شناسایی ۶۰۰۰ محصل بازمانده از تحصیل در خانواده زندانیان

شناسایی ۶۰۰۰ محصل بازمانده از تحصیل در خانواده زندانیان

رئیس سازمان زندان های کشور : ۶۰۰۰ محصل از خانواده زندانیان که از تحصیل باز مانده بودند شناسایی و تعداد قابل توجهی از آنان جذب مراکز آموزشی کشور شدند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ اصغر جهانگیر صبح امروز در حاشیه برنامه قدردانی از دانش آموزان و دانشجویان کوشای خانواده مددجویان زندان های کشور در جمع خبرنگاران افزود: یکی از وظایف سازمان زندان ها در کنار رسیدگی به امور زندانیان و بحث حرفه آموزی آنان، کمک به خانواده های زندانیان است.
وی گفت: خانواده های زندانیان نقشی در ارتکاب جرم نداشته اند بلکه خودشان قربانی جرم دیگری هستند و اگر مورد حمایت قرار نگیرند گرفتار آسیب های اجتماعی می شوند.

وی افزود: علاوه بر آموزش مهارت های زندگی، روش هایی برای جلوگیری از طلاق و کاهش آسیب های اجتماعی این خانواده ها طراحی شده است.
جهانگیر تصریح کرد: ۶۰۰۰ فرزند زندانی که ترک تحصیل کرده بودند سال گذشته شناسایی و تعداد قابل توجی از آنان با کمک سازمان زندان ها و حمایت آموزش پرورش تحت آموزش قرار گرفتند و به مدارس بازگردانده شدند.
وی همچنین از توانمندسازی ۲۵۰۰ همسر زندانی در سال گذشته خبر داد و گفت: همسران زندانیان را هم مورد توجه قرار دادیم و آنان را توانمندسازی کردیم تا زندگی شان را خود اداره کنند.
جهانگیر ادامه داد: تفاهم نامه ای هم با کمیته امداد به همین منظور امضا کردیم؛ همچنین زندانیان را در کلاس حرفه آموزی شرکت دادیم و تلاش این است زندانی بعد از آزادی به زندگی شرافتمندانه برگردد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره حمید بقایی گفت: هر فردی که داخل زندان می شود فرقی ندارد متهم یا مجرم یا محکوم است؛ حفاظت از جان آنان وظیفه انسانی ماست که این وظیفه را انجام می دهیم.
جهانگیر ادامه داد: کسانی که مقررات زندان را رعایت نکنند و بخواهند چیزی نخورند، این اعتصاب غذا ممنوع است و با در پیش گرفتن روش هایی با کمک روانشناسان، تلاش داریم تا این افراد جان خود را به خطر نیندازند.
وی تصریح کرد: به دلیل نخوردن غذا وضعیت جسمانی بقایی دچار مشکل شد و وی برای مراقبت های بیشتر و به دلیل نگاه انسانی سازان زندان ها و حکومت، به بیمارستان اعزام شد.
رئیس سازمان زندان ها ادامه داد: طبق گزارشی که به ما دادند ایشان مشکلی ندارد.
وی در پاسخ به این سوال که برخی وکلای دادگستری عقیده دارند، سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به دلیل نوع جرمش باید در ندامتگاه بزرگ تهران تحمل حبس می کرد نه اوین، ​نظر شما چیست گفت: تقسیم بندی زندانیان اعم از محکومان و متهمان از وظایف سازمان زندان هاست و مشکلی از این حیث که ایشان در اوین زندانی شود، وجود ندارد.
وی گفت: مرتضوی در بند عمومی نگهداری می شود.

 حمایت سازمان زندان ها از ۷۰ هزار خانواده زندانیان کشور
رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت:​ خانواده های زندانیان امانت های نظام در مجموعه ما محسوب می شوند و ما موظفیم که شما را مانند فرزندانمان حمایت و کمک کنیم.
اصغر جهانگیر افزود: یکی از وظایف سازمان زندان ها کمک به خانواده زندانی است البته با کمبود امکاناتی که داشتیم نتوانستیم تمام خانواده ها را مورد حمایت قرار دهیم و امروز ۷۰ هزار خانواده را تحت پوشش قرار دادیم و امیدواریم بتوانیم همه خانواده ها را کمک و از آنان حمایت کنیم.
وی خطاب به خانواده های زندانیان گفت: ما در مقابل امتحانات می توانیم وسیله های ترقی را بپیماییم و شما خانواده های زندانیان، امانت های نظام در مجموعه ما محسوب می شوید و ما موظفیم که شما را مانند فرزندانمان حمایت و کمک کنیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *