاه می کند، می افزاید: از آنجا که اجاره خانه و پول آب و برق و گاز را ندادیم صاحبخانه می گوید پول ودیعه را بابت این هزینه ها به ما برنمی گرداند.
این خانم البته می گوید، چند روزی است که به کمیته امداد امام خمینی (ره) می رود و آنجا به او قول دادند تا سه میلیون تومان پول ودیعه منزل او را بپردازند و از این رو آنان جای دیگری را برای رهن خانه پسندیده اند.
ساعت ۱۶:۳۰ است ؛ بازدید از منزل تمام می شود و عباس سنگانیان معاون انجمن حمایت از زندانیان مرکز از مادر خانه می خواهد تا او را به سمت خانه جدیدی که دیده و همچنین مشاور املاکی که در آن می خواهد قرار داد امضا کند، ببرد و همه به سمت مشاور املاک مدنظر می روند.
مشاور املاکی خانه را به معاون انجمن حمایت نشان می دهد؛ ظاهرا این خانه کمی از آن خانه ای که این خانواده در آن ساکن هستند بهتر و امن تر بنظر می رسد. سنگانیان با صحبت با مشاور املاکی متعهد شد در صورت پرداخت پول ودیعه از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) هزینه اجاره ماهیانه را متقبل شود.
اما این بخش کوچکی از مشکلات این خانواده ای است که در معرض آسیب های اجتماعی مختلفی قرار دارد؛ خانواده ای که یک دختر نوجوان مه روی ۱۴ ساله دارد که به گفته مادر او این نوجوان در معرض خطر است و یکی از همسایه های میانسال کولی اش تهدید کرده که این دختر را می دزدد و با او ازدواج می کند.
جمله ای که ترس به دل مادر و دختر انداخته و مادر می گوید از آنجا که خانه ما قفل ندارد هر شب به سختی خوابش می برد که مبادا مرد همسایه وارد خانه آنان شود و حتی این موضوع باعث شده فکرهای غلطی به فکر مادر و دختر خطور کند.
حالا ساعت از ۱۷:۳۰ گذشته است؛ از بنگاه بیرون می روی و در خودرو منتظر معاون انجمن حمایت نشسته ای تا به تهران برگردی، اما خبری از معاون انجمن حمایت نیست؛ مدام به ساعت خود خیره می شوی دیگر برای انجام برنامه بعدی یعنی رفتن به شهرستان دیر شده است و استرس تا حدودی وجودت را فرا می گیرد؛ در این فاصله معاون انجمن با رفتن به میوه فروشی و خواربارفروشی مقداری میوه و خواربار خرید کرده و به دست مرد خانواده یعنی میثم ۱۲ ساله می سپارد تا آنها را به خانه برده و خواهران، برادر و مادر خود را شاد کند.
از دیدن این منظره خوشحال می شوی و حس غرور را در این کودک معصوم مشاهده می کنی اما حین بازگشت این اندیشه به ذهنت نقش می بندد این میوه ها و خواربار تا نهایت سه روز دیگر به اتمام می رسد و آنها آیا برای دو روز دیگر چه باید بخورند و چه کسی هست به آنان کمک کند.
باید بدانیم که خانواده‌های زندانیان در معرض آسیب‌های اجتماعی مختلفی قرار دارند و این آسیب ها موجب دشوار شدن زندگی آنان شده است؛ این پنج کودک هیچ تقصیری درقبال خطای پدرشان ندارند اما مجبورند در این سنین کم رنج‌های این اتفاق، آسیب‌های گوناگون فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی را تحمل کنند؛ اینها مجبورند باور کنند که سرنوشت شان همین بود و مجبورند به خود بقبولانند که راهی جز تسلیم شدن در برابر این زندگی ندارند اما ما می دانیم اینها همان کسانی هستند که قرار است فردای جامعه ما را بسازند ؛ چیزی تا سال جدید باقی نمانده است ؛ دل خود را از نگاه بد به خانواده های زندانیان بتکانیم و این کودکان معصوم را همیشه مدنظر قرار دهیم. بیاییم با کمک خود کمی از درد زندگی آنان بکاهیم و باور کنیم اینها فرقی با فرزندان ما ندارند؛ چه بسا اگر این افراد در معرض آسیب‌هایی مانند طلاق، ناامنی، فقر ، بزه و خلاف قرار بگیرند ، دیگر کودکان جامعه از این آسیب در امان نخواهند ماند.
یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که خانواده‌های زندانیان را رنج می‌دهد مشکلات اقتصادی و فقر است؛ طوری که براساس اعلام مسئولان حدود ۱۰۰ هزار خانواده زندانی نیازمند در کشور وجود دارد. به عبارت دیگر، حدود ۷۰ درصد از خانواده‌های زندانیان دچار فقر مالی هستند و این مسئله زنگ هشداری برای جامعه است.
نیک اندیشان می توانند با مراجعه به سایت haami.org انجمن حمایت از خانواده های زندانیان مرکز و یا با برقراری تماس با شماره ۸۸۳۰۰۴۰۳ مددکاری انجمن، چتر حمایت روی سر این کودکان نیازمند و دیگر خانواده های نیازمند زندانیان بگسترانند؛ چرا که نگاه این کودکان به دستان پرمهر و گرم خیران دوخته شده است و این افراد جز خداوند پناهگاهی ندارند و مطمئنا شما مهربانان آیات خداوند روی زمین در کمک به نیازمندان هستید.
گزارشگر: لیلا اسماعیل نژاد *

«خیر اربعین» با واریز ۹۷۰ میلیون تومان ۱۳ زندانی زن را آزاد کرد

خیر اربعین به طور ناشناس با واریز ۹۷۰ میلیون تومان زمینه آزادی ۱۳ زندانی زن را فراهم کرد.

آذر ماه سال ۹۴ بود که محسن نصیری مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز با اشاره به اقدام خداپسندانه یک خبر ناشناس در ایام اربعین حسینی(ع) گفت: این خیر تهرانی به واسطه یکی از فرزندان شهدای بزرگ دوران دفاع مقدس مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به انجمن حمایت واریز کرد تا زمینه آزادی تعدادی از زندانیان فراهم شود. این خیر درخواست کرده بود با این پول زندانیان زن دارای فرزند که به دلیل بدهی مالی در زندان هستند آزاد شوند که ۲۱ زندانی زن امروز آزاد شده و به جمع خانواده پیوستند.

پس از آن این خیر ناشناس که به نام خیر اربعین معروف شده با واریز یک میلیارد و ۸۸ میلیون تومان ۱۰ زندانی را به مناسبت مبعث رسول (ص) و ۲۲ زندانی را در ایام دهه فجر سال ۹۴ آزاد کرد که گفته می شود این بار اولویت آزادی با کودکان زیر ۱۸ سال در کانون اصلاح و تربیت تهران بود.

و حالا خیر اربعین روز گذشته با واریز ۹۷۰ میلیون تومان به مناسبت عید سعید فطر زمینه آزادی ۱۳ زندانی زن را فراهم کرده است. نکته قابل تامل این است که نصیری نمی داند این خیر کیست و تنها فردی که اطلاع دارد همان فرزند شهید شاخص است. اصرارها و تلاش ها برای مصاحبه با این خیر اربعین و گمنام بی ثمر مانده اما وی همچنان آزادی زندانیان را در دستور کار خود داده است.

این اقدام قطعا ارزش و اجر خود را نزد خداوند متعال خواهد داشت. هرچند ترویج و تبلیغ کار خیر هم برکت دارد اما می توان اقدام «خیر اربعین» را بعنوان یک الگو در جامعه خیرین عنوان کرد.

جشن گلریزان برای رهایی یک زن محکوم به قصاص برگزار شد

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان گفت: شب گذشته جشن گلریزانی برای نجات یک زن محکوم به قصاص با اکران فیلم چهارشنبه برگزار شد.

محسن نصیری در گفت وگو با ایسنا در رابطه با جشن گلریزان که شب گذشته با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد گفت: دیشب (۲۱ خرداد ماه) فیلم چهارشنبه به کارگردانی سروش محمدزاده با حضور عوامل این فیلم و  خیرین در پردیس سینمایی کوروش اکران شد.

وی ادامه داد:‌قرار شد عواید این جشن گلریزان برای رضایت گرفتن از اولیای دم یک زن زندانی محکوم به قصاص اختصاص یابد.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان خاطرنشان کرد:‌ در جشن گلریزان شب گذشته وعده کمک ۲۰۰ میلیون تومانی برای آزادی این زن محکوم به قصاص از سوی هنرمندان و اشخاصی دیگر داده شده که امیدواریم به زودی محقق شود تا بتوانیم یک فرد را از پای چوب دار نجات دهیم.

معجزه زندگی دیگران باش/ مادربزرگ و دوقلوها چشم انتظار کمک خیرین

خبرگزاری فارس – سعیده اسدیان: زمانی که تصمیم گرفتم همراه یک هنرمند به دیدار یک خانواده زندانی بروم، امید زندگانی اولین کسی بود که به دعوتم پاسخ مثبت داد و در این مسیر با ما همراه شد.

قرارمان ساعت ۳ بعدازظهر در مسیری بود که ما را به یکی از محلات جنوب شهر می‌رساند، جایی که زنی تنها و پر درد درست در سنی که دیگر وقت استراحت و به تماشا نشستن ثمره‌های زندگی‌اش بود برای نوه‌های دوقلوی یک ساله‌اش مادری می‌کرد.

فرشته‌های کوچکی که پدرشان به جرم سرقت در زندان تحمل کیفر می‌کرد و مادرشان هم اعتیاد را به بودن در کنار بچه‌هایش ترجیح داده و بعد از به دنیا آمدن دوقلوها از بیمارستان فرار کرده بود.

حالا پرستو سادات و سید پارسا کوچولوی قصه ما مهمان مادربزرگ‌شان بودند، مادربزرگی که بر عکس مادرشان بهشت زیر پا برایش حقی مسلم است.

به محض ورود به خانه اولین چیزی که توجه‌مان را جلب کرد نگاه معصوم پرستو کوچولو بود که با لبخندی شیرین از ما استقبال کرد، کمی آن‌طرف تر پارسا کوچولو در خوابی عمیق فرو رفته بود که البته با صدای خنده و بازی ما با خواهرش بیدار شد و تا آخر گزارش ما را به بازی گرفت.

امید زندگانی سر صحبت را با مادربزرگ باز کرد و از او در مورد وضعیت زندگی‌اش پرسید، خانم «ن» سرش را پایین انداخت و گفت: پدر دوقلوها گل سرسبد بچه‌هایم بود، آنقدر مهربان و خداترس بود که هیچ وقت فکر نمی‌کردم کارش به اینجا بکشد، اول معتاد شد و بعد هم به خاطر سرقت سر از زندان درآورد.

وقتی فهمیدم معتاد شده خیلی تلاش کردم ترک‌ کند، چندبار هم به کمپ رفت و پاک شد اما بی فایده بود، خواستم برایش زن بگیرم شاید زندگی‌اش سر و سامانی پیدا کند اما قبول نمی‌کرد تا اینکه یک روز به خانه آمد و حرف از دختری زد که از بخت بد ما مادر دوقلوها شد.

دخترک اعتیاد داشت و مدام در خیابان‌ها گشت می‌زد، هرچه به پسرم گفتم این دختر وصله ما نیست قبول نکرد، صیغه محرمیت خواندند و بعد از مدتی هم خبر بارداری‌اش به گوشم رسید.

گفتم حالا که مادر شده پیش خودم نگهش می‌دارم تا ترک کند، اما گوش دختر به این حرف‌ها بدهکار نبود و بعد از به دنیا آمدن پارسا و پرستو از بیمارستان فرار کرد، بعد هم پسرم به جرم سرقت به زندان افتاد و نگهداری از بچه‌ها را من بر عهده گرفتم.

خیلی‌ها گفتند این کار را نکن، بچه‌ها را به بهزیستی بده و زندگی‌ات را ادامه بده اما مگر می‌شود از جگرگوشه‌‌هایم جدا شوم، چندبار خواستند بچه‌ها را در ازای پول از من بگیرند اما اگر یک میلیارد هم بدهند این دو بچه را به هیچ کسی نمی‌دهم.

معجزه خدا بود که دوقلوها سالم به دنیا آمدند، مادرشان قبل از زایمان مواد مخدر مصرف کرده بود و دکتر گفته بود عجیب است که بچه‌ها معتاد نشده‌اند، من این را جز لطف خدا و جد این دو بچه نمی‌دانم.

خانم «ن» می‌گوید: متأسفانه هزینه‌ نگهداری و مخارج دوقلوها گران است و من هم دست تنها از عهده خرج این دو بچه بر نمی‌آیم، جدا از هزینه پوشک و شیرخشک حالا به سنی رسیده‌اند که باید غذا بخورند، دکتر گفته باید به آنها سوپ گوشت بدهم اما توان خرید گوشت را ندارم و مجبورم با سبزی و سیب‌زمینی غذایشان را آماده کنم.

گوشه خانه تعدادی کارتن می‌بینم و می‌پرسم این کارتن‌ها برای چیست؟ مادربزرگ اشک در چشم‌هایش حلقه می‌زند و می‌گوید: کرایه خانه‌ام عقب افتاده، صاحب خانه هم دیگر حاضر نیست من را نگه دارد، اینها را برای جمع کردن اسباب و اثاثیه آورده‌ام.

کنار رختخواب بچه‌ها یک چرخ خیاطی است که مادربزرگ با آن کار می‌کند، کلاه پارچه‌ای بچه‌گانه می‌دوزد و در ازای آن ماهی ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد.

خانم «ن» می‌گوید: قبلاً بچه‌ها کوچک‌تر بودند و من هم راحت‌تر می‌توانستم کار کنم اما حالا به محض اینکه از کنارشان بلند می‌شوم با هم گریه می‌کنند، نگهداری‌شان به تنهایی برایم سخت است، دخترم هفته‌ای یکی دوبار می‌‌آید اما او هم زن مردم است و نمی‌توانم اسیرش کنم.

کوچولوها حالا دیگر کاملاً با ما انس گرفته‌اند و نمی‌خواهند از آغوش‌مان بیرون بیایند، موقع خداحافظی امید زندگانی قول می‌دهد خیرین را در این مسیر همراه کند، خانم «ن» اشک از چشم‌هایش جاری می‌شود و می‌گوید: آبروی آدم مثل یک کاسه آب زلال است، اگر بریزد دیگر بر نمی‌گردد. من هم یک عمر با آبرو زندگی کرده‌ام و در تمام این یک‌سال دعایم این بوده که اول این بچه‌ها از آب و گل درآیند و بعد من کمر خم کنم و زمین‌گیر شوم.

از خانه که بیرون می‌آییم صدای گریه همزمان دوقلوها بلند می‌شود و من مادربزرگی را می‌بینم که صبورانه لالایی مادرانه‌ای را در گوش بچه‌ها زمزمه می‌کند، به این فکر می‌کنم که چه خوب می‌شود اگر هرکدام از ما وقتی می بینیم کسی گره‌ای دارد و راهش را می‌دانیم دریغ نکینم.

ما هم به سهم خود همراه با امید زندگانی سری به تنهایی مادربزرگ و نوه‌های دوقلویش زدیم تا شاید بتوانیم با کمک مردم گره‌ای از مشکلاتشان باز کنیم.

ناگفته های یک مرکز مشاوره/ اعلام ۶ مشکل بحرانی خانواده زندانیان

همزمان با ۵ خرداد روزحمایت از خانواده زندانیان، دکتر شهبازی رئیس مرکز مشاوره انجمن حمایت زندانیان مرکز در مورد مشکلات خانواده زندانیان سخن گفت.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه/سید هادی کسایی زاده: زندان؛ آخرین راه برای جلوگیری و پیشگیری از جرم است که با قوانین ایران، محلی برای بازپروری و تربیت مجدد مجرمان برای بازگشت به جامعه تعریف شده است. اما وقتی یک سرپرست خانوار به دلیل جرمی وارد زندان می شود خانواده آن در چه وضعیتی قرار می گیرند؟ چه نهادی مسئول حمایت از خانواده زندانیان است؟ آیا بسته ویژه ای برای کنترل وضعیت روحی و روانی و پیشگیری از وقوع جرم در این خانواده ها تعریف شده است؟ این سوالات در حالی است که از ۱۰۰ هزار خانواده زندانی نیازمند در کشور ۴۰ هزار خانواده تحت پوشش هیچ نهادی نیستند.

هرچند کمیته امداد متولی حمایت از خانواده زندانیان است اما انجمن های حمایت از زندانیان هم ده ها سال متولی این مهم بوده اند با این حال تمام این اقدامات تنها برای تامین مسکن یا معیشت خانواده زندانیان خلاصه شده و نهاد خاصی برای کاهش آسیب در این خانواده ها وارد نشده است.

آمارها و تحقیقات نشان می دهد ۷۰ درصد فرزندان هر زندانی در آمریکا وارد زندان می شوند و ۶۵ درصد زندانیان آزاد شده ۳ سال بعد دوباره به دلیلی به زندان باز می گردند هرچند آماری از این دست هنوز از سوی نهادهای مسئول در ایران گزارش نشده اما دکتر شهبازی کارشناس ارشد اعتیاد و برنده جایزه پائولوپرتیکا (این جایزه به افرادی که در حوزه سلامت زندانیان فعالیت کرده اند تعلق می گیرد) در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: خانواده های زندانیان در ایران تنها ۲ مشکل دارند، یکی مشکل مالی و دیگری معیشت و وقتی از آنها سوال می کنیم مشکل سوم هم دارید می گویند نه فقط همین ۲ مشکل باید رفع شود!

دکتر شهبازی با همکاری انجمن حمایت زندانیان مرکز، اقدام به ایجاد مرکز مشاوره ای کردند تا کمی عمیق تر وارد موضوع کاهش آسیب های اجتماعی در میان خانواده زندانیان شوند.

این مرکز با هدف ایجاد مهارت و کنترل خشم، روان درمانی بسیار هدفمند و نهادینه شده از سال ۹۴ به صورت پایلوت در منطقه ۱۵ تهران آغاز به کار کرده است.

به زودی؛ راه اندازی مراکز مشاوره در ۷ استان کشور

به گفته رئیس مرکز مشاوره انجمن حمایت خانواده زندانیان؛ این مراکز در حال گسترش است و به زودی در بسیاری از مناطق پایتخت و ۷ استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، مرکزی، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و البرز راه اندازی می شود. (این استان ها به دلیل قرارگیری در مسیر ترانزیت انتخاب شده اند)

این روان شناس می گوید: اگر سلامت روان در یک خانواده زندانی اصلاح شود مشکل معیشت هم حل می شود و این یک رابطه علت و معلولی است. گاهی آسیب اجتماعی علت زندانی شدن فرد شده و گاهی هم زندانی شدن فرد، عامل آسیب اجتماعی می شود. حتی موقعیت جغرافیایی هم در این مهم تاثیرگذار است. تحقیقات نشان داده که موقعیت جغرافیایی و محل سکونت در افسردگی، اضطراب، خشونت و مشکلات روان‌پزشکی بسیار تاثیر گذاشته و حتی در وقوع جرم هم موثر است.

شهبازی در ادامه گفت: گاهی یک خانواده زندانی به واسطه زندانی شدن همسر با جاهایی مرتبط می شود که جرم خیز است. مثلا برای رهایی همسر از زندان باید سراغ طلبکارها برود یا رضایت فرد شاکی را جلب کند. گاهی هم وقتی همسر بر اساس ارتباط با مواد مخدر به زندان می افتد، همسر و فرزند به دلیل ارتباط با دوستان مجرم وی، در معرض خطر هستند.

به اعتقاد دکتر شهبازی آسیب های جتماعی در چند حوزه باید مورد بررسی قرار گیرد که یکی از آن ها زندان ها هستند؛ درواقع زندان نقش الکی دارد که افراد پر آسیب را تا حدی از افراد دیگر جدا می کند؛ این افراد مجرم های بالقوه ای هستند که با  مهار و توانمند کردن آن ها می توان قدم های بهتری برای پیشگیری از جرم بر داشت.

وی با بیان اینکه در این خصوص مقرر شده، از میان خانواده زندانیان برخی به عنوان پرسشگر(همسان آموزش دهنده) انتخاب شوند، گفت: این افراد در محل انتظار ملاقات زندانیان حضور داشته و با خانواده زندانیان مرتبط می شوند و تلاش می کنند با استخراج مشکلات، آنها را با مددکار زندان مرتبط کنند و مددکار هم بعد از مصاحبه آنها را به مراکز مشاوره و یا انجمن ارجاع می دهد به عنوان مثال مادری مراجعه کرد و گفت “فرزند بزرگم مشکلاتی دارد و نمی خواهم این جرم و آسیب به فرزند دیگرم منتقل شود و اینجا ما وارد کاهش آسیب می شویم”

تشکیل ۲۴۰ پرونده در سال ۹۴؛ هدف فقط ارتقای سلامت روانی خانواده هاست

شهبازی با بیان اینکه مرکز مهرآوین در خیابان ۱۷ شهریور ایجاد شده و با همکاری انجمن حمایت از زندانیان مرکز کارخود را آغاز کرده است، گفت: در این مرکز از ۵ مشاور و روانشناس که سه نفر از آن ها دکترای روانشناسی و دو نفر دیگر کارشناس ارشد روانشناسی هستند استفاده می کنیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۴، حدود ۲۴۰ پرونده تشکیل داده و مشاوره داده ایم، پرخاشگری کودکان زیر ۵ سال در خانواده زندانیان، اعتیاد، ارتباط مادر با فرزندان، تحصیل و اشتغال بخشی از مشکلات است که در طول مشاوره تمام جزئیات در پرونده خانواده زندانی ثبت می شود. هدف مرکز فقط و فقط ارتقای سلامت روان خانواده زندانی است و تمامی مراحل رایگان انجام می شود و حتی وضعیت خانواده زندانی را بعد از آزادی زندانی دنبال می کنیم.

تست سلامت روان اولین مرحله ای است که مددجو ها در مراکز مشاوره می گذرانند، شهبازی می گوید: از سال جدید گروه درمانی و کلاس های آموزشی و مهارت زندگی هم به فعالیت های مرکز اضافه شده است.

حساب کنید استرس یک خانواده زندانی چند است؟!

دکتر شهبازی می گوید: براساس آمارهای بین المللی میزان آسیبی که از اتفاقات مختلف به فرد بالغ می رسد به قرار زیر است:
مرگ همسر: ۱۰۰ درصد
طلاق: ۷۳
زندگی جدا از همسر: ۶۵
زندانی شدن همسر: ۶۳
مرگ نزدیکان: ۶۳
بیماری لاعلاج: ۵۳ درصد
ازدواج: ۵۰
جدایی از کار: ۴۳
اگرمجموع  آسیب های وارده در یک فرد بالاتر از ۳۰۰ باشد قطعا برای فرد مشکل روحی و روانی ایجاد شده و زندگی اش تخریب می شود.اگر این رقم بین ۱۵۰-۳۰۰ باشد میزان تخریب متوسط و پائین تر از ۱۵۰ آسیب بسیار  کم است.

اکنون به آمارهای بین المللی میزان آسیبی که در موقعیت های مختلف به فرد نابالغ می رسد توجه کنید:
مرگ یکی از والدین :۱۰۰
بارداری فرد نابالغ که منجر به سقط شود: ۱۰۰
ازدواج: ۹۵
طلاق والدین: ۹۰
آسیب دائمی به یکی از اعضای بدن: ۸۰
زندانی شدن والدین: ۷۰
جدایی والدین: ۶۹
مرگ برادر یا خواهر: ۶۸
عدم مقبولیت در میان دوستان: ۶۷
حالا درنظر بگیرید خانواده یک زندانی در معرض چه استرس هایی قرار می گیرد.

دکتر شهبازی ادامه می دهد: اعتماد به نفس خانواده های زندانی به شدت پایین است، استرس ها به راحتی در این افراد اثر گذاشته و می تواند زندگی آن ها را  تخریب کند، بنابراین هدف ما در مرکز مشاوره کاهش استرس و بالا بردن قدرت تحمل آن ها است.

به گفته دکتر شهبازی ۸۰ درصد مراجعین به مرکز مشاوره  وابستگی خود و یا فرد مقابل به مواد مخدر را ذکر می کنند؛ همچنین بسیاری از مراجعینی که روابط نامشروع متعدد داشته اند از سوی مشاوران برای انجام تست اچ آی وی به آزمایشگاه ها فرستاده می شوند.
وی میزان آسیب های اجتماعی در جامعه را بسیار زیاد ارزیابی کرده وبا اشاره به پیام نوروزی “مقام معظم رهبری” در سال ۹۵ می گوید:معظم له در این بیانات مهمترین بخش، بعد ازاقتصاد کشور را رسیدگی به آسیب های اجتماعی جامعه عنوان کردند که می تواند بنیان یک جامعه را تحت تاثیر قرار دهد.

کمیته بررسی آسیب های اجتماعی و گزارش سالانه به رهبر معظم انقلاب

دکتر شهبازی در ادامه به کمیته ای برای بررسی و مدیریت آسیب های اجتماعی در وزارت کشور اشاره می کند که ریاست آن را  میرباقری قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی بر عهده داشته و سازمان زندان ها هم یکی از اعضای آن است؛ این کمیته سالانه گزارش های آسیب های اجتماعی را به رهبر معظم انقلاب ارسال می کنند.

۶ مشکل حاد خانواده زندانی؛ از وابستگی به مواد مخدر تا سرقت و … !

اگر بخواهیم مشکلات عمده خانواده زندانیان را به روایت مدیر مرکز درمان سو مصرف مواد مهر آوین فهرست کنیم وابستگی به مواد رتبه نخست را دارد، دکتر شهبازی در این باره توضیح می دهد: آمارها نشان می دهد ۸۰ درصد زندانیان کشور مستقیما یا  با واسطه به جرم مواد مخدر وارد زندان می شوند؛ وابستگی به مواد مخدر، محرک و توهم زا در میان خانواده آن ها بسیار زیاد است. سرقت، فقر، بیکاری (۶۰ درصد خانواده های زندانی بیکار هستند)خشونت و رفتارهای جنسی پر خطر به ترتیب مشکلات دیگر خانواده زندانیان را شامل می شود.

به گفته شهبازی بیشتر مراجعه کنندگان خانواده زندانی به مرکز مشاوره مدرک سیکل و کارشناسی دارند که در میان آن ها فارغ التحصیلان دانشگاه ها با مدارک کارشناسی ارشد هم وجود دارد. با اینکه براساس قانون فرد زندانی مجرم شناخته می شود اما به گفته مدیر مرکز درمان سوء مصرف مواد مهرآوین خانواده شخص مجرم واگرایی شدید داشته و جرم وی را نمی پذیرد و در بسیاری از موارد قاضی و جامعه را متهم به اشتباه در تصمیم گیری می کنند.

مرکز مشاوره «مهر حامی» سراسری می شود

قرار است مرکز مشاوره  تحت عنوان «مرکز مهر حامی» با همکاری نظام روانشناسی و مشاوره در سراسر کشور راه اندازی و از طریق رسانه ملی و مطبوعات به عموم مردم اطلاع رسانی شود؛ به گفته دکتر شهبازی این اقدام قدم بزرگی برای شناسایی انجمن و مراکز مشاوره ای ویژه خانواده زندانیان است.

قانون خانواده زندانی را تعریف نکرده است؟!

مدیر مرکز درمان سوء مصرف مواد مهرآوین در ادامه به چالش های انجمن حمایت از زندانیان اشاره کرده و تصریح می کند: خانواده زندانی در کشور مغفول واقع شده و علت اول آن هم نبود تعریف مشخص برای خانواده زندانی است؛ چراکه آمارهای سازمان زندانیان نشان می دهد درصد بسیار زیادی از زندانی ها در ۴۵ روز اول حبس آزاد می شوند، آیا باید خانواده زندانی را کسی بدانیم که نیم ساعت داخل زندان بوده و یا کسی که ۱ سال در زندان بوده است؟

از انجمن حمایت از خانواده زندانیان حمایت کنید

وی ادامه می دهد: بودجه مختص خانواده زندانیان به  کمیته امداد اختصاص داده شد و این مرکز متعهد شد تا سالیانه تعداد زیادی از خانواده های زندانی را تحت پوشش قرار دهد؛ از طرفی خانواده زندانی در افکار عمومی برچسب می خورد، برچسبی که اگر محیط متوجه آن شود انواع آسیب را به آن ها وارد می کند؛ بنابراین حمایت از این خانواده ها باید به ارگان خاصی همچون انجمن حمایت واگذار شود آن هم به شرط بودجه مستقل و توانمندی انجمن های سراسر کشور.

هرچند بخش زیادی از این گفتگو در خصوص مشکلات خانواده های زندانیان قابل انتشار نبوده اما توجه مسئولان به خانواده زندانیان لازم و ضروری است. در این میان از سوی پزشکان این مرکز و انجمن حمایت زندانیان از خیرین درخواست شد تا وارد این حوزه بسیار مهم شوند و با تامین هزینه های روانپزشکی، روان‌درمانی، پزشکی و حتی ترک اعتیاد این مرکز را حمایت کنند.

حمایت از خانواده‌های زندانیان؛ بی‌گناهان قربانی جرم

خبرگزاری میزان- پنجم خردادماه روز ملی حمایت از خانواده زندانیان و روز نسیم مهر بهانه‌ای برای برپایی جشن‌ها و گردهمایی‌ها است تا از خانواده‌های زندانیان؛ این بی گناهان قربانی جرم حمایت شود.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، بزه دیدگان واقعی خانواده های زندانیان هستند که هیچ نقشی در جرم سرپرست خانواده ندارند، اما به گونه ای غیرمستقیم مجازات می شوند و بار سنگینی از نگاه منفی جامعه را بدوش می کشند.

آنها افرادی بی گناه و از اقشار ضعیف جامعه هستند که با زندانی شدن سرپرست خانواده در معرض انواع آسیب های اجتماعی، فرهنگی، روانی و اقتصادی قرار می گیرند.

اگرچه روز پنجم خردادماه به عنوان روز ملی حمایت از خانواده زندانیان یا روز نسیم مهر نامگذاری و در تقویم رسمی کشور ثبت شده است ، اما قشر آسیب پذیر خانواده زندانیان به رغم محرومیت های بسیار به دلیل نگاه منفی که اعضای جامعه به خانواده های آنان دارند، از مسیر جذب کمک‌های مردمی دور شده اند .

انجمن حمایت از زندانیان یک موسسه عام‌المنفعه است که از سال ۱۳۲۰ با تصویب هیات وزیران شروع به فعالیت کرده و تا بعد از انقلاب فراز و فرود فراوانی داشته است. بعد از انقلاب و در سال ۶۰ با توجه به اصلاحاتی که در اساسنامه صورت گرفت، این موسسه به عنوان یک موسسه خیریه و عام‌المنفعه شناخته می‌شود که رسالت اصلی آن رسیدگی به خانواده زندانیان بی‌بضاعت است.

حساب خانواده زندانیان از مجرم و زندانی جداست

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان با بیان اینکه متاسفانه نگاه منفی به خانواده های زندانیان وجود دارد، اظهارکرد: حساب خانواده زندانیان از مجرم و زندانی جداست و اینگونه خانواده ها از قشر آسیب پذیر جامعه هستند.

محسن نصیری از ایجاد فرصت های شغلی مناسب برای خانواده های زندانیان خبرداد و گفت: با هدف ارتقای مهارت های شغلی خانواده های زندانیان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی فرصت های شغلی مناسب از اسفند سال ۹۳ در ۶ استان در حال اجراست.

وی افزود: در این طرح به ۷۷۵ نفر از خانواده زندانیان توسط سازمان فنی و حرفه ای آموزش داده شد و آموزش دیدگان به منظور ایجاد فرصت شغلی پایدار برای ۱۶۵ نفر از آنان از طریق اعطای تسهیلات مورد نیاز شغل ایجاد شد.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در ادامه اظهارکرد: ۳۰ هزار خانواده زندانی از سراسر کشور تحت پوشش انجمن حمایت زندانیان هستند که از خدمات این انجمن بهره مند می شوند.

دولت به ظرفیت ایجاد شده توجهی خاصی به خانواده زندانیان داشته باشند

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه پنجم خرداد روز ملی حمایت از خانواده زندانی به عنوان روز نسیم مهر است باید دولت و سایر دستگاه های ذیربط نسبت به ظرفیت ایجاد شده توجهی خاصی به  خانواده زندانیان داشته باشند.

نصیری گفت: باید از ظرفیت روز نسیم مهر برای حمایت از خانواده های زندانیان استفاده کنیم و توجه و عنایت بیشتری به آنان داشته باشیم، ضروری است دراین راستا فرهنگ سازی و اطلاع رسانی های لازم انجام تا نگاه منفی که مردم نسبت به خانواده زندانی دارند، مرتفع شود.

وی با تاکید بر اینکه حساب خانواده زندانی از زندانی جداست بیان کرد: آنان تقصیر و گناهی ندارند، اگرچه سرپرست خانواده عمدا یا سهوا دچار بزه یا جرمی شده و به‌واسطه ارتکاب جرم و بزه طبق قانون به زندان محکوم شده است اما نباید به دلیل فقدان و نبود سرپرست، خانواده‌ها به صورت مضاعف مجازات شوند.

وی افزود: خانواده های زندانیان بیشتر مورد بی مهری جامعه قرار دارند و اغلب این خانواده ها از اقشار ضعیف جامعه هستند.

نصیری در تشریح عملکرد یک سال انجمن حمایت زندانیان گفت: در سال ۹۴ ،  ۶ میلیارد تومان به خانواده زندانیان خدمات ارایه شده است. همچنین در بحث اشتغال و سلامت روان خانواده‌ها اقدامات خوبی انجام داده ایم که ۶۰۱ نفر تحت پوشش مرکز مشاوره  و ۱۹۷۸۵ آموزش همسانان در راستای کاهش آسیب تحت پوشش قرار گرفته اند.

مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز در ادامه گفت: در سال گذشته به همت خیرین تعداد ۱۸۷ نفر از زندانیان جرائم دارای شاکی خصوصی با مبلغ ۳۹ میلیارد و ۸۹۶ میلیون ریال با اخذ رضایت از شاکی از زندان آزاد شدند.

این روزها در کنار تمام پستی‌ها و بلندی های زندگی هنوز خانواده‌هایی هستند که چشم امید به یاری خیرین و نیکوکاران دارند، خانواده‌هایی که به لحاظ نبود نان آورخانواده تاوان زندگی را به سختی پس می دهند.

روز نسیم مهر را بهانه ای کنیم تا دستهای کودکان زندانیان را به گرمی بفشاریم تا آنان هم مهر و محبت را احساس کنند. از خیرین و نیکوکاران استمداد می طلبیم که با مراجعه به انجمن حمایت زندانیان که پل ارتباطی بین نیازمندان و توانگران است، یاری گر خانواده های زندانیان نیازمند باشند.