قوانين حمايت از خانواده‌هاي زندانيان در گوشه و کنار دنيا

استراليا: کمک مالي و محل سکونت

طبق قوانين کشور استراليا، خانواده‌هاي زندانيان به‌خصوص کودکان آنها به حمايت‌هاي ويژه‌اي نياز دارند. اين حمايت‌ها طبق قوانين اجتماعي مصوب ۱۹۹۷ اجرا مي‌شود. در اين خدمات، دپارتمان‌هاي دولتي، امور مالي دولتي و آژانس‌هاي غيردولتي، مراکز خدماتي بهداشتي و سلامتي مانند سلامت جسم و روان چه دولتي و چه خصوصي موظف‌اند براساس موقعيت خانواده‌هاي زندانيان به‌خصوص کودکان به آنها خدمات موردنيازشان را ارائه دهند.

حتي در استراليا براي حمايت از خانواده‌هاي زندانيان بعد از آزادي زندانيان نيز تمهيداتي در نظر گرفته شده است که البته محدودتر از خدمات قبل از آزادي است. اين خدمات شامل کمک‌هاي مالي فوري و يافتن مکاني براي سکونت زنداني و خانواده او بلافاصله بعد از آزادي است. اين خدمات براساس قوانين مصوبه در سال ۱۹۹۹ است. به دليل حساس و حياتي‌بودن ارتباطات خانوادگي، خدماتي در نظر گرفته شده است تا خانواده‌هاي زندانيان و فرزندان‌ آنها بتوانند زنداني را بپذيرند و ارتباط خانوادگي مناسبي با او برقرار کنند. نگراني از خودکشي‌کردن در خانواده زندانيان هميشه وجود دارد و احتمال آن بسيار زياد است به همين دليل سيستم‌هاي مددکاري و حمايت از خانواده در استراليا حتي تا مدت‌ها بعد از آزادي زندانيان با خانواده‌هاي آنها در ارتباطند و حمايت‌هاي اجتماعي ارائه مي‌دهند.

 
آمريکا: مشاوره و مديتيشن

موسسه حمايت و کمک به زندانيان در سال ۱۹۷۶ توسط چارلز کولسون افتتاح شد. او ابتدا از کليسا براي اين کار کمک گرفت و اين خدمات بعدها گسترش يافت طوري که انگلستان، استراليا، کانادا و نيوزلند نيز به او پيوستند و اين موسسه به يک مرکز بين‌المللي تبديل شد. به اين ترتيب از سال ۱۹۷۹ به بعد، ۱۱۵ کشور به عضويت آن درآمدند و در حال حاضر اين موسسه يکي از بزرگ‌ترين و گسترده‌ترين شبکه‌هاي حمايتي از زندانيان و خانواده‌هاي آنها در دنياست.

در قوانين حمايت از خانواده زندانيان که توسط اين موسسه بين‌المللي اجرا مي‌شود اين موارد وجود دارد:

• در بعضي کشورها، کودکان ناچارند با مادر خود در زندان بمانند و موسسه مذکور کمک‌هاي خانوادگي ارائه مي‌دهد مثل فراهم‌کردن مدرسه براي تحصيل، مراقبت‌هاي پزشکي و رفع نيازهاي اساسي و اوليه.

• اين موسسه براي خانواده‌هاي زندانيان مشاوره ازدواج و مديتيشن و ساير تمهيدات لازم را فراهم مي‌کند تا ارتباطات خانوادگي آنها تقويت شود.

• اداره‌هاي ملي اين موسسه با کليساهاي محلي هر کشور در ارتباطند تا براي حمايت‌هاي طولاني‌مدت خانوادگي از آنها کمک بگيرند.

• وزارت اين موسسه برنامه‌هاي سوادآموزي براي زندانيان و خانواده آنها در نظر دارد.

• بسياري از دپارتمان‌هاي اين موسسه در تمام کشورهاي عضو، در روز مادر و پدر جشن‌هايي در زندان برگزار مي‌کنند تا خانواده‌ها در کنار زندانيان باشند و کودکان آنها بتوانند والدين خود را ببينند.

• کارکنان اين موسسه در ارتباط نزديک با زندانيان هستند و واحدهاي آموزشي تخصصي براي آنها در نظر مي‌گيرند تا خصوصيات فردي اين زندانيان تقويت و نقش آنها در خانواده حفظ شود. پيگيري وضعيت زندانيان و خانواده آنها همچنان ادامه مي‌يابد تا آنها در جامعه وضعيت مناسب خود را پيدا کنند.

تمام کشورهاي عضو اين موسسه در سراسر دنيا برنامه «درخت فرشته» براي کريسمس دارند و براي فرزندان خانواده‌هاي زندانيان هديه تهيه و شرايطي فراهم مي‌کنند تا در ايام عيد، در کنار زنداني باشند.

• طبق قوانين اين موسسه، کودکان حق دارند مرتب با والد يا والدين زنداني خود ملاقات داشته باشند. ضمنا تمام هزينه‌هاي مدرسه، لباس و ساير موارد مربوط به مدرسه فرزندان زندانيان فراهم مي‌شود.

 
انگلستان: ملاقات فرزندان در اتاق کودک
در قوانين حمايت از خانواده در انگلستان اين موارد ذکر شده است:

• فرزندان زندانيان حق دارند به ملاقات بروند مگر اينکه والد زنداني متهم به سوءرفتار جنسي باشد. حتي در انگلستان محل ملاقات فرزندان زندانيان با اسباب‌بازي و شرايط دلپذير و جذاب تدارک ديده شده تا فرزندان دچار ترس و نگراني نشوند.

• خانواده زندانيان مي‌توانند با بيان شرايط خود از کمک‌هاي دولتي بهره‌مند شوند.

• مراکزي به نام مراکز ملاقاتي‌‌ها وجود دارد تا در شرايطي که بستگان زنداني با مشکلاتي روبرو هستند مستقيما با مسوولان مربوطه در ميان بگذارند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *