مشارکت شهروندان راهی برای کاهش آسیبهای اجتماعی

مشارکت شهروندان راهی برای کاهش آسیبهای اجتماعی

توجه مدیران به توسعه فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی و مشارکت مردم محله و مناطق مختلف در اداره جامعه راهکاری برای کاهش بسیاری از مشکلات اجتماعی و آسیب های وارده به جوانان است.
محله، رکنی بین خانواده و شهر است. محله فضای جغرافیایی خاصی دارد و هر خانواده نسبت به محل سکونت خود احساس خاصی مانند خانه ‌اش دارد. این احساس موجب می‌ شود تا هر کدام از ما به هنگام ورود به محدوده محله ‌مان، حس آشنایی را تجربه کنیم.
از سویی در دهه‌ های اخیر با رشد همه‌ جانبه شهر، کارشناسان نگران موضوعی به نام هویت شهر شدند که با گسترش محدوده‌ های شهری با چالشی جدی مواجه شده بود از همین رو کارشناسان توصیه کردند که تفکیک شهر به واحدهای کوچک یا همان محله و توسعه امر محله ‌محوری می تواند به احیای فرهنگ محله‌ ای کمک کند.
اهمیت آسیب های اجتماعی به گونه ای است که در زمینه کاهش و مقابله با آنها هیچ سازمانی به تنهایی نمی تواند اقدامات موفقیت آمیزی انجام دهد بنابراین همکاری و تعامل بین سازمانها و نهادهای مختلف برای کاهش آسیبهای اجتماعی در شهرها ضروری است.
شهرداری یکی از نهادهایی است که با استفاده از ظرفیتهای خود می تواند گامهای موثری در راه کاهش آسیبهای اجتماعی بر دارد به گونه ای که این سازمان به سبب برخورداری یا تاسیس فضاهای عمومی مانند بوستانها، ورزشگاه ها، فرهنگسراها و نظایر آن می تواند اوقات فراغت جوانان را به بهترین نحو ممکن پر کند و مانع از شکل گیری مسئله شود.
ایجاد فرهنگسرا اگرچه اقدام بسیار ارزنده ای است اما امکانات فرهنگی، آموزشی و ورزشی دربرخی از نقاط شهر باید رایگان باشد. در مناطق حاشیه ای مردم به لحاظ فقر اقتصادی نمی توانند فرزندان خود را در این مکانها ثبت نام کنند هرچند شهریه ها اندک و جزئی باشد.
سرای محله چه تاثیری می تواند در شهرها داشته باشد، ؟
به طور قطع تشکیل مجموعه ‌هایی با عنوان سرای محله در مناطق براساس ضوابط محله ‌ای می‌تواند مشارکت مردم در امور فرهنگی و اجتماعی را به همراه داشته باشد. اما برای اجرای این موضوع شهرداری به‌عنوان متولی اصلی اداره شهر، باید امکانات لازم را برای محقق شدن این امر مهیا کند.
اگر مدیریت این مجموعه های فرهنگی و اجتماعی به‌ خود مردم واگذار شود بسیار تاثیر‌گذار خواهد بود.
با توجه به اینکه راه اندازی این مکانها در تمام نقاط مختلف شهر نشان از توجه شهرداری به شهروندان و تامین نیازهای آنان خواهد داشت، خانه های فرهنگ، سراهای محله، فرهنگسراها و اماکن ورزشی تحت پوشش شهرداری همگی فضاهای مناسبی برای گفتگو و دادن اطلاعات مناسب به شهروندان در رده های سنی مختلف هستند که این امر با اطلاع رسانی مناسب می تواند ما را به هدف نزدیک کند .
توسعه فرهنگ، نیازمند هزینه و فعالیت
با توجه به اینکه هر محله با رویکردهای همان محله می تواند نسبت به برنامه ها اقدام کند و هیچ محدودیتی برای آنها در نظر گرفته نشود باید گفت ساخت بازارچه، پارکها ، زمینهای ورزشی محله ‌ای و مراکز فرهنگی از جمله پروژه‌ هایی است که می تواند به سرای محله واگذار شود
با ساخت سرای محله به عنوان یک فضای کالبدی به ساماندهی و توسعه فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی در سطح محلات شهر می تواند کمک کند و مدیریت محله را با هدف افزایش مشارکت ساکنان محله در تصمیم گیریهای شهری گسترش دهد.
این نکته‌ از اهداف اصلی شروع به کار سراهای محله است که هدف از راه‌ اندازی سرای محله را مشارکت شهروندان در امور مربوط به‌ خودشان و در نهایت واگذاری تصمیم ‌گیریهای محله به‌ خود آنها است .
باشگاه ورزشی، کتابخانه، برگزاری کلاسهای آموزشی، فرهنگی وهنری، راه اندازی خانه اسباب بازی ویژه کودکان، خانه سلامت، خانه کارآفرینی و … از جمله امکاناتی است که می تواند در سرای محله مهیا می شود.
تحول بزرگ در صورت بودن کمی اراده و پشتکار
فعالان اجتماعی بر این باور هستند که برای حل عمده مشکلات، تغییر رفتارهای مدیریتی و البته فرهنگ سازی مناسبترین راه توسعه و آبادانی است زیرا اعتقاد دارند موضوع رعایت حقوق شهروندی و پاسخ به نیاز شهروندان برای داشتن شهری توسعه یافته، ضروری است.
اما شهروند چه کسی است، به عقیده کارشناسان، در واقع شهروندی نه یک موقعیت منفعلانه بلکه یک موقعیت فعالانه است که به کمک مجموعه حقوق، وظایف و تعهداتش، راهی را برای توزیع و اداره عادلانه منابع از طریق تقسیم منافع و مسئولیتهای زندگی اجتماعی ارائه می کند.
بر مبنای این تعریف، شهروندان تنها افرادی از جامعه نیستند که چشم به اقدامات دوخته اند تا به حل مشکلات مختلف آنان بپردازد، فرهنگ را سر و سامان بدهد، معضلات اجتماعی را حل کند و مشکلات اقتصادی مردم را ریشه کن کند بلکه اجزایی از یک سیستم هستند که البته با در اختیار داشتن ابزار و لوازم مورد نیاز، هرکدام کارکرد مشخصی دارند و ایجاد سازمان و نظام در حوزه های مختلف خدمات شهری مستلزم کارکرد صحیح هر یک از این عناصر، البته در کنار سایر ارگانها و سازمانها است.
سرای محله فرصتی است برای شهروندان که کارکردهای خود را در این مجموعه به نمایش بگذارند و در کنار ارگانهای دولتی در توسعه پایدار شهر خود سهیم باشند.
احمد بافنده بیدگلی