روایت زندگی یک خانواده زندانی در دل پایتخت

پایگاه خبری جامعه خبر/ سید هادی کسایی زاده: « سلام … بابام اومده؟ …» جمله ای که «هانیه» وقتی درب خانه را باز کرد به من گفت …

۴۰ متری … یعنی یک اتاق کوچک، یک آشپزخانه و یک حال ساده …

دیوارها کمی سیاه شده و یخچال ایرانی قدیمی ویز ویز صدا می کند. «هانیه» ۲ ساله، «نیوشا» ۵ ساله و «نیایش» ۶ سال دارند. سه خواهر زیبا و دوست داشتنی که ۶ ماه است پدر را ندیده اند. کمی خجالتی و روی تخت چوبی قدیمی با دختر همسایه عروسک بازی می کنند.

مادر بچه ها ۲۸ سال دارد و می گوید: همسر ۳۱ ساله ام در زندان قزل حصار محبوس است. برادرم معتاد بود و متاسفانه مواد مخدر را در خودروی همسرم می گذارد و همین برای ما درد سر می شود. زندگی خوبی داشتیم … همسرم سرآشپز بود. نان بود، آب بود، بابا بود، خوشی بود، عزت و احترام بود … و شیرینی بچه هایمان …

تا اینکه در دادگاه انقلاب تهران با توجه به اسناد و مدارک پرونده را مورد بررسی قرار می گیرد. فعلا هم بابای خانه حبس است. پولی برای وکیل نداشتم و گفتند تسخیری .

مادر هانیه و نیوشا و نیایش از روزهایی گفت که مجبور شد تلویزیون و یخچال خانه را حراج کند. از روزهایی گفت که خادم مسجد برای آنها غذا می آورد و همسایه ها به او کمک می کنند.

از پدر همسرش که ناشنواست و نمی تواند کمک کند و از برادرش که می گویند در کمپ است. آخ اگر این برادر به قاضی بگوید کار او بوده بابای بچه ها آزاد می شود.

گفتم: خورد و خوراک؟ گفت: یارانه بعلاوه کمک مسجد و نذری ها و …( سرش را پایین انداخت)

گفتم: کمیته امداد؟ گفت: می گویند چون هنوز حکم قطعی نشده کمک نمی کنیم!

گفتم: اجاره خانه؟ گفت: ۱۵ میلیون ماهی ۵۵۰ هزار تومان … به زودی هم باید تخلیه کنیم.

گفتم: مهد کودک …مدرسه؟ گفت: نمی توانم …توانش را ندارم.

گفتم: خودتان؟ گفت: هر قرص ۴۸ هزار تومان… استرس دارم… همین

انجمن حمایت زندانیان مرکز که چند ماهی است این خانواده را تحت پوشش قرارداده و ماهانه ۱۵۰ هزارتومان بصورت مستمری به حساب خانواده واریز می کند.

خیرین محترم می توانند کمکهای نقدی خود به این خانواده را به حساب ۰۱۰۰۴۹۳۳۱۰۰۰۱ سیبای بانک ملی بنام انجمن حمایت زندانیان واریز نمایند و یا به سایت haami.org مراجعه کنند و بصورت آنلاین در قسمت کمک های عمومی واریز نمایند