سهیلا، مادر فداکار

سهیلا
متولد ۱۳۴۵
صادره از تهران
فرزند: یک پسر ۲۶ ساله و یک دختر ۱۹ ساله
شغل: کارشناس بیهوشی
فرزند اول سهیلا یک پسر ۲۶ ساله است و از سال ۱۳۹۲ وارد کار خرید و فروش موبایل و رایانه شد. ولی بدلیل نداشتن تجربه کافی ورشکست شد و در مضیقه مالی قرار گرفت. برای حل مشکل راه های زیادی را امتحان کرد که متاسفانه مشکلات ایشان دوچندان شد.
خانواده سهیلا زمانی از مطلع می شوند که کار از کار گذشته بود. به ناچار خود سهیلا مسئولیت بدهی های پسرش را بر عهده می گیرد و تا جایی که توانست تلاش کرد و با قرض گرفتن از آشنایان بخشی از بدهی ها را پرداخت نمود.
ولی حجم بدهی ها بالا بود و سهیلا توان تسویه تمامی آنها را نداشت و در اسفند ماه سال۹۶ با حکم جلب یکی از طلبکاران روانه زندان شد.
سهیلا باید برای رهایی از زندان ۱۵۰ میلیون تومان به طلبکاران پرداخت کند.
این مادر فداکار از شما خیرین تقاضای حمایت دارد.

خانواده حکیمه

نام و نام خانوادگی:     حکیمه     وضعیت سلامت:سالم
شغل:خدماتی نسبت:همسر تعداد فرزند:یک فرزند دختر محل تولد:تهران
میزان تحصیلات: سیکل وضعیت مسکن:استیجاری نوع بیمه:امداد بومی یا مهاجر:بومی

 

نوع سکونت:آپارتمان

 

متراژ و سن مسکن: ۴۰متر و ۱۸سال ساخت دسترسی به مراکز فرهنگی و بهداشتی:دارد میزان رهن :۱۵میلیون تومان

واجاره:۵۵۰هزار تومان

تعداد اتاق خواب:یک امکانات رفاهی:دارد آدرس و تلفن وتوضیحات:خ مدنی

 

مدیریت خانواده:متوسط درامد خانواده :یارانه، حقوق کارهای خدماتی مددجو
کیفیت تغذیه:ضعیف لباس اعضا:متوسط
تفریح واوقات فراغت :ضعیف امنیت روانی، اجتماعی:متوسط
ارتباط با بستگان :متوسط تاریخچه مشکل در خانواده:۵ماه

 نقاط قوت خانواده 

طی بازدید منزل صورت گرفته مشخص گردید مدت ۵ماه است که همسرش در زندان است در طول این مدت به کمیته امداد مراجعه کرده و به صورت موردی تحت پوشش قرار گرفته است. در حال حاضر خود با کارهای خدماتی در منزل معلم های مدرسه دخترش که در جریان مشکل وی می باشد امرار معاش می کند. یارانه اش را نیز دریافت می کند.

اهم مسائل و مشکلات مطرح شده 

طی بازدید منزل صورت گرفته مشخص گردید در طول مدت وی با مشکلات زیادی برخورد داشته و چون فاقد مهارت لازم می باشد به کارهای خدماتی روی اورده است .در حال حاضر نیز دو ماه است اجاره منزل وی عقب افتاده و صاحبخانه نیز وی را تحت فشار قرار داده است.همسر وی راننده ماشین بوده و کم و بیش مخارج روزانه را تامین می کرده است و پس از زندان افتادن وی ماشین راکه مدل پایین بوده ۴میلیون تومان فروخته و مقداری را بابت بدهی و جرایم ماشین پرداخت کده و باقی مانده را بابت اجور معوقه پرداخت کرده است. مددجو اظهار داشت که دراین مدت دخترش که بسیار وابسته پدر بوده،بهانه گیر شده است و در حال حاضر قرص مصرف می کند و با توجه به این که نوجوان است و سن بلوغ را می گذراند بسیار حساس شده است. مددجو با خانواده اش ۱۰سال است که قطع رابطه کرده است و تنها مادر شوهر سالخورده ای دارد که خود مستاجر است و تنها با حقوق بازنشستگی پایین زندگی خود را می گذراند و هر از گاهی کمک ناچیز به وی میدارد. وسایل زندگی مددجو درحد متوسط و کهنه و قدیمی بود و وسایل در حد رفع نیاز را دارا بود.

خانواده اعظم

 

نام و نام خانوادگی:     اعظم وضعیت سلامت: شکستگی زانوی پا
شغل: خانه دار نسبت:همسر تعداد فرزند: دو فرزند محل تولد:تهران
میزان تحصیلات:سیکل وضعیت مسکن:استیجاری نوع بیمه: فاقد بیمه بومی یا مهاجر:بومی

 

نوع سکونت: اپارتمان متراژ و سن مسکن: ۶۰متر و ۱۷سال ساخت دسترسی به مراکز فرهنگی و بهداشتی:دارد میزان رهن:۱۰میلیون تومانواجاره:۷۵۰هزار تومان
تعداد اتاق خواب: ۲ اتاق امکانات رفاهی:دارد آدرس و تلفن وتوضیحات:خاوران

 

مدیریت خانواده: متوسط درامد خانواده :یارانه و اشتغال خانم
کیفیت تغذیه: متوسط لباس اعضا: متوسط
تفریح واوقات فراغت: ضعیف امنیت روانی، اجتماعی: متوسط
ارتباط با بستگان: متوسط تاریخچه مشکل در خانواده:۶ماه

 نقاط قوت خانواده از منظر خدمت گیرنده (مددجو) و از خدمت دهنده ( مددکار)

طی بازدید منزل صورت گرفته از منزل مددجو مشخص گردید از زمانی که همسرش در زندان است وی به کار خیاطی در تولیدی مشغول بوده و خود منبع درامد ماهیانه ۵۰۰هزار تومان داشته که در حال حاضر مدت ۴۵ روز است که زانوی پای چپ وی شکسته و به دلیل جوش نخوردن نتوانسته کار شود و در منزل می باشد. مددجو دارای انگیزه بالایی برای کار و اشتغال بود. دارای دو فرزند محصل که هر دو علاقمند به تحصیل می باشند. مددجو یارانه اش را دریافت می کند.

اهم مسائل و مشکلات مطرح شده 

در بازدید منزل مددجو مشخص گردید وی از شهریور ماه در این خانه مستاجر می باشد. همسرش سه ماه است که در زندان می باشد. وی در طول این مدت با اشتغال خود کرایه خانه را پرداخت می کرده ولی در حال حاضر یک ماه می باشد که کرایه خانه اش عقب افتاده و صاحبخانه وی را تحت فشار قرار داده است. مددجو گفت که که به کمک حقوق خود و مقداری یارانه اجاره خانه را پرداخت می کرده زیرا صاحبخانه بسیار حساس می باشد.همسرش لوله کش ساختمان بوده و کار ثابت نداشته ولی در حد امرار معاش روزانه و کرایه خانه درامد ماهیانه داشته است. همسرش مصرف مواد شیشه نیز داشته است. پسرش دچار تشنج می باشد و تحت درمان است و روزانه قرص مصرف می کندو از زمانی که پدرش در زندان است بسیار گوشه گیر شده است و کمتر صحبت می کند.پدر و مادر همسرش در بستر بیماری هستند و توانایی کمک به وی را  ندارند. پدر خود مددجو نیز هفتاد ساله می باشد و خیاط است و چند دختر و پسر مجرد دارد و عیالوار و توانایی کمک به وی را ندارد. وسایل زندگی مددجو در حد متوسط و قدیمی بود ولی کمبودی از نظر وسایل نداشت.

بازدید از منزل آسیه

نام : آسیه وضیت سلامت:بیماری اعصاب

شغل: خانه دار
نسبت با زندانی:همسر تعداد فرزند:دو فرزند پسر محل تولد:زنجان
میزان تحصیلات: ابتدایی
وضعیت مسکن:استیجاری نوع بیمه:فاقد بیمه بومی یا مهاجر:بومی

نوع سکونت: حیاط دار قدیمی میزان رهن :۲۰میلیون تومان
اجاره:۱۵۰هزار تومان
تعداد اتاق خواب: یک اتاق خواب امکانات رفاهی:دارد آدرس و تلفن وتوضیحات:خ خلیج

سایر اطلاعات خانواده مددجو:
مدیریت خانواده: ضعیف درامد خانواده :یارانه
کیفیت تغذیه: ضعیف لباس اعضا:ضعیف
تفریح واوقات فراغت: ضعیف
امنیت روانی، اجتماعی:بسیار ضعیف
ارتباط با بستگان: بسیار ضعیف

اهم مسائل و مشکلات مطرح شده
طی بازدید به عمل آمده از محل زندگی مددجو، خانه مددجو خانه ای ۲۰متری و دارای یک حیاط قدیمی ۹متری که سرویس بهداشتی در کنار آن واقع بود. داخل خانه از یک اتاق ۹متری و یک اتاق دیگر که توسط در جدا شده بود و اتاق مجزا بود/ وسایل زندگی مددجو در حد کهنه و قدیمی بود. مددجو گفت که در حال حاضر مدت یک ماه است که ماشین لباسشویی قدیمی و جارو برقی اش سوخته و توانایی خرید وسایل را ندارد و در این سرما مجبور به شستن لیاسها با دست می باشد و با توجه به این که دچار دیسک کمر نیز می باشد یه سختی خانه را جارو میزند. مددجو طی مدارک پزشکی که نشان داد دارای توده در سینه سمت راست می باشد که پس از زندان افتادن همسرش نتوانسته پیگیر شودو همچنان با مریضی دست و پنجه نرم می کند.پدر و مادرش فوت شده اند و خواهرش هراز گاهی به وی سر میزند. وی می گوید که همسرش این برای بار دوم است که به زندان میفتد و با اخر در سال ۹۲ مرتکب جرمی شده که همین امر باعث بیکاری وی با ۱۴ سال سایقه کار از ناجا می گردد و پس از ازادی هم دچار مصرف مواد و ناراحتی اعصاب و قلب می گردد و مدام مریض بوده ولی با کارگری خرج خود و خانواده را فراهم می کرده است. طی صحبت با مددجو احساس شد که مددجو خود درگیر بیماری اعصاب می باشد و باید تحت درمان قرار گیرد زیرا وی دو فرزند کم سن دارد و باید از لحاظ روحی بتواند فرزندانش را حمایت کند که این خود مستلزم سلامت روان و جسم وی می باشد.
طی بازدید منزل صورت گرفته مشخص گدید وی نزدیک به ۶ سال است در این خانه سکونت دارد. صاحبخانه بسیار با انصاف است و با توجه به عدم پرداخت اجاره در طول مدت یک سال به وی سختگیری نکرده است. مددجو یارانه اش را دریافت می کند. هر دو فرزندش محصل می باشند و بسیار علاقمند به درس هستند.

بازدید منزل مینا

نام و نام خانوادگی:      مینا وضعیت سلامت:سالم
شغل:خانه دار نسبت:همسر تعداد فرزندسه فرزند: محل تولد:
میزان تحصیلات:دیپلم وضعیت مسکن:استیجاری نوع بیمه:ندارد بومی یا مهاجر:بومی

 

نوع سکونت:اپارتمان قدیمی

 

متراژ و سن مسکن: ۵۶متر و ۱۷ سال ساخت دسترسی به مراکز فرهنگی و بهداشتی:دارد میزان رهن :۳میلیون تومان

واجاره:۳۵۰هزار تومان

تعداد اتاق خواب:یک امکانات رفاهی : لباسشویی و جارو برقی ندارد آدرس و تلفن وتوضیحات: اسلامشهر

 

سایر اطلاعات خانواده مددجو:

مدیریت خانواده:متوسط درامد خانواده :یارانه
کیفیت تغذیه:ضعیف لباس اعضا:ضعیف
تفریح واوقات فراغت :ضعیف امنیت روانی، اجتماعی:ضعیف
ارتباط با بستگان :ضعیف تاریخچه مشکل در خانواده:۳ماه

 نقاط قوت خانواده از منظر خدمت گیرنده (مددجو) و از خدمت دهنده ( مددکار)

طی بازدید منزل صورت گرفته مشخص گردید مددجو یارانه اش را دریافت می کند.فرزندانش بیماری خاصی ندارند . همسرش مصرف مواد نداشته و فقط سیگار مصرف می کند.وی دارای یک موتور بوده که با آن کار میکرده ولی از زمانی که همسرش به زندان افتاده موتور را فروخته و با پول آن در این دو ماه کرایه خانه اش را پرداخت کرده است.

اهم مسائل و مشکلات مطرح شده 

طی بازدید منزل صورت گرفته منزل مددجو خانه ای ۵۲متری و دارای یک خواب در طبقه پنجم یک اپارتمان قدیمی بود . وسایل زندگی مددجو شامل یک تلویزیون قدیمی،یخچال و دو فرش ۶متری قدیمی بود. لباس فرزندان در حد نامتعارف بود و مددجو گفت که توان خرید لباس برای آنها را ندارد. فرزند نوزاد خانواده که شش ماهه است شیر خشک مصرف می کند ولی نمی تواند برای وی خرید کند و با شیر پاستوریزه فرزندش را تغذیه می کند. مددجو یک ماه است که لباسشویی اش خراب شده و تعمیر کار گفته قابل تعمیر نمی باشد .

بازدید از منزل مرضیه

نام و نام خانوادگی:    مرضیه وضعیت سلامت: سالم
شغل: خانه دار نسبت:همسر تعداد فرزند:۴ فرزند محل تولد:تهران
میزان تحصیلات: فوق دیپلم حسابداری وضعیت مسکن: استیجاری نوع بیمه: سلامت بومی یا مهاجر:بومی

 

نوع سکونت:اپاتمان

 

متراژ و سن مسکن:۵۹ متر و ۸سال ساخت دسترسی به مراکز فرهنگی و بهداشتی:دارد میزان رهن :۸میلیون تومان

واجاره:۵۵۰هزار تومان

تعداد اتاق خواب:فاقد اتاق خواب امکانات رفاهی:دارد آدرس و تلفن وتوضیحات:کیانشهر

سایر اطلاعات خانواده مددجو:

مدیریت خانواده:  متوسط درامد خانواده :یارانه
کیفیت تغذیه:ضعیف لباس اعضا: ضعیف
تفریح واوقات فراغت:ضعیف امنیت روانی، اجتماعی:ضعیف
ارتباط با بستگان : ضعیف تاریخچه مشکل در خانواده:۴ماه

اهم مسائل و مشکلات مطرح شده (متناسب با موضوع بازدید)

طی بازدید منزل صورت گرفته مشخص گردید مدت ۶ماه است که همسر وی در زندان است و وی بعد از زندانی شدن همسرش به خانه استیجاری مادر شوهر پناه اورده و با وجود ۳ فرزند نزد مادر شوهر زندگی می کند. پدر شوهر وی فوت شده است و مادر شوهر باتوجه به دارا بودن شصت سال سن کارهای خدماتی انجام می دهد و خرج خود و عروس و نوه هایش را فراهم می کند. مددجو دارای ۴ فرزند است  که سه فرزندش بیمار هستند و باید تحت درمان قرار بگیرند که به دلیل عدم استطاعت مالی وی امکان درمان وجود ندارد. فاطمه که سیزده ساله است در کودکی دچار شکستگی لگن شده  آن زمان تحت درمان قرار گرفته و در حال حاضر پا درد شدید دارد و پاهایش دچار فاصله شده است و باید تحت درمان قرار بگیرد.

فرزند سوم مددجو نیز دچار بیماری فابیسم است و بسیار کم خون و باید تحت درمان و رژیم غذایی خاص باشد که با توجه به عدم استطاعت مددجو این امکان وجود ندارد.

فرزند چهارم مددجو به اسم مازیار نیز از زمان به دنیا آمدن دچار بیماری قلبی است و به سختی نفس میکشد که باید اکو شود و تحت درمان قرار بگیرد که تا به امروز مددجو نتوانسته وی را دکتر ببرد و بسیار نگران وضعیت وی می باشد. پدر مددجو فوت شده و مادرش در خانه استیجاری در خزانه زندگی می کند و تحت پوشش کمیته امداد می باشند. مددجو وسایلی که داشته را فروخته و تنها با یک چمدان لباس خود و فرزندانش به خانه مادر شوهر پناه آورده است. مددجو از ابتدا نیز بابت یارانه ثبت نام نکرده است و یارانه نیز دریافت نمی کند.

بازدید از منزل مریم

 

نام و نام خانوادگی:   مریم وضعیت سلامت:تنگی دریچه میترال قلب
شغل:خانه دار نسبت: همسر تعداد فرزند: ۴ زندانی محل تولد:تهران
میزان تحصیلات:دیپلم وضعیت مسکن:خانه مادری نوع بیمه:تامین اجتماعی بومی یا مهاجر:بومی

سایر اطلاعات خانواده مددجو:

مدیریت خانواده:متوسط درامد خانواده :یارانه
کیفیت تغذیه:متوسط لباس اعضا:متوسط
تفریح واوقات فراغت :ضعیف امنیت روانی، اجتماعی:متوسط
ارتباط با بستگان وبستگان:خوب تاریخچه مشکل در خانواده:۹ماه

طی بازدید صورت گرفته از منزل مددجو مشخص گردید در طول مدت این ۹ماه ممدجو به دلیل بیماری قلبی به خانه مادرش در تهران آمده و با وجود ۴فرزند در حال حاضر در خانه مادرش سکونت دارد. بیمه تامین اجتماعی همسرش توسط برادرانش ماهیانه پرداخت می شود و در حال حاضر بیمه تامین اجتماعی می باشند. یارانه اش را دریافت می کند و تنها منبع در امد ثابت وی می باشد.

اهم مسائل و مشکلات مطرح شده 

در بازدید منزل خواهر مددجو اظهار داشت که سه روز پیش خواهرش در بیمارستان شهید رجایی عمل قلب و تعویض دریچه میترال داشته و در حال حاضر در بیمارستان دوران نقاهت را می گذراند. مدتهاست می باید تحت عمل قرار میگرفته ولی به دلیل عفونت ریه تا  به امروز موفق به عمل نشده بوده است. مادر شوهر مددجو فوت شده اند و پدر شوهرش سالخورده است و در روستایی در جاده ساوه زندگی می کند. پدر خودش هم ۳۰ سال است فوت شده است و مادرش در یک شرکت خدماتی مشغول به کار می باشد. برادرانش استطاعت مالی زیادی ندارند فقط ماهیانه هزینه بیمه تامین اجتماعی وی و فرزندانش را پرداخت می کنند. هزینه های بیمارستان مددجو نیز فعلا مشخص نیست تا روزی که از بیمارستان مرخص شود. مدجو به دلیل بیماری قادر به کار کردن نمی باشد و با توجه به تعداد فرزندانش استطاعت مالی کمی در گذران زندگی دارد.