پیشگیری از آسیب های اجتماعی  با حمایت از خانواده زندانیان

پیشگیری از آسیب های اجتماعی با حمایت از خانواده زندانیان

خانواده‌های زندانیان در معرض آسیب‌های اجتماعی مختلفی قرار دارند که زندگی را برای آنها بسیار دشوار می‌کند این در حالی است که آنها تقصیری‌ در جرمی که توسط سرپرست یا مَرد خانواده که گاهی اوقات زنان سرپرست خانواده هستند، ندارند اما به خاطر زندانی شدن سرپرست‌شان در معرض آسیب‌های گوناگون فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی قرار می‌گیرند. بنا به اذعان کارشناسان، اغلب خانواده‌های زندانیان به خاطر شرایطی که دارند، در معرض آسیب‌هایی همچون طلاق، فقر، اعتیاد و … هستند و در این میان، بیشترین آسیب متوجه فرزندان زندانیان است.

۷۰ هزار خانواده زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت
از جمله نهادهایی که برای حمایت از خانواده زندانیان نیازمند راه اندازی شده و امروز در محور حمایت از این خانواده ها قرار دارد، انجمن حمایت زندانیان است؛ انجمنی که هم اکنون ۱۰۰ هزار خانواده زندانی نیازمند در کشور وجود دارد که از این تعداد، ۷۰ هزار نفر تحت پوشش انجمن ها قرار دارند. بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان زندان‌ها و انجمن حمایت زندانیان، ۷۰ درصد خانواده زندانیان، نیازمند حمایت هستند و در فقر به سر می‌برند.
دکتر جهانگیر رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در جلسه شورای معاونین این سازمان گفته است: آمارها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از افرادی که وارد زندان ها می شوند متاهل و اکثر آنها از اقشار محروم و حاشیه نشین هستند و این نشان دهنده وجود شرایط نامناسب در بین خانواده های زندانیان است که اگر امروز برای حمایت از آنها اقدامی صورت نگیرد فردا این آسیب‌ها جامعه را به مخاطره خواهد انداخت.
‌جلوگیری از طلاق ۱۰ هزار همسر زندانی
همان طور که گفته شد، یکی از آسیبهایی که خانواده زندانیان را تهدید می کند، طلاق همسر زندانیان است که دکتر جهانگیر در همین ارتباط اعلام کرد: سال گذشته کار شناسایی ۱۰هزار همسر زندانی که به‌ علت زندانی شدن سرپرست خانواده، خواستار طلاق بودند انجام و از فروپاشی این خانواده‌ها با برگزاری کلاس‌های مشاوره جلوگیری شد.
رییس سازمان زندان ها گفت: همچنین سال گذشته دو هزار و ۵۰۰ فرزند زندانی که در معرض اعتیاد بودند، شناسایی شدند که با کمک نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد از سقوط آنها جلوگیری شد و بیش از ۷۰۰ فرزند زندانی که ترک تحصیل کرده بودند به مدارس بازگشتند.

‌لزوم تصویب قانون
از جمله مشکلات سر راه حمایت از خانواده زندانیان نیازمند، نبود قانون مصوب در این حوزه است که احمد فاضلیان‌‌ رییس کل دادگستری استان البرز، نبود قانون حمایت از خانواده زندانیان را یک خلاء می‌داند و
می گوید:‌ دولت مکلف به کمک برای تصویب این قانون و درنظر گرفتن ردیف اعتباری برای آن است.
‌او با بیان اینکه کاهش درآمد با زندانی شدن سرپرست، مشکلات عدیده ای را برای خانواده زندانیان فراهم می کند، گفته است: کمک‌ هزینه‌های درمانی و مسکن خانواده زندانیان باید بیش از گذشته مورد توجه و پیگیری قرار گیرد و از فرصت‌هایی نظیر مسکن مهر برای این خانواده ها استفاده شود.

‌حاشیه نشینی؛ تهدید خانواده زندانیان
از دیگر آسیب هایی که امروزه به شدت خانواده های زندانیان را تهدید می کند، بحث حاشیه نشینی است؛ موضوعی که از معضل مسکن نشات می گیرد.
یدالله موحد رییس کل دادگستری استان البرز در همین ارتباط می گوید: خانواده زندانیان، مشکلات متعددی دارند که یکی از اینها بحث مسکن است و برای رفع آن باید اقدام کرد.
او معتقد است: اگر مسکن خانواده زندانیان تامین نشود، حاشیه‌نشینی این افراد را تهدید می کند و باید برای ساخت مسکن ویژه خانواده زندانیان نیازمند، طبق چارچوب های قانونی اقدام شود.
‌رمضان امیری مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان در همین ارتباط از تشکیل کارگروه ساخت مسکن برای خانواده زندانیان محروم در این استان خبر داده و می گوید: این کارگروه با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره)، مسکن و شهرسازی، شهرداری و اداره کل مسکن و شهرسازی تشکیل شده است.

‌ایجاد درآمد پایدار
مراد فتحی مدیر‌کل زندان‌های استان اردبیل هم‌ بر ایجاد درآمد پایدار برای خانواده زندانیان تاکید کرده و
می گوید: برای ارایه خدمات بهتر به خانواده زندانیان نیازمند، ابتدا باید مشکلات این خانواده ها به طور کارشناسی احصاء و از ظرفیت مشاوران اقتصادی‌، بخش خصوصی‌ و مدیران دستگاه‌های اجرایی و قضایی شهرستان در این راستا استفاده کرد.
وی بیان می‌کند: بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت اجاره بهاء را ندارند‌، برخی فرزندانشان به دلیل مشکلات مالی به وجود آمده از زندانی شدن سرپرست خانواده در حال ترک تحصیل و برخی دارای فرزند بیمار هستند ‌و استعدادهایشان به جای اینکه در نکات مثبت صرف شود به صورت ناخودآگاه یا ‌خود‌آگاه صرف بزه‌های جدید می‌شود.
منبع : روزنامه حمایت

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *