لحظه‌هایی که صرف پختن غذا می‌شود، جزئی از زندگی است!

آورده‌اند که:
روزی پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) به همراه جمعی از یاران خود، بیرون از مدینه بودند. هنگامی که وقت غذا خوردن شد، هرکس مسئولیت قسمتی از تهیه غذا را به عهده گرفت.
پیامبر خدا فرمودند: من هم هیزم جمع می‌کنم تا آتش اجاق را روشن کنیم. یاران حضرت با اصرار از ایشان خواستند که همه کارها را به آن‌ها بسپارد و متحمل زحمتی نشوند و خودشان غذا را برای پیامبر آماده کنند. ولی ایشان فرمودند: همه از غذا استفاده می‌کنند؛ پس هرکس باید قسمتی از کار را عهده دارشود.

یکی من، یکی تو!
برای مهیا کردن غذا همه باید دست به دست هم بدیم. پدر کار می‌کند و مسئولیت بدست آوردن هزینه زندگی را بر عهده دارد. تهیه اصلی‌ترین مواد غذایی (مثل روغن و برنج و …) با پدر است، حالا نوبت پسرهاست. پسرها برای تهیه نان و مواد غذایی هر وعده، باید درست و بهنگام، گوش به فرمان رئیس خانه یعنی مادر باشند؛ دخترها هم اگر نمی‌توانند آشپزی کنند، در خدمت سرآشپز باشند؛ که همه این‌ها مصداق «و تعاونوا علی البر و التقوی» است.

غذا با چاشنی تربیت
در صورت امکان، پدرها سعی کنند موقع پختن غذا کنار خانم خانه باشند؛ لحظه‌هایی که صرف پختن غذا می‌شود، جزئی از زندگی است! با کنار هم بودن، سختی کارها کم می‌شود و بچه‌ها هم مسئولیت پذیری را یاد می‌گیرند؛ در این لحظات حال و هوای خانه هم خیلی بانشاط تر می‌شود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *